$
חדשות טכנולוגיה

האיחוד האירופי הגיש כתב אישום נגד גוגל בגין התנהלות מונופוליסטית

כתב האישום מוגש בתום חקירה מקיפה שמתנהלת נגד גוגל מזה כחמש שנים - בטענה שהחברה ניצלה את מעמדה בתחום החיפוש. החברה עשויה להידרש לשנות משמעותית את מבנה פעילותה באירופה ולשלם קנס של עד 6 מיליארד דולר. בנוסף, נפתחת חקירה נפרדת, בנושא אנדרואיד

עומר כביר 13:1015.04.15

האיחוד האירופי הודיע היום רשמית על הגשת כתב אישום נגד גוגל, באשמה שענקית הטכנולוגיה עברה על חוקי ההגבלים העסקיים והיא מנצלת לרעה את מעמדה המונופוליסטי בשוק החיפוש ביבשת. במקביל יפתחו מוסדות האיחוד בחקירה רשמית נגד מערכת ההפעלה אנדרואיד.

כתב האישום מוגש בתום חקירה מקיפה שמתנהלת נגד גוגל מזה כחמש שנים. בסופו של התהליך ייתכן שגוגל תחויב לבצע שינוי משמעותי במודל העסקי שלה ולשלם קנסות כבדים במיוחד שעלולים להגיע ל-6 מיליארד דולר.

 

מרגריט וסטאגר מרגריט וסטאגר צילום: בלומברג

 

בימים הקרובים צפויה נציבת התחרותיות של האיחוד האירופי, מרגריט וסטאגר, להגיש לגוגל את כתב האישום הרשמי נגדה, ובו נטען שהחברה נצלה את מעמדה בתחום החיפוש על מנת להפנות תעבורה לשירותי השוואת המחירים שלה על חשבון שירותים מתחרים, מחקה ממנוע החיפוש תוכן מאתרים יריבים וחתמה עם מפרסמים על הסכמים שאוסרים עליהם לעבוד עם מנועי חיפוש מתחרים. התביעה לא נוגעת לשירותי גוגל אחרים.

 

"בכל הנוגע לגוגל, אני מאוד מודאגת מכך שהחברה נתנה יתרון לא הוגן למוצרי השוואת המחירים שלה, תוך הפרה חוקי ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי", אמרה  וסטאגר בהודעה לעיתונות. “לגוגל יש כעת הזדמנות לשכנע אותנו שלא זה המצב. ואולם, אם החקירה תאשר את החששות שלנו, גוגל תאלץ להתמודד עם ההשלכות המשפטיות ולשנות את האופן שבו היא עושה עסקים באירופה".

 

צעד ראשון בדרך ארוכה

 

כתב האישום מוגש אחרי שבשנה שעברה קרסה ברגע האחרון עסקת טיעון עם גוגל, בעקבות התנגדות חריפה של ממשלות צרפת וגרמניה ושל חברות המדיה והטלקום הגדולות ביבשת. תהיה זו הפעם הראשונה שבה גוגל מואשמת בעבירות מסוג זה באיחוד האירופי.

 

ואולם, הגשת כתב האישום היא רק נקודת הפתיחה בהליך ארוך ומורכב שצפוי להימשך שנים רבות. הליך דומה שהתנהל נגד מיקרוסופט נגרר על פני כעשור (בסיומו ספגה ענקית התוכנה קנסות בסך שני מיליארד דולר). בתור התחלה, מוקצים לגוגל שלושה חודשים כדי להשיב להאשמות נגדה, והחברה יכולה גם לבקש שימוע על מנת להסביר טוב יותר את עמדתה.

 

החלטה סופית בעקבות השימוע צפויה להתקבל עד סוף השנה, ואם יוחלט להמשיף בהליכים נגד גוגל יכולה החברה לעתור לבין הדין לערעורים של האיחוד האירופי בלוקסמבורג. הליך זה יכול לקחת כמה שנים, אף שמסורתית מגלה בית הדין אהדה לעמדת נציבות האיחוד.

 

מייסד גוגל לארי פייג' מייסד גוגל לארי פייג' צילום: בלומברג

 

 

במזכר פנימי שהפיצה אתמול גוגל לכל עובדיה אישרה את הגשתו הצפויה של כתב האישום. “מדובר בחדשות מאכזבות מאוד, במיוחד בעבור צוותי החיפוש קשה מאוד ב-16 השנים האחרונות על מנת ליצור חוויה נהדרת בעבור המשתמשים שלנו", נכתב במזכר. “יש לנו תיק חזק מאוד, עם טיעונים טובה בכל מה שנוגע לשירות טוב יותר למשתשים ולהגברת התחרותיות”.

 

הדג הכי גדול בבריכת מערכות ההפעלה

 

החקירה החדשה נגד אנדרואיד צפויה לבדוק האם גוגל ניצלה את מעמדה הדומיננטי של מערכת ההפעלה בשוק המובייל כדי לקדם אפליקציות ושירותים פרי פיתוחה, דוגמת יוטיוב, באמצעות התקנתם מראש על מכשירי אנדרואיד. “סמארטפונים, טאבלטים ומכשירים דומים משחקים תפקיד משמועתי בחיי היומיום של אנשים רבים" אמרה וסטאגר. "ואני רוצה לוודא שהשווקים בתחום זה יכולים לשגשג ללא מגבלות אנטי-תחרותיות מצד כל חברה שהיא".

 

בנוגע לחקירה זו כתבה גוגל במזכר: "מדובר רק בתחילתו של תהליך ואין ודאות שהנציבות תנקוט בפעולה (למשל, הם פתחו וסגרו חקירה נגד אייטיונז לפני כמה שנים). גם בנוגע לאנדרואיד יש לנו תיק חזק מאוד. רבים מהיישומים המובנים במכשירי אנדרואיד, למשל אלו שמגיעים עם הסמסונג גלקסי S6 כוללים אפליקציות של פייסבוק ומיקרוסופט לצד אפליקציות מגוגל".

 

אף שמדובר רק בצעד ראשוני, מומחים בתחום מתריעים שהגשת כתב האישום היא חדשות רעות מאוד בעבור גוגל. "המהלך חושף את גוגל לקנסות שיכולים להגיע ל-6 מיליארד דולר", אמר לוול סטריט ג'ורנל פרופ' איאוניס ליאנוס, מומחה למשפט בינלאומי מיוניברסיטי קולג' בלונדון. “ייתכן גם שגוגל תידרש לשנות את החוזים שלה והמגבלות שיוטלה על פעילותה ייתכן שלא יוגבלו רק לתחום החיפוש אלא יורחבו לתחומי פעילות אחרים, מהלך שיטיל לחץ משמעותי על אופן הפעילות הנוכחי של החברה".

 

בעבר טענו אתרי מפות, קניות וטיולים שתוצאות החיפוש של גוגל בתחומים אלו מפלות אותם לרעה. "אם אתה דומיננטי באירופה, אסור לך לקשור בין השירותים האחרים שלך לתחום שבו אתה דומיננטי על מנת לפגוע במתחרים", אמר מייקל וובר, מנהל Hot-Map.com, אחד האתרים שהתלוננו נגד גוגל בפני מוסדות האיחוד. "אבל זה בדיוק מה שגוגל עושה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x