$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

עוד יום, עוד טרול דופק את טוויטר

טוויטר לא מצליחה להתמודד עם הטרולים, גזענות מביכה גם בפליקר ובמפות גוגל, רוסיה דוחקת את החברות המערביות החוצה ו"ארכיאולוגיית סייבר" נגד דאע"ש

יוסי גורביץ 14:4321.05.15

כשלון אחר כשלון

 

לפני מספר שבועות הטרול אנדרו "וויב" אאורנהיימר הציג לראווה את החולשה של טוויטר, כאשר הפיץ בתשלום ציוצים עמוסי שנאה שהצליחו לעקוף גם את כלי החסימה של הרשת החברתית. עכשיו החברה מוצאת את עצמה שוב באותו המצב.

 

טוויטר עדיין לא הצליחה למצוא דרך טובה להתמודד עם טרולים טוויטר עדיין לא הצליחה למצוא דרך טובה להתמודד עם טרולים צילום: שאטרסטוק

 

חשבון מתחזה, שהעמיד פנים שהוא פעילה פמיניסטית אוסטרלית ידועה, הפיץ בשמה בתשלום ציוצים שקראו למשני מין להתאבד.

 

זאת לא הפעם הראשונה שהפעילה, קייטלין רופר, מוצאת את עצמה תחת התקפה דומה, וזו לא הפעם הראשונה שטוויטר מגיעה בתגובה מאוחרת מדי. הרשת החברתית מחקה את החשבון התוקפני אחרי כמה שעות, אבל לא לפני שהציוצים הופצו וגרמו נזק ועוגמת נפש.

 

הבעיה של טוויטר – אוקיי, אחת הבעיות של טוויטר – היא שהיא לא טורחת לעבור על ציוצים מקודמים ולוודא שהם עומדים בתנאי השימוש שלה-עצמה, למרות שמדובר בפרסומות. למה טוויטר לא עושה את זה? כי זה מצריך הרבה אנשי צוות. אנשי צוות זה אומר משכורות, משכורות זה אומר הוצאות, והוצאות ידפקו את המניה האומללה גם כך שלה – מה גם שאלה הוצאות שעליהן אתה לא יכול להראות רווח.

 

לפני מספר חודשים החברה הודיעה שהיא תיישם כלי סינון שהמטרה שלו היא למנוע מהודעות פוגעניות להגיע לנמען. אבל בינתיים, בקרב הבלתי פוסק בין אנשים מן הישוב ובין חלאות אדם שמריירים מאיזה מרתף, לאחרונים יש יתרון.  

 

גזענות בכל מקום

 

מבוכה נרשמה בפליקר בימים האחרונים, לאחר שאתר אירוח התמונות הגוסס החל להפעיל תיוג אוטומטי לתמונות. התוצאות לא היו מוצלחות, בלשון המעטה: שחורים תויגו כ"קופים" או "חיות," ומחנות השמדה וריכוז תויגו כ"מתקן ספורט."

 

תמונות של מחנה ההשמדה אושוויץ הוגדרו על ידי כלי התיוג האוטומטי של פליקר כ"מתקן ספורט" תמונות של מחנה ההשמדה אושוויץ הוגדרו על ידי כלי התיוג האוטומטי של פליקר כ"מתקן ספורט" צילום: בלומברג

 

במקרה של פליקר, נראה שהבעיה היא בעיקר בעיית יח"צ ולא גזענות אמיתית: המתייג האוטומטי שלה תייג גם אשה לבנה כ"חיה" ו"קוף." התקלה, כמובן, נובעת מהצורך שמחשב יעשה עבודה של אדם בשכר רעב, אבל המחשב עדיין לא מסוגל לעשות זאת.

 

הפריצות החוזרות ונשנות למפות גוגל בעייתיות יותר. מסתבר שאם אתם מקלידים את מילת החיפוש nigga house ("בית הכושון"), שירות המפות ישלח אתכם מיד לשדרות פנסילבניה 1600 בוושינגטון – הכתובת של הבית הלבן ומשכנו הרשמי של נשיא ארצות הברית ברק אובמה. לא ברור איך זה קרה, אם כי הניחוש שלי הוא שערימה של גזענים עבדה על Google Bomb מושקע.

