שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

אבי לן מוכה שלישית: פייסבוק שוב חיסלה את "סטטוסים מצייצים"

מפעיל העמוד הפופולרי, שהוסר לאחר שהפר את תנאי השימוש ברשת החברתית, העלה את העמוד מחדש אתמול. פייסבוק מחקה אותו תוך שש שעות. לן העלה עמוד שלישי, "מצייצים" - שהחזיק כחצי יממה

עומר כביר 12:1422.07.15
אחרי שניסה אתמול להחיות את עמוד הפייסבוק הפופולרי סטטוסים מצייצים, רק כדי שהרשת החברתית תסגור את העמוד אחרי כשש שעות פעילות, עשה אבי לן ניסיון נוסף - והפעם עם דף פייסבוק בשם "מצייצים". גם ניסיון זה כשל: העמוד שרד בערך חצי יממה. לן בתגובה ל"כלכליסט": “זה יום עצוב". 

אתמול בבוקר הקים לן מחדש את סטטוסים מצייצים, חצי שנה אחרי שפייסבוק סגרה את העמוד המקורי משהתברר שלן מקדם סטטוסים תמורת תשלום. “(יהיה בעמוד) תוכן גולשים אותנטי, ויראלי ומבדר", הבטיח, בצירוף התחייבות שלא להציג בו תוכן שיווקי בתשלום.

 

סטטוסים מצייצים בגלגולו השני, ששרד שש שעות סטטוסים מצייצים בגלגולו השני, ששרד שש שעות

 

העמוד המחודש זכה לפופולריות רבה ובתוך שעות ספורות כבר צבר 23 אלף לייקים. ואולם, בשעות הערב עצרה פייסבוק את החגיגה והסירה את העמוד. "אנחנו לא מאפשרים לאנשים ליצור מחדש עמוד שכבר הוסר על בסיס הפרת כללי הקהילה שלנו״, נמסר מהחברה ל"כלכליסט". לן עצמו אמר ל"כלכליסט" שהוא בוחן את המשך פעילותו. “אני מזועזע מההתנהלות הפשיסטית", הוסיף.

 

אתמול בערב, כשלוש שעות אחרי שפייסבוק הסירה את סטטוסים מצייצים החדש שב לן לאוויר, הפעם עם עמוד העונה לשם "מצייצים בלבד". “חברים, זה מטורף", כתב בפוסט הפתיחה. "פייסבוק סגרו היום את דף סטטוסים מצייצים החדש שפתחתי. האמת? הפתיעו אותי. את כל הדפים המזוייפים שגזלו את שם המותג הם לא טרחו להוריד כבר חצי שנה, למרות בקשות חוזרות ונשנות שלי. בעצת עורך דיני, החלטתי לכבד את החלטת פייסבוק. השם 'סטטוסים מצייצים' מפריע להם. אז פתחתי דף בשם חדש – 'מצייצים'".

 

העמוד הנוכחי שרד זמן רב יותר מהעמוד הקודם, בין 13 ל-14 שעות ואף הספיק לצבור יותר מ-11 אלף לייקים, אך גם הוא נסגר ונמחק מהרשת החברתית בסביבות שעות הצהריים. פייסבוק אישרה שהעמוד הוסר על ידה והעבירה את אותה תגובה שמסרה אחרי הסרת העמוד אתמול.

 

סטטוסים מצייצים המקורי (לאחר שנפרץ בידי האקרים פרו-פלסטינים) סטטוסים מצייצים המקורי (לאחר שנפרץ בידי האקרים פרו-פלסטינים)

 

לן אמר היום ל"כלכליסט" שהיה לו ברור שפייסבוק תסיר גם את העמוד החדש. "הסיפור הוא לא אבי לן, הסיפור הוא כל אחד מאתנו, כל אזרח שניצב מול התאגיד המפלצתי הזה", הוא הוסיף. "עצוב לי. היום זה אני, מחר זה אתה. ולמה? בלי סיבה. סתם כי לא באת טוב למישהו בעין והוא עובד בפייסבוק ומרגיש שהוא אחלה גבר, נורא חשוב ויש לו הרבה עוצמה”.

 

עוד אמר לן שהוא שוקל את צעדיו הבאים: "לא ברור בכלל מה פייסבוק רוצים. מה מפריע להם בעצם? האם השם 'סטטוסים מצייצים'? מסתבר שהשם בדפים מזויפים לא מפריע להם. האם אבי לן מפריע להם? האם האג'נדה של הדף? משהו פה מסריח, ואני מאוד מקווה שנמצא כלי תקשורת שינסה לבדוק את הציציות של הדברים”. מפייסבוק נמסר בתגובה לטענת לן בנוגע לעמודים המזויפים: “האיסור הוא על מפעיל עמוד להקים מחדש עמוד שהוסר בגין הפרה. לא על כל מי שמקים עמוד דומה או מתחזה".

 

"לא קיבלתי שום אזהרה"

 

לן דחה באופן גורף את טענות פייסבוק שלפיהן הוא הוזהר כמה וכמה פעמים לפני סגירת עמוד סטטוסים מצייצים המקורי. "ההצהרה הזו היא שקר מוחלט", הוא אמר. "שקר ב-100%. לא קיבלתי אפילו אזהרה אחת שנוגעת לתוכן שיווקי או מסחרי. כמו כל מנהל דף, קיבלתי הרבה הערות על חומר שלא מצא חן בעיני גולשים מסוימים, כי החומרים שאני מביא הם כאלו שמעוררים ויכוח. בימין לא אוהבים דעות מהשמאל, טבעונים לא אוהבים דעות של אוכלי בשר. ברמה הזו אכן קיבלתי הערכות בעבר, אין מנהל דף שלא קיבל הערות כאלו על שטויות מוחלטות".

 

"אבל הטענה של פייסבוק שהוזהרתי יוצרת מצג שווא כאילו אני נוכל סדרתי. זו פגיעה אנושה במוניטין שלי, ועם כל הכבוד לאותו גורם בפייסבוק ישראל שעשה את זה, ואני משוכנע שזה פייסבוק ישראל למרות שאין לי הוכחות, הם יצרו מצג שווא שקרי לגבי ולגבי המוניטין שלי. זו פגיעה אנושה מבחינתי, ומכיוון שאנחנו חיים במדינות חוק אז בית המשפט יצטרך לדון בכך”. בפייסבוק הבהירו מנגד שההחלטה על סגירת העמודים של לן היא החלטה גלובלית שלא התקבלה בישראל, בדומה לכל החלטות המדיניות של החברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x