$
חדשות התקשורת

בקרוב ניתן יהיה להעביר אינטרנט על גבי רשת החשמל הביתית גם בישראל

הטכנולוגיה מהווה תחליף לשימוש ברשת Wi-Fi אלחוטית בבית. משרד התקשורת אסר עד כה על יבוא ציוד המשתמש בטכנולוגיה, אך כעת הוא נתן לה אישור עקרוני

אופיר דור 12:5103.06.15

משרד התקשורת החליט לאשר עקרונית שימוש בציוד להעברת אינטרנט על גבי רשת החשמל הביתית הפועל בטכנולוגיה שנקראת Power line communication-PLC. לאחר מספר שנים של בדיקות, הגיע משרד התקשורת למסקנה כי ניתן לאשר עקרונית את פעולת הציוד וכעת נקבעים התנאים המדויקים בהם תותר הפעילות.

 

הטכנולוגיה המדוברת מהווה תחליף לשימוש ברשת Wi-Fi אלחוטית בבתים. הפתרון המוצע כולל זוג מתאמים שאחד מהם מחובר לראוטר הביתי והשני ממוקם בחדר אחר ומחובר למחשב או לטלוויזיה. כך התקשורת מועברת על גבי רשת החשמל הביתית בין המתאמים ומספקת אינטרנט לחדרים מרוחקים. שיטה זו מאפשרת העברת אינטרנט בקצב ואיכות גבוהים יותר מאשר Wi-Fi תוך שמירה על אבטחת מידע.

 

הטכנולוגיה לא אושרה מעולם לשימוש בישראל מחשש שתגרום להפרעות לרשתות רדיו הנמצאות בשימוש על ידי מערכת הביטחון, שדות תעופה ואוניות. ב-2013 הוציא משרד התקשורת צו האוסר גם על ייבוא מוצרים הפועלים בטכנולוגיית ה-Power line. למרות זאת בפועל ניתן לרכוש את המתאמים בחנויות חשמל ומחשבים רבות.

 

חברת סלקום בחנה את השימוש בטכנולוגיה זו בשירות הטלוויזיה שלה, סלקום TV, שבו השידורים מועברים על גבי האינטרנט. סלקום רצתה להשתמש במתאמים כדי לקשר בין נתב האינטרנט הביתי לבין הטלוויזיה בבית הלקוח ללא פריסת כבלים בתוך הבית. אולם לאור מגבלות משרד התקשורת, נאלצה סלקום לעבור להשתמש בטכנולוגיה של Wi-Fi.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: shutterstock

 

טכנולוגית ה-PLC משמשת ספקי טלוויזיה רבים בעולם המעוניינים לאפשר ללקוח להתקין בעצמו את השירות מבלי להידרש לטכנאי כמו ב-HOT או ב-yes שיפרוס כבלים כדי לחבר את האינטרנט לטלוויזיה.

 

גם בזק מכרה בעבר ציוד בטכנולוגיית Power line לבתים בהם קיימים חדרי ממ"ד, מרתף או מפלסים שמקשים על העברת אינטרנט באמצעות Wi-Fi. החברה הפסיקה את המכירה בעקבות הצו האוסר יבוא על מכשירים הפועלים בטכנולוגיה.

 

במשרד התקשורת העריכו כי האישור הסופי לייבוא מכשירים הפועלים בטכנולוגיה יינתן בתוך מספר חודשים. אולם בשוק מזהירים כי התהליך של אישור הטכנולוגיה שדורש הסכמה של משרדי ממשלה רבים המשתמשים בתדרים עלול לקחת זמן ממושך.

 

"בתכל'ס למשרדים שמשתמשים בתדרים אין אינטרס לאשר את הטכנולוגיה והם יכולים לתקוע את התהליך", אמר גורם בשוק. כמו כן בשוק מזהירים כי משרד התקשורת מגביל מידי את התדרים עליהם יוכלו לפעול המתאמים (0-30 מגה-הרץ), באופן שאינו תואם את החידושים האחרונים בטכנולוגיה.

 

ממשרד התקשורת נמסר: "משמעות פעולת ציוד בטכנולוגיית Power Line Communication – PLC נבחנה על ידי גורמים הפועלים בתחום התדרים בו ציוד זה משתמש. בעקבות כך הוחלט לאשר באופן עקרוני את פעולת הציוד וכעת נערכת פעילות לקביעת התנאים המדויקים בהם תותר הפעלתו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x