 

בגוגל אמרו שהם עובדים על תיקון. יש להניח שבכירי החברה, שמגיעים כזכור לבית הלבן על בסיס שבועי, ממש לא אהבו את התרגיל הזה.

  

"תוכן קיצוני"

 

שלב הגירוש מתקרב: המשטר הפוטיניסטי הודיע לפני כשבועיים לגוגל, פייסבוק וטוויטר שהוא צפוי לקנוס אותן, משום שהן עוברות על חוק הבלוגים של הדיקטטורה. יתכן אפילו והאתרים יחסמו לחלוטין. החוק, דרך אגב, דורש מכל בלוגר עם מספר מסוים של עוקבים להירשם ככלי תקשורת, וגוגל, פייסבוק וטוויטר נמנעו עד כה מלהעביר למשטר את המידע הזה. 

 

ולדימיר פוטין ולדימיר פוטין צילום: בלומברג

 

בהתחשב במה שרוסיה עושה עם המידע הזה, אפשר להבין אותן. המטרה של החוק – שדורש מהבלוגר לחשוף את זהותו האמיתית בפני המשטר – ברורה למדי: לסתום להם את הפה ולחסל את מעוז הביקורת האחרון על ולדימיר ולדימירוביץ' פוטין. שלוש החברות המערביות נדרשות, דרך אגב, גם להסיר כל תוכן שעשוי להוביל ל"קריאות למהומות", "פעילות קיצונית" או אירועים ציבוריים בלתי מורשים. המטרה של הסעיפים האלה, כמובן, היא למנוע ממתנגדי המשטר שעדיין קיימים ברוסיה לארגן הפגנות.

 

פוטין נדהם מההפגנות שפרצו נגדו אחרי שגנב את הבחירות ב-2012. בשנים קודמות, הוא לא צריך היה לגנוב אותן. כתוצאה מכך, הוא החליט שצריך לחסל את האינטרנט. גוגל כבר סגרה את המשרדים שלה ברוסיה בעקבות חוק שדרש ממנה להציב שרתים על אדמת רוסיה, שיהיו חשופים למשטרה הרוסית. טוויטר מצידה הודיעה שלא תציית לחוק הזה. פייסבוק, כרגיל, היא היותר סייענית לדיקטטורות מבין השלוש. נעדכן.

 

משחזרים את העבר שמחקה דאע"ש

 

אחד מסימני ההיכר של ארגון הטרור דאע"ש הוא הנסיון למחוק את העבר. בכל פעם שהארגון מצליח להשתלט על עיר שיש בה עבר לא איסלמי – ואנחנו חיים באזור עם היסטוריה ארוכה מאד, והאיסלם צעיר ביחס – היא עושה מאמץ ניכר כדי להשמיד את השרידים הללו. בפועל, כמובן, אף אחד בסוריה או עיראק לא סוגד היום למרדוך או זאוס. המטרה של ההשמדה היא למחוק את העובדה שהיה בכלל עבר פרה-איסלמי.

 

 

בימים אלה כובשים הכוחות של דאע"ש את פלמירה, היא תדמור במקורותינו, ממלכה עתיקה בעלת מעמד ובעיקר חשיבות אמנותית. התוצאה הוא הרס כמעט בלתי נתפס של ממצאים ארכיאולוגיים. אז עכשיו קבוצה קטנה ועיקשת מנהלת מאבק נגד דאע"ש בתחום שימור היצירות. כמובן, את היצירות שהושמדו על ידי פטישים אי אפשר לשחזר – אבל כל יצירת אמנות שצולמה ממספיק זוויות, אפשר ליצור מחדש על ידי יצירת תמונות תלת מימדיות שלהן.

 

אז חברי הקבוצההקימו את פרויקט מוסול. תושבי העיר שברחו ממנה לפני שהברברים השתלטו עליה, מתבקשים עכשיו לשלוח את כל התמונות שיש להם מהעתיקות שם (ובמקומות אחרים.) התוצאה, לפחות עבור פרויקט במימון המונים, מרשימה, עם 64 יצירות בתהליכי שחזור – אבל הדרך עוד ארוכה. כדי ליצור תמונת תלת מימד ראויה, צריך עשרות ומאות של תמונות.

