שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תקשורת

"בזק יכולה לפתוח את רשת הטלפוניה למתחרות שלה בעלות זניחה"

משרד התקשורת דחה בפני בג"ץ את טענת בזק, שלפיה נדרשת ממנה השקעה משמעותית כדי לפתוח את תשתיתה למתחרות שלה במסגרת הרפורמה בשוק הקווי. עם זאת המשרד הסכים לבחון מחדש את מנגנון עדכון תעריפי השימוש בתשתית בשנים הקרובות

אופיר דור 22:1409.05.15

בזק יכולה לפתוח את רשת הטלפוניה הקווית שלה לשימוש מתחרים בשוק בתוך פרק זמן קצר ובעלויות זניחות, כך טוען משרד התקשורת בתגובתו לבג"ץ ביום חמישי.

 

הרפורמה הסיטונאית בשוק התקשורת הקווית יצאה לדרך בפברואר, והיא מאפשרת לחברות כמו 018 אקספון ו־012 של פרטנר, נטוויז'ן של סלקום ובזק בינלאומי לרכוש מבזק את השימוש בתשתית ולמכור על גביה חבילות אינטרנט מלאות (ספק ותשתית) ללקוח. ביום ראשון הבא, ה־17 במאי, צפוי הממשק בין בזק למתחרות להפוך לאוטומטי, וכך יקוצר הליך מעבר הלקוחות, שהיום יכול להימשך כמה ימים.

 

תשובת משרד התקשורת לבג"צ הוגשה כחלק מהדיון בעתירה שהגישה נגדו בזק. בדיון בחודש מרץ קבעו שופטי בג"צ כי הם נוטים לדחות את טענות בזק שהטלפוניה הקווית אינה צריכה להיכלל במסגרת הרפורמה. עם זאת, שלחו שופטי בג"צ את הצדדים להתדיינות נוספת בהתנגדויות שהעלתה בזק.

 

מנכ"לית בזק סטלה הנדלר מנכ"לית בזק סטלה הנדלר

עוד מסר משרד התקשורת לבג"ץ בתגובתו כי תעריפי השימוש בתשתית בזק סבירים וראויים. לדברי המשרד, תעריפים אלו מאפשרים לבזק החזר עלויות בתוספת רווח סביר. עם זאת, הוא הסכים לבחון מחדש את נושא מנגנון עדכון התעריפים לאורך השנים הקרובות. המשרד צירף לתשובתו נספח שנכתב על ידי הגורמים ההנדסיים הבכירים ביותר במשרד המפרט את האפשרויות הטכנולוגיות לפתיחת רשת הטלפוניה של בזק.

 

להכללת שירותי הטלפוניה הקווית ברפורמה חשיבות רבה עבור הגברת התחרות בשוק הקווי. תעריפי הטלפוניה הקווית של בזק, הנמצאים תחת פיקוח, גבוהים מאוד ומאפשרים למתחרים שיציעו מוצר מקביל מרווח לזנב בה. כיום חברות כמו פרטנר וסלקום מציעות טלפוניה אך המוצר שלהן נחשב למפגר טכנולוגית.

 

ביום שישי הודיעה בזק כי היא דוחה את עמדת משרד התקשורת. בזק טוענת כי פתיחה של רשת הטלפוניה מורכבת מאוד טכנית, תיקח חודשים רבים ותדרוש ממנה השקעות משמעותיות. "יצוין כי המשרד לא השיב לבקשות החברה להבהרות, נתונים וקיום דיונים נוספים בעניין ולדעת החברה המשרד לא השלים, כפי שנתבקש על ידי בג"צ (בדיון האחרון בנושא במרץ — א"ד), את דיוני השולחן העגול לבחינת טענות החברה".

 

בשבוע שחלף הפתיעה בזק את שוק התקשורת כשהשיקה חבילה משולבת משלה במחיר הדומה לחבילות של ספקי האינטרנט. בזק משתפת פעולה עם ספקי אינטרנט קטנים מאוד, 011 ו-099, כדי להציע חבילת ספק+תשתית ב־120 שקל לחודש ל־100 מגה. לבזק אסור להציע חבילה משלה של ספק ותשתית, אך היא רשאית למכור בנדל בשיתוף עם ספקי אינטרנט.

 

ב־018 אקספון ובפרטנר הגיבו בחריפות להצעה החדשה של בזק וכינו אותה פגיעה בתחרות. אקספון ופרטנר פנו למשרד התקשורת כדי לבדוק את מהות ההתקשרות של בזק עם ספקי האינטרנט האלמוניים, שמאפשר לה להציע מחירים נמוכים מבעבר. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x