$
אינטרנט

רוסיה רוצה לחסום את ויקיפדיה לחלוטין בגלל עמוד בודד

לאחר שגוף הצנזורה הרשמי של ממשלת פוטין מצא באתר עמוד שעוסק בסמים קלים, הוחלט לחסום אותו. ואולם, מבנה ויקיפדיה לא מאפשר חסימה של עמוד ספציפי. מה עשה הצנזור הממשלתי? הורה לחסום את ויקיפדיה כולה

נמרוד צוק 13:3525.08.15

לאחר שחסמה החודש את רדיט לכמה ימים והצליחה לגרום לאתר לחסום לגישה מרוסיה פוסט שעסק בגידול פטריות הזיה - ביצעו אתמול רשויות הצנזורה הרוסיות מהלך נוסף נגד חופש הביטוי. ויקיפדיה, האנציקלופדיה השיתופית ומקור מידע מרכזי באינטרנט, עלולה להיחסם לגישה מהמדינה, בגלל עמוד שעוסק במריחואנה.

הפרשה החלה בעקבות החלטה של התובע המקומי בכפר קטן בשם צ'ירוני יאר בדרום רוסיה. הלז דרש מוויקיפדיה למחוק את הגרסה הרוסית של דף הערך "ג'אראס" - סוג של חשיש המופק משרף צמח הקנאביס, בעל אפקטים דומים לאלו של חשיש וגראס.

 

ברשת הרוסית אסור אפילו להזכיר מריחואנה ברשת הרוסית אסור אפילו להזכיר מריחואנה צילום: רויטרס

 

בעקבות החלטת התובע ולאחר סירובם של עורכי וויקיפדיה להסיר את הדף, פרסם אתמול (ב') הרוסקומנאדזור, הגוף הממשלתי הרוסי המפקח על הגישה לאינטרנט במדינה, הוראה לספקיות האינטרנט במדינה לחסום את הגישה אליו. מכיוון שוויקיפדיה משתמשת בפרוטוקול https שמקשה על הטיית התקשורת שבין ההדפדפן והשרת, משמעות הדבר תהיה כפי הנראה חסימה כוללת של הגישה לוויקיפדיה עבור מרבית מהגולשים ברוסיה.

 

לדברי סטניסלב קוסלובסקי, מנהל הסניף הרוסי של קרן וויקימדיה, החסימה של דפים ספציפיים באתרים המשתמשים ב-https אפשרית אבל דורשת ציוד מיוחד ויקר שאינו מצוי בידי מרבית ספקיות האינטרנט הרוסיות, אבל הוא אמר כי הקרן מסרבת לשנות את מדיניותיה בשל ההחלטה. "לא נפסיק את השימוש בפרוטוקול כדי לעזור לרוסקומנאדזור בנסיונות הצנזורה שלו", אמר לוושינגטון פוסט.

 

בניגוד לרדיט, שהתעלמה בתחילה מדרישות הרוסקומנאדזור עד לחסימת האתר, בוויקיפקדיה הסכימו להיענות באופן חלקי, ועורכי הדף שינו את שמו ל"ג'אראס - חומר נרקוטי" ושינו את התוכן כך שיכיל אך ורק חומר ממאמרים מדעיים, מפרסומים רשמיים של האו"ם ואזהרות על נזקים אפשריים מהשימוש בו. עם זאת, השינויים לא סיפקו את הרשויות הרוסיות שהמשיכו לדרוש הסרה מלאה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x