$
חדשות טכנולוגיה

בלקברי צוללת, המנכ"ל דווקא מרוצה

החברה הקנדית ממשיכה לרשום הפסדים, אך ג'ון צ'ן מביע שביעות רצון מהמומנטום בו נמצאת. ככל הנראה שרק פיתוח מכשיר אנדרואיד מאובטח במיוחד - דבר שאף מתחרה עדיין לא השכילה לעשות - יוכל להציל את החברה הוותיקה

הראל עילם 13:1425.06.15
האם בלקברי עובדת על מכשיר אנדרואיד? ג'ון צ'ן, מנכ"ל החברה, אמר השבוע בראיון עם CNBC שהוא בהחלט "פתוח לרעיון" והוסיף: "אנחנו רק בונים טלפונים מאובטחים, ובלקברי הוא הטלפון המאובטח ביותר. אם אוכל למצוא דרך לאבטח מכשיר אנדרואיד, אבנה גם אותו".
לבלקברי כבר ניסיון מסוים בייצור מכשירי אנדרואיד, בהתחשב בכך שהיא עובדת על פיתוח טלפון סופר-מאובטח שיכול גם להשמיד את עצמו עבור תאגיד בואינג - מכשיר זה, לפי ההערכות, מריץ את אנדרואיד. החברה גם פיתחה מספר אפליקציות ושירותים לאנדרואיד והתאימה את מערכת ההפעלה האישית שלה, בלקברי OS, כך שהיא יכולה להריץ אפליקציות אנדרואיד.

 

מנכ"ל בלקברי, ג'ון צ'ן מנכ"ל בלקברי, ג'ון צ'ן צילום: בלומברג

 

מכשיר האנדרואיד שבלקברי אמורה לייצר נמצא לפי הדיווחים כבר בפיתוח, ואמור להיות מכשיר מוזל ופשוט יחסית עם מסך מגע וללא מקלדת פיזית. שם הקוד שלו הוא "פראג" והעיצוב שלו מזכיר את ה-Z3 של החברה.

  

אם תצליח החברה לפצח את בעיית ייצור מכשיר אנדרואיד מאובטח, תוכל מערכת ההפעלה של גוגל להיות גלגל הצלה עבור בלקברי - שפשוט טובעת: המכשירים החדשים שלה, האסטרטגיה שמתמקדת בשירותים מקוונים ואפילו הסכם פטנטים גדול שחתמה עם סיסקו - אף אחד מהם לא הצליח להוציא את החברה מהבוץ. החבה דיווחה השבוע על תוצאות רבעוניות מאכזבות עם הפסדים גדולים מהצפוי. הרבעון הזה מחזיר את בלקברי לטרנד מתמשך ורב-שנתי של הפסדים קבועים, שנראה לרגע ברבעון הקודם שהיא יוצאת ממנו.

 

החברה הודיעה על הפסד נקי בסך 28 מיליון דולר ועל הכנסות של 658 מיליון דולר בלבד. אנליסטים חזו הפסדים בגובה של 18 מיליון דולר על הכנסות של 679 מיליון דולר. בתגובה, המניה צנחה ב-4%, לאחר שכבר איבדה 30% מאז תחילת השנה.

 

המכשיר המאובטח שמפתחת בלקברי עבור בואינג המכשיר המאובטח שמפתחת בלקברי עבור בואינג

 

בלקברי לפחות יכולה לרשום לעצמה נקודת זכות אחת: היא הצליחה לצמצם קלות את ההפסדים ברבעון הזה לעומת הרבעון המקביל, בו רשמה הפסד של 60 מיליון דולר. הסיבה לכך הוא כנראה המעבר האיטי של בלקברי למכירת שירותי תוכנה. הכנסות חטיבת התוכנה זינקו השנה ב-150% ל-137 מיליון דולר, בין השאר בזכות הסכם הפטנטים.

 

ואולם, עיקר הכנסות החברה מגיעות כיום ממכירת מכשירים - ובלקברי מכרה ברבעון האחרון רק 1.1 מיליון סמארטפונים. מדובר ב-0.3% מהשוק בלבד, ירידה עצומה לחברה שבעבר שלטה ב-40% ממנו. צ'ן אמר שבלקברי "מרוצה מהיכן שהיא נמצאת" וכי הוא "מרגיש את המומנטום והתאוצה של החברה", אבל ההצהרות הללו נשמעות ריקות למדי, בהתחשב בצלילה המתמשכת של החברה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x