מכשירים

מי רוצה מחשב ב-9 דולר?

הכירו את צ'יפ, מחשב שגודלו דומה לשל שתי סוללות AAA ויכול להניע מוצרי מחשוב לביש, בית חכם וטלפונים. מפתחיו ביקשו לגייס בקיקסטארטר 50 אלף דולר; הגולשים תרמו להם יותר ממיליון

הראל עילם 18:0413.05.15
בתחילת 2012, קרן צדקה בריטית בשם רספבריי פיי השיקה תוכנית שאפתנית: היא תמכור מחשב שלם עם מעבד, זיכרון, מחברים, שטח אחסון וכל הבקרים הנדרשים, בפחות מ-40 דולר. המחשב שלה הפך להצלחה מסחררת ומכר מיליוני יחידות והוא כיום עומד במרכז קהילת מייקרים משגשגת. עכשיו חברה קליפורנית צעירה רוצה ליצור מחשב זול אף יותר: תשעה דולר בלבד.
בתחילת החודש השיקה חברת NTC קמפיין קיקסטארטר לפיתוח מוצר בשם צ'יפ (Chip). בתוך שעות הקמפיין חצה את יעד הגיוס (50 אלף דולר) וכיום כבר הגיעו התרומות למיליון דולר: יותר מ-21 אלף איש קנו מחשב צ'יפ. החברה מתכוונת לשלוח את המחשבים לכל הלקוחות בדצמבר הקרוב.

 

 

צ'יפ נראה כמו לוח זעיר ודק, מעט יותר גדול מכרטיס חכם - בגודל של זוג סוללות AAA רגילות. החברה מסבירה שצ'יפ יוכל להתאים בקלות לכל מכשיר או פיתוח שמייקרים או מהנדסים ירצו ליצור. רוב האביזרים שהחברה פיתחה עבור צ'יפ גם מבוססי שקעים שמאפשרים פשוט לשלוף את המחשב מתוך השקע בקלות. החברה רוצה שהצ'יפ של כל משתמש ינוע איתו וישמש אותו לעשרות חפצים שונים.

 

מחשב צ'יפ מחשב צ'יפ

 

צ'יפ יתמוך בחיבוריות בלוטות' 4.0 ו-WiFi בתדרי B, G ו-N וכולל יציאות VGA ו-HDMI שיכולות לחבר אותו ל"כל מסך בשוק, ישן או חדש". החברה נתנה מספר דוגמאות ליכולות שלו: משתמשים יוכלו לשמור עליו מסמכים, לגלוש באינטרנט מכל מקום, לשחק במשחקים, להשמיע מוזיקה ועוד. המפרט הטכני שלו מרשים יחסית למחיר המיועד: מעבד במהירות גיגה-הרץ, זיכרון פעולה של 512 מגה-בייט ושטח אחסון של ארבעה גיגה-בייט. החברה גם הבטיחה שהמכשיר יכלול מגוון רחב של אפליקציות וכלי עבודה, כגון ערכת כלי עריכת המסמכים של LibreOffice.

 

המפרט של צ'יפ חזק מספיק על מנת להריץ אמולציה מלאה למערכת ההפעלה הותיקה DOS, והחברה הבטיחה כי המחשב יתמוך באלפי משחקי דוס ישנים, חלקם יותקנו עליו מראש.

 

החברה מתכוונת למכור, בנוסף לצ'יפ, גם את פוקט - התקן קטן שמעוצב כמו מחשבון או טלפון חכם פשוט. פוקט כולל מסך בגודל 4.3 אינץ' ברזולוציית 470 על 270 פיקסל, מקלדת QWERTY פיזית וסוללת 3,000 מיליאמפר-שעה שיכולה להפעיל אותו חמש שעות. הרעיון הוא שמתי שתרצו, תוכלו להכניס את מחשב הצ'יפ לתוך הפוקט שלכם ולעבוד למשל על מסמכים. לאחר מכן, תוכלו לנתק את צ'יפ ולהשתמש בו לצרכים אחרים. פוקט יעלה 40 דולר בלבד. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x