$
אפליקציות

אפל תחסום בווטש אפליקציות שמראות מה השעה

יצרנית השעון החכם הנחשק הודיעה שהיא אוסרת על אפליקציות הצגת זמן מתחרות - היא תסיר אותן מהאפסטור ולא תאפשר את מכירתן. לא ברור אם מדובר במדיניות קבועה או בגזירה שתומתק בהמשך

רפאל קאהאן והראל עילם 16:5129.04.15

שעון שלא מציג את הזמן? אפל ידועה בכך שהיא אוסרת לעיתים קרובות על מפתחים ליצור אפליקציות המתחרות באפליקציות ובשירותים שלה. עכשיו היא מוסיפה לרשימת האפליקציות האסורות גם כאלו העוסקות בהוספת פני שעון חלופיים לשעון החכם החדש שלה, אפל ווטש.

הווטש, בדומה לשעונים חכמים אחרים בשוק, מציע מבחר של עשרה פני שעון בעיצובים שונים, כגון שעון בינלאומי מתחלף, כרונוגרף, שעון המציג את הזמן על פני תנועה או צלילים, שעונים המיועדים לילדים כגון פני שעון בתצורת מיקי מאוס ועוד. מפתחים רבים כבר החלו בפיתוח של פני שעון חדשים לפני חודשים, וכעת מאמציהם יורדים לטימיון. לא ברור מדוע אפל החליטה לעדכן רק עכשיו את תקנון השימוש שלה, בהתחשב בכך שכלי הפיתוח היו זמינים מזה מספר חודשים, עוד לפני השקת המכשיר עצמו.

 

אחד מעשר העיצוב השונים לפני שעון הזמינים עבור השעון החכם אפל ווטש אחד מעשר העיצוב השונים לפני שעון הזמינים עבור השעון החכם אפל ווטש צילום: נמרוד צוק

 

יתכן ואפל רוצה לשמור לעצמה את השליטה במראה הכללי של ממשק השעון שלה ואף להשיק בעתיד חנות יעודית לפני שעון חלופיים. על פי ההערכות בשוק, אפל מקווה להפוך את מכירת העיצובים למקור הכנסה עיקרי עבורה. פני שעון מקבילים בפועל לאפליקציית החייגן הרשמית של האייפון, עוד מקרה של אפליקציה רשמית שאפל לא מאפשרת למפתחים להתחרות בה.

 

מנסים לשלוט בזמן

 

בינתיים, השוק מחכה לשמוע האם הווטש הוא הצלחה מסחרית. קרוב לשלושה שבועות חלפו מאז החלה אפל להציע את ווטש למכירה, ובניגוד למוצרים קודמים החברה עדיין מסרבת לפרסם את נתוני המכירות של השעון החכם, ואף הצהירה כי לא תעשה זאת בעתיד הקרוב.

 

אנליסטים קיוו כי הדו"ח הרבעוני האחרון של החברה ישפוך אור על הנושא עם התחזיות הרשמיות של החברה לרבעון הנוכחי, אולם גם מכאן לא הגיעה הבשורה: אפל צופה כי ברבעון הבא תרשום הכנסות של 48–46 מיליארד דולר, כלומר גבוהות ב־28%–23% ביחס לרבעון אשתקד.

 

לשם השוואה, הכנסות אפל צמחו ב־27% ברבעון הנוכחי. לחברה יש נטייה ידועה להערכות חסר לעומת תוצאות האמת, מה שמקשה עוד יותר להגיע מתחזית זו למסקנה קונקרטית לגבי השעון החכם. עם זאת, לפי שעה מסתמן שווטש עומד בציפיות: ההערכות בשוק הן שאפל מכרה 1.7 מיליון שעונים בארה"ב לבדה בתקופת המכירה המוקדמת (בין 10 ל־23 באפריל), נתון לא רע בכלל למוצר חדש לחלוטין.

 

מה שכן ברור למדי הוא שאפל מסתמכת גם בווטש על האסטרטגיה הרגילה שלה, המחייבת את הצרכנים לרכוש ממנה מוצרים חדשים בתדירות גבוהה: דו"ח של חברת iFixit הנחשבת, שפירקה את השעון החדש, מגלה כי כמעט בלתי אפשרי לתקן בבית או לשדרג את אפל ווטש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x