$
חדשות טכנולוגיה

אדוארד סנודן: ה-NSA מיירטת ואוספת את כל תמונות העירום ששלחתם

בראיון נדיר שנתן מדליף העל לקומיקאי ג'ון אוליבר, פישט את יכולות המעקב של ממשלת ארצות הברית והסביר כיצד יכולה כל מערכת ליירט תמונות עירום שאנשים שולחים זה לזה. ואולם, לטענתו לא צריך להפסיק בגלל הריגול הממשלתי

ניצן סדן 20:3506.04.15
ג'ון אוליבר הוא מגיש תוכנית סאטירה מבריקה ב-HBO, שקטעים נבחרים ממנה עולים כל שבוע לרשת. אדוארד סנודן הוא האדם שחשף לעיני העולם את היקפו המופרע והמסוכן של הריגול הממשלתי האמריקאי.

בשבוע שעבר נפגשו השניים לראיון לא שגרתי במיוחד, ממנו עלה נתון מפתיע ומטריד: ממשלת ארצות הברית מיירטת באין מפריע את כל תמונות העירום שאתם שולחים ומקבלים.

הראיון בוצע בעקבות סקר קצר שערכה הפקת התוכנית של אוליבר בניו יורק, לפיו האמריקאי הממוצע לא יודע מיהו סנודן ומה עשה במקרה הרע ובמקרה הפחות רע חשב שהוא מנהיג וויקיליקס. העניין חרה במיוחד לאוליבר על רקע חידוש תקנות הגנת המולדת של ממשלת ארה"ב שצפוי להתבצע ביוני הקרוב.

 

לשם כך, נסע המנחה לרוסיה, למפגש נדיר עם מדליף העל (הראיון ביניהם מתחיל בדקה 13:40 בסרטון). בשיחה בין השניים הציג אוליבר לסנודן את הסקר שנערך והאחרון הופתע מכך שהציבור האמריקאי מגלה אדישות לחשיפותיו. אוליבר הסביר כי הסיבה היא שכל מערכות המעקב שנחשפו תוארו בשפה טכנית מדי ושאל את סנודן בפשטות: "האם הממשלה יכולה לצפות בתמונות של הפין שלי"?

 

 

סנודן שיתף פעולה והסביר כיצד כל מערכת ומערכת שחשף יכולה ליירט שיחות, תעבורת רשת, מידע מרשתות חברתיות ועוד - בתוכם בין השאר, תמונות סקסטינג שמעבירים אנשים ביניהם. במילים אחרות: כן, ממשלת ארצות הברית יכולה להציץ לכם וכנראה שעושה זאת. בראיון, אמר סנודן כי על אף המעקב, אנשים לא צריכים להימנע משליחת תמונות עירום אם הם חפצים בכך, משום שזוהי חירות שניתנה להם בחוק. ואולם, הוא הצר על המודעות הנמוכה לאיום.

 

כשנשאל מדוע חשף את המסמכים, ענה סנודן שיכולות המעקב האמריקאיות פשוט מוגזמות ושהכוח של סוכנויות המודיעין חוצה כל גבול. "זה כאילו שמישהו מכוון לך אקדח לראש ואומר 'זה בסדר, אני לא מתכנן לירות בך'", אמר. בתום הראיון איחל סנודן הצלחה לאוליבר, באומרו שמעכשיו גם הוא נכנס ל"רשימת הכוכבים" של ה-NSA.

 

הראיון של סנודן הראיון של סנודן צילום: יוטיוב

 

בוגד או גיבור?

 

אדוארד סנודן, איש ה-NSA לשעבר, נמלט מארצות הברית ומצא מקלט מדיני ברוסיה בשנה שעברה. הוא מסתתר שם בהיותו מבוקש בידי סוכנויות המודיעין האמריקאיות. הוא הניח ידו על מספר לא ידוע של מסמכים בסיווג גבוה ביותר, אותם העביר לעיתונאים באירופה ובארה"ב. הדעות לגביו חלוקות בארצות הברית, אומה שמפגינה פטריוטיות אך מאדירה את ערך החופש: בעוד שיש הטוענים שסנודן הוא בוגד שגנב מידע רגיש שסיכן חיי חיילים אמריקאים במבצעים בעיראק ובאפגניסטן, אחרים טוענים שבלעדיו, לא היה כל מחסום לריגול הממשלתי נגד אזרחי ארה"ב.

 

הפגנת תמיכה בסנודן בארה"ב הפגנת תמיכה בסנודן בארה"ב

 

סוגיית הריגול הממשלתי היא בעיה חריפה מאוד, שכן על אף חשיפות סנודן ופעולות שביצעו ממשלות באירופה ובדרום אמריקה לצמצום מעקבי ה-NSA והגישה אל שרתים מרוחקים, נראה שהאזרח הקטן עדיין לא מודע להפרה הבוטה והמתמשכת של פרטיותו. עדיין לא ידוע אילו מערכות מעקב מסיבי מופעלות בישראל, אם כי ידוע שלשירותי המודיעין בארץ יש גישה לטכנולוגיות דומות לאלו שמפעילה ה-NSA, שחלקן אף פותחו בידי חברות ישראליות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x