$
הייטק והון סיכון

AnyClip מגייסת 21 מיליון דולר בהובלת רומן אברמוביץ'

החברה הוותיקה החלה את דרכה כפלטפורמה להפצת וידאו והפכה ברבות הימים לחברת פרסום וידאו ממוקד; כיום היא נחשבת לאחת מחמש הגדולות מסוגה בעולם, לצד ענקיות כגוגל ופייסבוק. בסבב הגיוס השתתפו JVP, קבוצת GTI ומספר משקיעים פרטיים

אסף גלעד 11:5314.07.15

חברת טכנולוגיית הוידיאו הותיקה אניקליפ (AnyClip) עברה תהפוכות רבות והחליפה לא מעט מנכ"לים. עתה, נראה כי תחת הנהלתו של אורן נאומן, היא עולה על הגל, ומגייסת 21 מיליון דולר בהובלה של רומן אברמוביץ'. המיליארדר הוא משקיע טרי בהייטק הישראלי שכבר ביצע השנה כמה השקעות בחברות כגון סטורדוט, מיוזיק מסנג'ר, אקוסטיקאיי ומדווייזר.

אל אברמוביץ' הצטרפה משקיעה חדשה נוספת בחברה - חברת שירותי האצת הגלישה האמריקאית ליימלייט שמפעילה מאז 2011 מרכז מו"פ בישראל. אליהן הצטרפו המשקיעים הוותיקים בחברה: קרן JVP הירושלמית, קבוצת GTI וכן שורה של משקיעים פרטיים: מנכ"ל AOL לשעבר בוב פיטמן ומנכ"ל ונשיא סוני לשעבר מיקי שולהוף, אחד המשקיעים הוותיקים באניקליפ.

 

רומן אברמוביץ' רומן אברמוביץ' צילום: בלומברג

 

אנקליפ (לשעבר Poptok) שהוקמה ב-2007 בחממת המדיה של JVP, החליפה מודל עסקי מדי כמה שנים. המנכ"ל הקודם שלה, אהרון כהן, הכריז כי "היא תהיה הגוגל של עולם הווידאו", וטען כי אנשים ירצו לשלם על ברכות שישלחו זה לזה עם קליפים מסרטים מפורסמים. המודל העסקי הזה נזנח, אך מאגר הקליפים שהחברה אגרה וניתחה נותר עד היום.

  

מזה שנתיים מנוהלת אנקליפ בידי אורן נאומן, איש פרסום ותיק שהגיע לחברה לאחר תקופה בה ייצג בהולנד מספר מותגי תוכן גדולים בהם ספורטס אילוסטרייטד. נוימן הפך את המודל העסקי של החברה על כנו וכיום אניקליפ היא רשת הפצת תוכן המתבססת על הפצת הסרטונים שלה - קליפים מתוך סרטים וסדרות של אולפני הוליווד - ברחבי הרשת.

 

אורן נאומן, מנכ"ל החברה אורן נאומן, מנכ"ל החברה צילום: אוראל כהן

 

אניקליפ מנתחת את המתרחש בהם ומפיצה אותם לאתרי תוכן לפי הקשר. קליפ של מרדף מכוניות שנלקח מ"מהיר ועצבני", למשל, ישובץ באתרי תוכן בתחום הרכב, וקליפ מתוך הסרט "אפולו 13" משובץ באתרי תוכן בתחום הטכנולוגיה. קטעי בישול מתוך התכנית של מרתה סטיוארט, ישובץ, כצפוי, באתרי בישול ופנאי. כמו 5min הישראלית שנמכרה ל-AOL, אניקליפ מנתחת את התוכן בסרטונים ומפיצה אותם לאתרי תוכן לפי ההקשר שלהם, אך בניגוד אליה, אניקילפ מפיצה תכני איכות מקצועיים שהופקו על ידי אולפני צמרת כגון יוניברסל, וורנר ברדרס, טרנר ו- CBS.

  

מקור רווח נוסף להוליווד

 

אניקליפ מציעה למפרסמים לפרסם בצמוד לסרטונים ולהגיע לקהל מפולח יותר לפי תחום התוכן. בנוסף, היא פיתחה מערכת שיכולה להגן על הסרטונים והפרסומות מלהופיע באתרים לא ראויים או במיקומים לא רווחיים מספיק על גבי האתר. יכולת ניתוח הדאטה של החברה מאפשרת לה לחלוק ברווחים לא רק עם אתרי התוכן (כפי שנעשה באמצעות רשתות תוכן רבות) אלא גם עם האולפנים עצמם - ובכך ליצור להם מקור רווח נוסף.

 

עובדי ועובדות אניקליפ עובדי ועובדות אניקליפ צילום: אוראל כהן

 

רשת התוכן של אניקליפ פרוסה כיום ב-200 אלף אתרים, מציגע ארבעה עד חמישה מיליארד קליפים בעולם בשנה, ועל פי דיווחיה אחראית על ניגון 2% מהקליפים ברשת. בין לקוחותיה נמנות פייסבוק, גוגל, וידאוולוג'י ויאהו.

 

את החברה הקימו בחממת המדיה של JVP אראל מרגלית, מי שייסד את הקרן ולאחר מכן פרש למפלגת העבודה, ומיקי שולהוף, לשעבר נשיא סוני. אניקליפ מעסיקה 50 עובדים, רובם במרכז הפיתוח ברמת גן, ובעקבות הגיוס תגייס 100 עובדים לחברה סך הכל. מאחורי ההשקעה של רומן אברמוביץ', עומדת כוונתו להכנס לתחום הוידאו, וכן רצונו לסייע לקבוצת צ'לסי שבבעלותו - אחת מיצרניות התוכן הגדולות בבריטניה - להפיץ תכני וידיאו וספורט באופן יעיל יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x