$
חדשות טכנולוגיה

דטאנט בפסגה, מתח בסין: אפל וסמסונג משתפות פעולה

אפל חוזרת לסמסונג, שתייצר עבורה את שבבי האייפון הבא וכן מסכים עבור חלק ממוצרי החברה. ההפשרה ביחסים היא יוזמה ישירה של מדיניותו של טים קוק - מה שעשוי להיות חדשות רעות עבור יצרניות רכיבים אחרות כ-TSMC הסינית

רפאל קאהאן 19:5303.05.15

אפל וסמסונג חוזרות לעבוד יחדיו: יצרנית האייפון חתמה עם יריבתה הקוריאנית על הסכם במסגרתו תספק האחרונה את מעבדי האייפון הבא וכן מסכים למגוון מוצרים של אפל. לא ברור מה היקפו הכספי של ההסכם, אולם על פי פרסום בסוכנות בלומברג סמסונג מתכננת להשקיע כ-14 מיליארד דולר בקווי ייצור חדשים עבור אפל.

ההסכם הוא מפנה חד ממדיניותה של אפל בשנים האחרונות. התדרדרות היחסים החלה בשלהי חייו של סטיב ג'ובס שרתח מזעם על כך שסמסונג השיקה סמארטפון מתחרה לאייפון, ועוד מבוסס אנדרואיד. ההמשך ידוע: ג'ובס נשבע לנקום ויצא במסע צלב נגד מה שהוא ראה כבגידה. עד אותו רגע, סמסונג הייתה מספקיות החלקים הגדולות של אפל, ושבבי האייפונים הראשונים היו כולם מתוצרתה.

 

על אף שההסכם בין אפל לסמסונג סיפק לראשונה מענה מצויין בדמות מערך ייצור משומן במחיר תחרותי, ג'ובס ביטל אותו ותבע את סמסונג על הפרת פטנטים. המשפט הארוך הסתיים אמנם בניצחונה של אפל, אך הוא לא מנע מסמסונג להפוך ליצרנית מכשירי הסלולר המובילה בעולם.

 

אייפון 6. יורשו יישען על טכנולוגיות סמסונג אייפון 6. יורשו יישען על טכנולוגיות סמסונג צילום: בלומברג

 

עם זאת, מותו של ג'ובס לא הוביל להפסקת המאבק. לקח לטים קוק שלוש שנים עד שהוא הצליח לסיים את ההליכים המשפטיים בסוף אוגוסט 2014. מאותו רגע הוא חזר לשולחן המשא ומתן וסגר את ההסכם עם סמסונג, בתנאים שנחשבים אף יותר טובים מהתנאים של העסקה המקורית.

 

חדשות רעות לקוואלקום ו-TSMC

 

ההסכם החדש הוא מכה קשה ליצרניות השבבים TSMC, סאנדיסק, מיקרון ועוד מספר חברות שעבורן אפל היא אחד משלושת הלקוחות החשובים ביותר. TSMC הודיעה בסוף הרבעון האחרון על ביטול תוכנית הוצאות וגם עבור סאנדיסק העזיבה של אפל היא מכה קשה ביותר, מכיוון שהחברה מייצגת כ-19% מסך הכנסותיה ולא ברור כיצד היא תתאושש.

 

מעבד אקסינוס של סמסונג מעבד אקסינוס של סמסונג צילום מסך: יוטיוב

 

עבור סמסונג, העסקה החדשה היא חבל הצלה. למרות שמכשירי הגלקסי S לדורותיהם נמכרים היטב, הרווחיות שלהם נשחקה. ואולם, עסקי השבבים שלה הציגו עלייה מרשימה של כ-35% בתוך כשנה וחצי, מאז הרבעון האחרון של 2013, אז הם עמדו על כ-20% מסך רווחי החברה. עוד חברה שעלולה לסבול מהשינוי ביחסי הכוחות היא קוואלקום, אותה זנחה דווקא סמסונג, לאחר שהעבירה את מכשירי הגלקסי S6 החדשים לערכות שבבים מתכנון עצמי. עבורה, הבעיות של ערכת השבבים המובילה שלה סנאפדרגון 810 והנטישה של אחד הלקוחות הגדולים בשוק עלולים לסמן את סופה של תקופה יפה.

 

אפל וסמסונג חולשות כיום על כ-40% משוק הסמארטפונים והן צורכות כ-17% מסך השבבים המיוצרים בעולם. המעמד שלהן הוא כזה שהן מסוגלות לקבוע לשבט או לחסד את גורלן של חברות לא מעטות. עבור קוואלקום למשל, אחת הסביות שהביאו את סמסונג לוותר על עסקיה היא השימוש של הראשונה בפסי הייצור של TSMC - שבסמסונג טוענים כי הם אינם מתקדמים מספיק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x