שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

האיחוד חוקר את קוואלקום, שעלולה לחטוף קנס של 2.6 מיליארד דולר

נציבות האיחוד האירופי פתחה שתי חקירות רשמיות של החברה, בגין חשד להתנהלות מונופוליסטית ולהפרת חוקי סחר הוגן. לטענת חברות מתחרות, קוואלקום אילצה שותפים לקנות ממנה שבבים בלעדית, כדי להשתלט על השוק

הראל עילם 12:1319.07.15
קוואלקום, שמייצרת את המעבדים הנמצאים בליבו של כמעט כל סמארטפון בשוק, מסתבכת באיחוד האירופי; החברה נמצאת במרכז שתי חקירות ענק מצד הנציבות האירופית על הפרת חוקי סחר הוגן וניצול כוח מונופוליסטי. הקנס הפוטנציאלי יכול להאמיר ל-2.6 מיליארד דולר.
הנציבות הודיעה על פתיחת שתי החקירות הרשמיות כנגד ענקית השבבים במהלך סוף השבוע, אם כי קוואלקום התריעה כי היא נמצאת תחת חקירה עוד בנובמבר 2014. דוברת החברה מסרה: "אנו מאמינים שכל החשדות אינם מבוססים, אבל נמשיך לשתף פעולה עם הנציבות". החקירה הראשונית החלה בעקבות תלונה שהגישה יצרנית השבבים הבריטית Icera ב-2010. מאז, Icera נרכשה על ידי Nvidia, אחת המתחרות של קוואלקום.

 

מעבד קוואלקום מעבד קוואלקום

 

החקירות יבדקו האם קוואלקום מכרה שבבים במחירי הפסד כדי לדחוק החוצה את המתחרות הקטנות יותר, וכן האם החברה הבטיחה ללקוחותיה הנחות מפליגות לכת אם ויסכימו לרכוש את כל השבבים השונים ישירות ובבלעדיות ממנה. הקנס האפשרי יכול להגיע לעד 10% מכל הכנסותיה השנתיות של החברה, שעמדו על 26.49 מיליארד דולר במהלך 2014.

 

זאת לא הפעם הראשונה שקוואלקום נמצאת בסיטואציה זו: בקיץ 2014 התגלה כי החברה נמצאת תחת חקירה דומה מצד ה-NDRC, המקבילה הסינית לענייני סחר הוגן. הרשות הסינית אז תיארה את קוואלקום כ"מונופול דורסני", במיוחד כלפי יצרניות השבבים הסיניות השונות. החברה האמריקאית הגיעה לבסוף להסכם פשרה עם הרשות, ושילמה קנס של 975 מיליון דולר.

 

מוצרים מוצלחים, בעיות רגולטוריות

 

זוהי לא תקופה קלה עבור קוואלקום, שנמצאת כעת בליבו של גל פיטורים נוסף שגם פגע במרכז הפיתוח של החברה בישראל; בדצמבר האחרון החברה סגרה את המרכז שלה בבית שמש ופיטרה עשרות עובדים.  

 

למרות שקוואלקום הצליחה להגיע לשליטה כמעט מוחלטת על שוק הסלולר, מhיצור מעבדים, דרך שבבי עיבוד תמונה ועד מודמים, הצליחה לעקוף את שווי השוק של אינטל ולהביא לסגירת חטיבת המעבדים של המתחרה הגדולה ביותר שלה, טקסס אינסטרומנטס, היא צאה את עצמה מסתבכת ביותר ויותר פרשיות רגולטוריות. בנוסף, מעבד הדגל האחרון שלה, סנאפדרגון 810, נחשב לבעייתי וסובל מהמתחממות משמעותית. מתחילת השנה קוואלקום איבדה 13% משוויה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x