שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

אובר משתמשת בנהגים שלה כמאמץ לובינג

החברה מנצלת את שירות הנסיעות כחלק מהותי ממתקפת היח"צ שלה, כנגד רגולטורים ברחבי העולם שמגבילים את פעולתה. למשל, הסיעה בחינם דוברים ויועצים פוליטיים לכנס על מדיניות אורבנית ופוצצה שביתת נהגים בברזיל באמצעות נסיעות בחינם

עומר כביר 16:3729.07.15
אובר מנהלת מזה זמן רב מאמצי לובינג נרחבים במטרה להכשיר את שירות הזמנת הנסיעות השנוי במחלוקת שלה. אלו כוללים, כמובן, שכירת לוביסטים וניהול קמפיינים לקידום מטרותיה במסדרונות בתי מחוקקים שונים, אבל לצדם מפעילה אובר גם שיטות כמעט מפוקפקות כדי לשכנע את מקבלי ההחלטות לשנות חוקים ורגולציות כך שיקלו על פעילותה.

כפי שמדווח אתר חדשות הטכנולוגיה The Verge, פעם אחר פעם ניצלה אובר את שירות הנסיעות כחלק אינטגרלי ממתקפת היח"צ שלה. כך, למשל, לקראת הפגנה שיזמה החברה מול עיריית ניו יורק בחודש שעבר, הציעה אובר נסיעות חינם למוקד ההפגנה. ביום שישי שעבר, כשנהגי מוניות בריו דה ז'נרו פתחו בשביתה במחאה על פעילות אובר בעיר, פוצצה החברה את השביתה באמצעות הצעת נסיעות עירוניות חינם.

 

הפגנה נגד אובר בצרפת הפגנה נגד אובר בצרפת צילום: רויטרס

 

מהלכים אלו עוד יכולים להיחשב לגיטימיים, מעין ענף חדשני של מאמצי לובינג ששקול להזמנת אוטובוסים לצורך הסעת משתתפים להפגנה מרוחקת. ואולם, פעילויות אחרות של החברה בשיטה זו נמצאות בתחום הרבה יותר אפור. במרץ 2014 אובר נתנה חסות לכנס על מדיניות אורבנית שנערך בדנבר. לפי The Verge, כחלק מהחסות סיפקה אובר נסיעות חינם לכמה מהדוברים הבולטים בכנס, ובראשם ראש העיר אלבקרקי ריצ'רד ברי וכן מומחים ממכון המחקר Brookings ויועצים פוליטיים. אובר לא הסתפקה במתן נסיעות חינם לדוברים המיוחסים, ואלו אף קיבלו פרטים של מנהל תפעול ולוגיסטיקה בחברה, למקרה שהם "יתקלו בבעיה כלשהי", כפי שנכתב באימיילים שהגיעו לידי The Verge.

 

במעשים אלו, ייתכן ואובר חוצה את הקו המטושטש בין מעשי לובינג לגיטימיים לבין מתן שוחד לכאורה, במיוחד כאשר המוטבים הם בעלי כוח להשפיע על עתידה של החברה. אמנם מדובר בסכומים קטנים יחסית, ובכל זאת על פניו אין זה נכון שחברה תיתן מתנות, פעוטות ככל שיהיו, לראשי עיר או ליועצים אובייקטיבים לכאורה.

 

בתגובה לפניית The Verge אובר סיפקה קישורים לאתרים שבהם מסופר על מקרים אחרים שהחברה חילקה נסיעות בחינם (למשל, קמפיין בטקסס למלחמה בנהיגה בשכרות), אך לא העבירה התייחסות מפורטת לטענות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x