$
חדשות התקשורת

בזק נקנסה ב-11.3 מיליון שקל על ניסיון להכשיל את הרפורמה בשוק הקווי

משרד התקשורת הטיל את הקנס על בזק בין השאר בשל ניסיונה לשמר לקוחות שביקשו לעבור לאחת מספקיות האינטרנט בטרם הושלם המעבר

אופיר דור 09:0512.05.15

משרד התקשורת יורה את כל ארסנל התחמושת שלו בניסיון לגרום לבזק לציית להוראותיו. המשרד הודיע אתמול לבזק כי הוא מתכוון להטיל עליה את הקנס המקסימלי של 11.3 מיליון שקל בגין ניסיונות להכשיל לכאורה את הרפורמה בשוק התקשורת הקווית (השוק הסיטונאי). לבזק ניתן חודש להגיב על הטענות של משרד התקשורת.

 

הקנס מוטל על בזק בין השאר בשל ניסיון לשמר לקוחות שביקשו לעבור לאחת מספקיות האינטרנט בטרם הושלם המעבר, אי-עמידה בזמן שנקבע להעברת מנוי והקצאת כוח אדם קטן לטיפול בפניות מצד ספקי האינטרנט. בזק הודיעה לבורסה כי היא דוחה את הטענות על הסף. הקנס אינו מתייחס למחלוקת המרכזית בין בזק למשרד התקשורת בגין הכללת הטלפוניה הקווית ברפורמה הסיטונאית, ועל נושא זה עשויה בזק לספוג קנס נוסף של 11.3 מיליון שקל.

 

אבי ברגר, מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר, מנכ"ל משרד התקשורת צילום: נמרוד גליקמן

 

במקביל פנה אתמול מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר לרשות ההגבלים העסקיים בבקשה לבדוק את התנהלותה של בזק. ברגר כתב לממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה כי התנהלותה של בזק מעלה חשש ממשי להתנהגות אנטי תחרותית ופגיעה במהלך התקין של השוק הסיטונאי. ברגר מציין רשימה של פרקטיקות בהם משתמשת בזק כדי לעכב לתפיסתו את השוק הסיטונאי, ובהם עיכוב משלוח טכנאים להתקנת תשתית אצל מנויים של ספקיות האינטרנט ומתן עדיפות בתיאום הטכנאי ללקוחות בזק.

 

הרפורמה הסיטונאית שיצאה לדרך ב-17 לפברואר מחייבת את בזק לאפשר גישה לתשתית האינטרנט שלה במחירים מפוקחים לספקי האינטרנט כמו סלקום, פרטנר או 018 אקספון. למעשה נדרשת בזק למכור לספקים חבילות תשתית במחיר מפוקח שאותם הם יכולים לשווק ללקוח הסופי. כך מתבטלת ההפרדה בין ספק אינטרנט לחברת התשתית והלקוח מקבל שירות מלא ממקור אחד.

 

הימים הראשונים של הרפורמה התאפיינו בתלונות רבות מצד הספקים על ניסיונות של בזק לחבל בתהליך. אולם בבזק טוענים כי לאחר חבלי הלידה הראשונים, שקיימים בכל תהליך, הרפורמה תפסה תאוצה וכבר מעל 25 אלף מנויים עברו לספקי האינטרנט.

 

בבזק טוענים לרדיפה מצד המנכ"ל ברגר שפועל בחודשים האחרונים כסמכות העליונה בהיעדר שר במשרד התקשורת. ברגר מגיע מתפקיד סמנכ"ל טכנולוגיות בפרטנר, ובבזק סבורים כי הוא רואה את הדברים אך ורק מהזווית של ספקי האינטרנט. גם סמנכ"ל הכלכלה במשרד התקשורת הרן לבאות , דמות מרכזית נוספת בעיצוב הרפורמה, מגיע מספק אינטרנט, 018 אקספון. בחברה מאמינים כי ברגר מנצל את התקופה לפני כניסת שר התקשורת כדי לקבל החלטות דרמטיות בעצמו.

 

ב-17 למאי, יום ראשון הקרוב, ייחל השלב השני של הרפורמה במסגרתו יהפוך הממשק בין בזק לספקים לאוטומטי וכך המעבר של לקוחות לחבילות החדשות יהיה מהיר ופשוט יותר. כיום לוקח לעיתים מספר ימים לנייד מנוי לחבילות המשולבות. במקביל החל מתאריך זה אמורה בזק לאפשר לספקים להשתמש גם ברשת הטלפוניה הקווית שלה כדי למכור גם שירות זה ללקוח הסופי. אלא שבזק טוענת בתוקף כי לא ניתן לבצע טכנולוגית בלוח הזמנים המדובר ואינה מתכוונת לעמוד בדד-ליין שהוצב לה. בבזק גם מתנגדים עקרונית להחכרת הטלפוניה וטוענים כי אין הצדקה לכך כיוון שהמתחרים כמו פרטנר וסלקום כבר מציעים מוצר טלפוניה מקביל על גבי רשת האינטרנט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x