$
הייטק והון סיכון

לי קא־שינג משקיע 11 מיליון דולר בווינדוורד

המיליארדר הסיני מוביל גיוס לסטארט־אפ הישראלי שממפה תנועת ספינות באוקיינוסים. הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי יצטרף לוועדה המייעצת לחברה

אסף גלעד 10:0028.04.15

המיליארדר הסיני לי קא־שינג מוביל השקעה של 10.8 מיליון דולר בחברת הסטארט־אפ הישראלית ווינדוורד (Windward), הממפה את תנועת הספינות באוקיינוסים ומנהלת מאגר מידע של זהותן ותכולתן. להשקעה הצטרפו גם המשקיעה המקורית של החברה קרן אלף (Aleph) של מייקל אייזנברג ואדן שוחט, וכן טום גלוסר, לשעבר מנכ"ל תומפסון רויטרס, שיצטרף בעקבות ההשקעה לוועדה המייעצת לחברה. הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי מצטרף לצוות המייעץ כמומחה ביטחוני, אף על פי שאינו נמנה עם המשקיעים החברה.

 

ווינדוורד נוסדה בידי עמי דניאל ומתן פלד, שני חובלים שביקשו למפות את התנועה הימית. החברה מעסיקה 35 עובדים במשרדים במרכז תל אביב.

 

ווינדוורד יצרה מאגר מידע אדיר ממדים על תנועת ספינות, שכולל גם את זהותן ואת תכולתן, וכך יכלה לזהות ספינות חשודות בים ולהתריע עליהן לצבאות במדינות שונות, משמרי חופים, סוכנויות מודיעין ציבוריות ופרטיות וחברות מכס. ווינדוורד מצליבה מידע מתוך כמה מקורות כגון מאגרי מידע של נמלים, אתרי רישומים של ספינות, סוכנויות שילוח ומאגרים פרטיים שהשימוש בהם דורש מינוי מיוחד.

 

הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי.  מצטרף לצוות המייעץ כמומחה ביטחוני הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי. מצטרף לצוות המייעץ כמומחה ביטחוני צילום: אוראל כהן

 

היא נחשבת לחברה היחידה בעולם שיכולה לנטר כל ספינה באוקינוס, לדעת האם זהותה אותנטית ולהבין אילו סחורות היא נושאת. האלגוריתמים המותחכמים הסורקים את כל מאגר המידע הזה יודעים לבצע הצלבות שיסייעו בעיקר בתפיסת תנועות חשודות: ספינות המשנות את המסלול שלהן בפתאומיות או כאלה שמחליפות את מספר הזיהוי שלהן לקראת עגינה בנמלים מסיבות שונות: החל מפעילות טרור, דרך התחמקות מתשלום מכס ועד הכנסת סחורה שאינה רצויה במדינות מסוימות כמו מוצרי מזון אקזוטיים.

 

קא־שינג אינו רק משקיע סדרתי בחברות הייטק כמו פייסבוק וסקייפ או ווייז ומג'יסטו הישראליות, אלא הוא גם הבעלים של ענקית הספנות ההונג־קונגית האצ'יסון פורט הולדינגס. את ההשקעה ביצע קא־שינג בעקבות מוצר חדש שמפתחת ווינדוורד, שמתכננת לשווק לחברות השקעות ובנקים מערכות מידע המסוגלות לעקוב אחרי תנועת סחורות בעולם.

 

על ידי ניטור כלל תכולת הספינות בעולם, בווינדוורד יכולים לדעת מהי כמות הנפט שמשונעת בכל נקודת זמן בימים ולאיזו נקודה, למשל. הדבר משמש לשני תוצרים: היכולת לדעת מיהן המדינות שצורכות נפט ועפרות ברזל מעידה על צמיחה עתידית, ובנוסף היכולת לדעת מאיפה לאיפה זורם הנפט יכולה לסייע בתמחור הנפט ובתמחור סחורות אחרות. בחברה טוענים כי בחודש נובמבר סברו בנקי ההשקעות בעולם כי רק שש מכליות נפט משונעות באזור המפרץ הפרסי, אך בפועל שייטו אז 21 מכליות עם כמות נפט ששווייה גבוה פי שלושה מהסכום שהוערך.

 

ווינדוורד (Windward)

תחום פעילות: ניטור אוניות

שנת הקמה: 2009

מייסדים: עמי דניאל, מתן פלד

מספר עובדים: 35

גיוסים קודמים: 6 מיליון דולר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x