$
אינטרנט

פייסבוק תהפוך את הפיד שלכם לידידותי יותר

הרשת החברתית עדכנה את האלגוריתם המרכזי שלה כך שהיא תציג לכם יותר עדכונים שכתבו אנשי הקשר שלכם, ופחות עדכונים מבית חברות ומפרסמים. החברה מזהירה כי הדבר יכול לפגוע - שוב - בתעבורה של דפי בתי עסק באתר

נמרוד צוק והראל עילם 15:1422.04.15

פייסבוק ממשיכה לשפר את האלגוריתמים הקובעים את תמהיל התכנים שמוצגים בפיד המרכזי שלכם, והולכת להציג יותר תכנים שמעניינים אותכם באמת, עם דגש על אנשי קשר ולא על דפי חברות וארגונים. כך טוענת החברה בפוסט שפרסמה אמש (ג'). עם זאת, למרות שלכאורה מדובר בשינוי שנועד לשפר את חווית המשתמשים, אי אפשר להתעלם מההשפעה שלדבר יהיה על החברות הפועלות בפייסבוק. בהחלט יתכן שמדובר בעוד ניסיון מצד החברה לדחוף את כלי הפרסום שלה.

הרשת החברתית כבר הקשיחה בחודשים האחרונים את המדיניות שלה נגד ספאמרים ומלכודות קליקים. עכשיו היא כאמור מבצעת שורה של שינויים נוספים על מנת לענות טוב יותר, לכאורה, על העדפות המשתמשים. לפי הרשת החברתית, הסיבה העיקרית לשינוי היא עצם העובדה שהיקף התעבורה מפייסבוק לאתרים חיצוניים הכפיל את עצמו ב-18 החודשים האחרונים.

 

מה באמת עומד מאחורי השינויים האחרונים באלגוריתם של פייסבוק - חמדנות, או רצון לשפר את חווית המשתמשים. מה באמת עומד מאחורי השינויים האחרונים באלגוריתם של פייסבוק - חמדנות, או רצון לשפר את חווית המשתמשים. צילום: בלומברג

 

כתוצאה מהגידול המשמעותי, אמרה פייסבוק, היא החלה לשקול מחדש את המשקל שהיא צריכה לתת לתכנים חיצוניים בפיד שלה. כעת היא מעוניינת למתן את התוכן החיצוני לטובת תוכן פנימי, ולתת מקום רב יותר לפוסטים של חברים, לעומת תכנים של חברות וארגונים. החברה בעיקר תיתן עדיפות לתכנים של חברי הפייסבוק הקרובים והפעילים ביותר, כך שלא תפספסו עדכונים משמעותיים למרות עומס התכנים הגדול.

 

 "זה חשוב במיוחד לאנשים בעלי מספר גדול של קשרים, מאחר והם נחשפים למספר גדול של פוסטים כל יום. העדכון יבטיח שתמונות, סטטוסים, סרטונים וקישורים שהחברים שאכפת לכם מהם מפרסמים יוצפו במיקום גבוה יותר בפיד", כתבו בפוסט נרחב בנושא מנהל המוצר מקס יולנסטיין וחוקרת חוויית המשתמש לורן סיזורס.

 

אבל ראוי לציין שזאת לא הפעם הראשונה שפייסבוק החלה לתעדף תכני משתמשים על פני תכני דפים, והאינטרסים של הרשת החברתית דאז לא היו אלטרואיסטים במיוחד. בשנים האחרונות החברה שינתה את האלגוריתם מספר פעמים וכתוצאה מכך מנהלי דפים, חברות, קבוצות וקהילות החלו לשים לב שיחס החשיפות, התגובות והציפיות של התכנים שלהם ירד משמעותית. מפרסמים גם התלוננו שהם מרגישים שפייסבוק מאלצת אותם להשתמש בפרסומות ותכנים מקודמים על מנת לחשוף את התכנים שלהם, ומספר חברות אף התנתקו מהשירות ואיימו בתביעה יצוגית.

 

יותר תכנים מפחות מקורות

 

בנוסף לתעדוף תכני גולשים, החברה גם ביצעה עדכון נוסף שנועד לשפר את חוויית השימוש של אנשים העוקבים אחר מספר קטן של מקורות תוכן. אילו משתמשים פחות אקטיביים ומכיוון שאין להם אנשי קשר רבים והם לא ביצעו לייק למקורות תוכן רבים, הם לא רואים הרבה תכנים בפיד. "בעבר היו לנו כללים שמנעו הצגה של רצף פוסטים ממקור אחד בפיד. החלטנו לרכך את הכלל הזה, וכעת מי שמבלה הרבה זמן בפיד אבל עוקב אחר מעט אנשים או דפים, יראה יותר תכנים מכל אחד מהם", הסבירו יולנסטיין וסיזורס.

 

העדכון השלישי נועד לצמצם את מספר העדכונים שבהם פייסבוק מדווחת לכם על הפעולות שאנשים אחרים ביצעו - כגון, עדכון על כך שחבר טוב שלכם הגיב לפוסט אחר, שיתף או עשה לייק להם לייק. בעוד שניתן להניח שהדבר יפגע בויראליות של עדכונים - שוב, ללא ספק, צעד שידחוף מפרסמים להשתמש בכלי הקידום של פייסבוק במקום לסמוך על הפצה אורגנית - פייסבוק טוענת שהשינוי הוא בעקבות תלונות שקיבלו מצד המשתמשים עצמם. "עדכונים כאלו יופיעו מעתה במיקום נמוך יותר בפיד, או לא יופיעו בו כלל, כך שיהיה סיכוי רב יותר שתראה את התכנים שאכפת לך מהם, ישירות מהחברים שלך או מהדפים שעשית להם לייק", נאמר בפוסט.

 

החברה מצידה הודתה כי דפים מסחריים יכולים לסבול מירידה "משמעותית" בתעבורה שלהם בעקבות השינויים, וכצפוי לא הציעה פתרונות משמעותיים מלבד "להמשיך ולפרסם תכנים שמעניינים את קהל היעד שלכם".

 

השינוי גם מגיע על רקע מהלך אחר שמטריד לאחרונה את בעלי האתרים והחברות, הפעם מצד גוגל. ענקית החיפוש ביצעה אתמול (ג') שינוי משמעותי בגרסת מנוע החיפוש שלה המיועדת למכשירי סלולר.כעת, האלגוריתם יתעדף בתוצאות החיפוש  המוצגות על גבי סמארטפונים אתרים המותאמים לצפיה על מסכי סמארטפונים וטאבלטים. זהו שינוי שעלול לפגוע בעסקים קטנים שלא נערכו אליו מבעוד מועד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x