 

קצרצרים

 

1. המלחמה במל"טים וכלי טיס זעירים עולה מדרגה: טייס כלי טיס זעיר נחת לפני כחודש על המדשאה של בניין הקפיטול בוושינגטון. הטייס, דגלאס יוז בן ה-61, אמר שהמטרה של הטיסה שלו היתה למשוך תשומת לב למעורבות של ההון הגדול בפוליטיקה האמריקאית. ההון לא היה משועשע, וכעת יוז עומד לדין וצפוי לעד תשע שנות מאסר – כשחבר קונגרס רפובליקני (אלא מה) אומר שצריך היה ליירט את יוז בעצמו.  

 

2. בשנים האחרונות יש טרנד לא סימפטי, במסגרתו הורים מרגישים שהם חייבים לדעת מה הילד שלהם עושה בכל שעות היממה. מאחר והילד יותר מתוחכם טכנולוגית מהם, הם שוכרים חברת ריגול כדי שזו תעקוב אחרי הילד. פרטיות? לא אצל הילדים שלנו. הסיכוי שזה יעבוד? אפס. הסיכוי שמישהו אחר ימצא את כל ההיסטוריה של הילד שלך? די גבוה. עכשיו חברת הריגול אחרי קטינים MSpy דיווחה שמישהו פרץ לאתר שלה, אבל היא מכחישה את הידיעות שהוא גם גנב את הפרטים של 400,000 הלקוחות שלה ושהם עכשיו ברשת. זה נחמד שהיא מכחישה, אבל כשמומחה האבטחה ברייאן קרבס אומר שהוא ראה את המידע הזה, אני מעדיף להאמין לו. מרוצים, הורים?  

 

3. הבריון שפוטין המליך על צ'צ'ניה, רמזן קדירוב, הסתבך לאחרונה לאחר שהתברר שהוא סייע לאחד ממלחכי פנכתו, תולעת בן 50 בערך, לשאת נערה בת 17 - על פי הדיווחים בניגוד מוחלט לרצונה. הפרשה הפכה לסערה ברשת הרוסית. כתוצאה מכך, קדירוב יצא בהתקפה פראית על משתמשי ווטסאפ, שהיא מסתבר הכלי העיקרי להפצת הידיעה הזאת. הוא רמז בגסות שמשתמשי השירות הם א. וולגריים ועסוקים ברכילות וב. נמצאים תחת מעקב. קדירוב, אגב, הוא משתמש נלהב של אינסטגרם. הוא מצטלם עם נמרים לעתים תכופות, אבל עד כה לא העלה תמונות של תאי העינויים שהוא מחזיק על פי דו"חות של ארגוני זכויות אדם. קדירוב, דרך אגב, חשוד בפשעים נגד האנושות ורצח המוני.

 

 

רמזן קדירוב. חשוד ברצח המוני ופשעים נגד האנושות רמזן קדירוב. חשוד ברצח המוני ופשעים נגד האנושות צילום: אינסטגרם

 

4. האמן ז'ף ז'אק היה מאוד משועשע כאשר ראה שהוא יכול לרכוש את דומיינים עם סיומת הדומיין .horse. אז הוא עשה את הדבר המתבקש ורכש את הדומיין Walmart.horse והקים אתר שבו הוא שם תמונות של ענקית הקמעונאות הדורסנית, עם סוס משעשע ברקע. אבל ההומור של ז'אק הוא לא לכל אחד, ובמיוחד לא לחברת וולמארט. היא שלחה לו מכתב איום משפטי. אף שז'אק משוכנע שהחוק לצידו, וזה אכן נראה כך, הוא אמר כי אין לו כוח לנהל משפט שיימשך שנים, וכאשר החברה העלתה דרישה לגנוז את שם האתר, הוא לא ניסה להלחם בחזרה. וולמארט היא כעת הבעלים הגאה של שם הדומיין Walmart.horse. שיהיה לתרופות.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x