$
הייטק והון סיכון

Airbnb? רעיון גרוע, זה בחיים לא יתפוס

הסטארט-אפ שזעזע את תעשיית המלונאות שווה היום 20 מיליארד דולר, אך פעם אף אחד לא האמין בו; מנכ"ל החברה חושף את ההודעות ששלחו לו קרנות שסירבו להשקיע, בטענה שאין כסף בתיירות שיתופית

ניצן סדן 21:3416.07.15
על פני השטח, עולם ההייטק הוא עולם של מנצחים ונצחונות: חידושים, אקזיטים והמון, המון כסף. אבל כל יזם יספר לכם שהיה עליו להיכשל הרבה עד שהשיג את ההצלחה הגדולה. וזה בדיוק מה שעשה בריאן צ'סקי, מנכ"ל ומייסד Airbnb - שירות השכרת דירות הנופש שגורם לענקי עולם המלונאות לבכות לפני השינה ושוויו עומד על 20 מיליארד דולר.
כשרק יצא הסטארט-אפ לדרך, אף אחד לא האמין בו מחוץ לחברה. צ'סקי הצליח לארגן לעצמו פגישות עם שבעה משקיעי הון סיכון גדולים בעמק הסיליקון והציג להם את המודל שלו: חברה שתאפשר לאנשים להשכיר חדרים לתיירים, דרך אתר פשוט.

 

אתר Airbnb אתר Airbnb

 

החברה ניסתה לגייס 150 אלף דולר לפי שווי של מיליון וחצי דולר - מה שהיה נותן למשקיע 10% ממנה. שניים מאנשי ההון סיכון כלל לא טרחו לחזור אל צ'סקי. החמישה האחרים שלחו לו מיילים מנומסים, אותם פרסם המנכ"ל באתר מדיום.

 

חלק מאנשי הקרנות נתנו סיבה מעשית ואמרו שתחום התיירות אינו במוקד ההשקעות שלהם בשלב זה. אחרים (שבטח תלשו שערה-שערה מראשם) טענו בזלזול שאין כסף בתחום התיירות, שהשוק הפוטנציאלי אינו גדול מספיק ושהם לא רואים סיבה להיכנס אליו בכלל. אחד אף הגדיל לעשות וכתב שהקרן "לא מצליחה להתרגש" משוק התיירות.

 

שוק התיירות? לא גדול מספיק שוק התיירות? לא גדול מספיק

 

משקיע אחד אמר שמבנה Airbnb אינו תואם את יעדיה לראייתו ולכן לא ישקיע בה. Airbnb הצליחה לגייס לבסוף את הכסף מקרן גדולה - סקויה, אחת הבולטות בעולם ההון סיכון - והשאר היסטוריה: החברה מצליחה כל כך שבכמה ערים בעולם פנו מלונאים לרגולטורים, בבקשה שיגבילו את פעילותה לפני שתבלע אותם.

 

150 אלף דולר? לא שווה את הכסף 150 אלף דולר? לא שווה את הכסף

 

נכון שלא כל סטארט אפ הוא Airbnb ולא כל מה שנשמע כמיזם מטורף מתגלה כהצלחה ברבות הימים - אבל יזם צריך להאמין בפרויקט שלו, ולא לאבד מוטיבציה אל מול אטימות קרנות ואנג'לים. "בפעם הבאה שיש לכם רעיון ואנשים דוחים אותו", כתב צ'סקי, "אני רוצה שתחשבו על המיילים האלה". מילים כדורבנות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x