$
חדשות טכנולוגיה

גוגל חושפת תוכנית ארגון מחדש: תקים חברת אחזקות בשם Alphabet

במסגרת המהלך, מנכ"ל ומייסד גוגל, לארי פייג', ישמש מנכ"ל של חברת האחזקות החדשה - שתהיה זו שתיסחר בוול סטריט; גוגל תיהפך לחברה בת בבעלות מלאה של Alphabet - ובראשה יעמוד בכיר החברה, סונדאר פיצ'אי

עומר כביר 00:0011.08.15

גוגל יוצאת למהלך רה-ארגון מקיף ומקימה חברת אחזקות חדשה בשם Alphabet שתחת כנפיה יתכנסו גוגל וחברות נוספות - כך הודיעה הלילה (ב') החברה. במסגרת המהלך, מנכ"ל ומייסד גוגל, לארי פייג', יחזיק בתפקיד המנכ"ל של חברת האחזקות החדשה, וסרגיי ברין ישמש כנשיא. את מקומו בראשות גוגל יתפוס בכיר החברה וסגנו של פייג' עד כה, סונדאר פיצ'אי. מניית גוגל זינקה ב-5% במסחר המאוחר בוול סטריט בעקבות פרסום ההודעה.

פיצ'אי הצטרף לגוגל ב-2004, ובמסגרת עבודתו בחברה הוביל את פיתוח דפדפן כרום, מערכת ההפעלה כרום OS ושירות גוגל דרייב. בנוסף ניהל פיצ'אי את צוותי הפיתוח של ג'ימייל וגוגל מפות. ב-2013 הוא החליף את אנדי רובין כמנהל של פעילות אנדרואיד. "אני מרגיש בר מזל שמישהו כזה מוכשר ינהל את הגרסה המעט רזה יותר של גוגל", אמר פייג'. "גוגל עצמה תמשיך לפתח מוצרים חדשים, ואני בטוח שסונדאר תמיד יתמקד בחדשנות וימשיך למתוח את הגבולות".

 

 

 

במסגרת המהלך, Alphabet תחליף את גוגל כיישות הציבורית שנסחרת בבורסה - כל מניות גוגל ייהפכו אוטומטית למניות Alphabet עם אותן זכויות. גוגל תיהפך לחברה בת בבעלות מלאה של Alphabet. לדברי פייג', השינוי נועד לייעל את הפעילות של גוגל: “החברה שלנו פועלת כיום היטב, אבל אנחנו חושבים שאנחנו יכולים להפוך אותה לנקייה יותר ואחראית יותר", הוא כתב בפוסט בבלוג הרשמי של גוגל. Alphabet, מוסיף פייג', היא הדרך להשיג את מטרות אלו. 

 

סרגיי ברין ולארי פייג' סרגיי ברין ולארי פייג' צילום: בלומברג

 

לדבריו, החברה החדשה תהיה למעשה אוסף של חברות: “הגדולה שבהן תהיה, כמובן, גוגל. זו תהיה גוגל חדשה ומעט רזה יותר. חברות שנמצאות רחוק מתחום הפעילות של מוצרי האינטרנט המרכזיים שלנו יהיו לצדה, תחת הגג של Alphabet. על אילו חברות מדובר? דוגמה טובה יכולה להיות מאמצי הבריאות שלנו: Life Sciences (שעובדת על עדשות מגע למדידת רמת סוכר בדם) ו-Calico (שמתמקדת במאמצי הארכת חיים)".

 

חברה אחרת שפייג' לא ציין תהיה Sidewalk Labs, שעליה הכריזה גוגל ביוני האחרון, ותעסוק בפיתוח פתרונות לערים חכמות. חברה נוספת שתיכנס תחת Alphabet צפויה להיות גוגל X, מעבדת החדשנות של גוגל שתיהפך לישות עצמאית, וכך גם ניתן להניח מעבדות גוגל Y המסתוריות אף יותר. כן יפעלו תחת חברת האחזקה זרועות ההשקעה וההון סיכון של גוגל, Ventures ו-Capital, בהתאמה.

 

סונדאר פיצ'אי מנכ"ל גוגל החדש סונדאר פיצ'אי מנכ"ל גוגל החדש צילום: בלומברג

 

המבנה החדש מבטיח גמישות

 

לפי פייג', המבנה החדש יאפשר ניהול טוב יותר של ההתרחבות העתידית של גוגל וכל החברות האחרות. “נוכל לנהל דברים שאינם קשורים זה לזה בצורה עצמאית", הוא אמר. “המטרה של Alphabet היא להביא לשגשוג עסקי באמצעות מנהיגים חדשים ועצמאיים. המודל שלנו הוא להציב בראש כל חברה מנכ"ל חזק שיכול לפעול עצמאית, בשעה שאני וסרגיי מסייעים להם במידת הצורך".

 

בין השאר צפויים שני המייסדים לפקח על הקצאת ההון ולוודא שהחברות השונות עומדות ביעדים העסקיים שלהן. “אנחנו גם נדאג שלכל חברה יהיה מנכ"ל מצוין, ונקבע את הפיצוי שלו יזכו", הוא אמר. במסגרת הרה-ארגון, החל מהרבעון הקלנדרי הרביעי השנה, הדו"חות הפיננסיים של גוגל יופרדו מאלו של Alphabet והחברות האחרות.

 

"מההתחלה, תמיד שאפנו לעשות יותר, ולעשות דברים חשובים ובעלי משמעות עם המשאבים שיש לנו", סיכם פייג' את המהלך. "עשינו הרבה דברים משוגעים, ולהרבה מהם יש כיום יותר ממיליארד משתמשים, כמו גוגל מפות, יוטיוב, כרום ואנדרואיד. ולא עצרנו שם, אנחנו עדיין מנסים לעשות דברים שאנשים אחרים חושבים שהם משוגעים, אבל שאנחנו מאוד נרגשים לגביהם. מבחינתי ומבחינת סרגיי מדובר בפרק משמעותי מאוד בחיי גוגל. סרגיי ואני רוצים להמציא דברים חדשים". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x