$
אינטרנט

10 מיליון דולר לסיוע חירום לנפאל גויסו תוך יומיים בפייסבוק

לצד הרשת החברתית, התגייסו אתרי מימון המונים לאיסוף כספים למען עזרה רפואית לתושבי נפאל, בניית תשתיות ועוד. על אף גיוס של 5.1 מיליון דולר באתרים הנ"ל, מדובר בטיפה בים: שיקול נפאל יעלה יותר מ-10 מיליארד דולר

עומר כביר 12:3203.05.15
יש גם דברים טובים בפייסבוק: יוזמה של הרשת החברתית לגייס תרומות לסיוע לנפגעים ברעידת האדמה בנפאל הוביל לתרומות של יותר מ-10 מיליון דולר בתוך יומיים בלבד -כך הודיע לקראת סוף השבוע ארגון הסיוע Internationl Medical Corps, שכל הכספים שנתרמים בפייסבוק מועברים אליו לסיוע במאמצי החילוץ והשיקום בנפאל. 

אף שככל הנראה בימים שחלפו מאז ההודעה הוסיף הסכום לגדול משמעותית, מדובר בסכום שמהווה שיעור זעיר של 0.1% מהעלות הצפויה של שיקום נפאל לאחר רעידת האדמה.

 

ניצולי רעידת האדמה בקטמנדו ניצולי רעידת האדמה בקטמנדו צילום: אי פי איי

 

בשבוע שעבר החלה פייסבוק להציג בניוזפיד של המשתמש כפתור "תרום עכשיו", שמעודד גולשים להעביר תרומות לנפאל. ההיענות הייתה עצומה, ובתוך יומיים בלבד חצי מיליון איש תרמו יותר מ-10 מיליון דולר. “הכוח העצום של הרשות העצומה של פייסבוק גייס 10 מיליון דולר למשפחות שסובלות מההרס של רעידת האדמה בנפאל", כתב ארגון Internationl Medical Corps בעמוד הפייסבוק שלו. “מיד העברנו את הכסף שגויס כדי לספק טיפול רפואי מציל חיים, תרופות ואספקה לקהילות שספגו את הפגיעה הקשה ביותר".

 

אתרי מימון ההמונים נתנו כתף

 

המאמץ של פייסבוק אינו ייחודי או יוצא דופן: הצלב האדום הבינלאומי נוהג מזה כשני עשורים לגייס תרומות ברשת כדי להתמודד עם אסונות הומוניטריים שונים וגם לאחר רעידת האדמה בנפאל פתחו הארגון והסניפים המקומיים שלו במאמצים נרחבים לגיוס תרומות. ארגון הסיוע לא פרסם נתונים על היקף התרומות המלא שגויס עד כה, אם כי סניף הצלב האדום בסינגפור דיווח שמאמץ הגיוס המקומי הניב תרומות בסך 1.1 מיליון דולר סינגפורי (כ-826 אלף דולר), בתוספת תרומה ממשלתית של רבע מיליון דולר סינגפורי (כ-188 אלף דולר). אפשר להניח שמאמצי הגיוס הבינלאומיים של הארגון הצליחו אף יותר משל פייסבוק.

 

סכומים נוספים גויסו באתרי מיקור המון דוגמת gofundme, crowdrise ואינדיגוגו, שם עומד היקף התרומות על כ-5.1 מיליון דולר, נכון לשעת כתיבת הידיעה. סכום נמוך בהרבה מזה שגויס באמצעות פייסבוק או, לפי הערכות, על ידי הצלב האדום.

 

הנזקים הצפויים מרעידת האדמה מוערכים ב-10 מיליארד דולר כך שכל הסכומים שגיוסו עד עתה הם טיפה בים ביחס לנזקים שנגרמו למדינה ומאמצי שיקום אמיתיים יידרשו סיוע בינלאומי מתמשך בהובלת מדינות עשירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x