$
חדשות טכנולוגיה

גיוס עובדים תוך חמש שעות מרגע הראיון: כך מעבדות גוגל מנסות להשתלט על העולם

ענקית החיפוש חושפת לראשונה את חטיבת המחקר והפיתוח המסתורית ATAP, שבין השאר עובדת על יצירת טלפונים מודולרים ומערכות מיפוי תלת-ממדיות. לפי ד"ר רגינה דוגאן, ראש הקבוצה ולשעבר ראש DARPA, הקבוצה שלה מגייסת עובדים במהירות אבל גם מחליפה אותם מדי שנתיים

עומר כביר 09:3202.04.15

כבר לא מכוונת לירח: במקום להתמקד בפרויקטים עם זמני פיתוח שיכולים להגיע למספר שנים רבות כגון מכוניות אוטומטיות ומעליות חלל, גוגל מאמצת מחזור פיתוח של שנתיים בלבד עבור קבוצת הטכנולוגיה והפרויקטים המתקדמים שלה (המכונה ATAP). מוצר שלא מצליח להגיע תוך שנתיים להצלחה מספקת נסגר ומחוסל. כך עולה מכתבת עומק של "וול סטריט ג'ורנל" על הקבוצה. 

 

לפי הדיווח, גוגל הגדילה משמעותית את התקציב של הקבוצה, שבראשה עומדת המדענית המוערכת וראש DARPA לשעבר, ד"ר רג'ינה דוגאן. הקבוצה גובשה כיחידה עצמאית לאחר שגוגל מכרה את רוב נכסי מוטורולה מוביליטי לידי לנובו, אבל השאירה אצלה את אנשי המחקר ואת ד"ר דוגאן. בנוסף להגדלת התקציב, גוגל גם העבירה את פעילותה של ATAP לבניין חדש ומתקדם. בסוף מאי הקרוב, במסגרת ועידת המפתחים Google I/O, החברה גם צפויה לחשוף מספר פרויקטים חדשים של קבוצת ATAP.

 

ד"ר רג'ינה דוגאן, ראש מעבדות ATAP ד"ר רג'ינה דוגאן, ראש מעבדות ATAP

 

ההשקעה של גוגל במו"פ היא מבין הגדולות בעולם הטכנולוגיה. ב-2014 היקף ההשקעה רשם גידול של 38% והגיע ל-9.8 מיליארד דולר. קצב הגידול היה גבוה משמעותית מזה של הכנסות החברה באותה שנה, שעמד על 19% בלבד.

 

אולם, כתוצאה מהיקף ההשקעה המשמעותי במחקר, גוגל מתמודדת  עם קשיים רבים הקשורים ביצירת החזר על ההשקעה. "מחזור המוצרים מתקצר ככל שהחברה גדלה", אמר לג'ורנל היו"ר הביצועי של גוגל והמנכ"ל לשעבר, אריק שמידט. ”כולנו מאמינים שאנחנו יכולים לבצע מהר יותר". הפתרון, שאותו מיישמת קבוצת ATAP, הוא להגביל את העבודה על פרויקטים חדשים לשנתיים בלבד, שבסופן הפיתוח יוצאים מהקבוצה והופכים לחטיבה בגוגל, לחברה עצמאית או נמכרים לחברות אחרות, או מחוסלים לחלוטין אם לא הגיעו לרמת פיתוח מספקת.

 

מטלפון מודולרי ועד מיפוי סלולרי

 

הקבוצה עבדה לאורך פעילותה על 11 פרויקטים בסך הכול, ובהם הטלפון המודולרי ARA, טכנולוגיית מיפוי תלת ממדית בשם טנגו ופלטפורמות סרטונים קצרים אינטראקטיביים לסמארטפונים. כששתי שנות הפיתוח של טנגו חלפו בתחילת השנה, הועבר הפרויקט לתוך גוגל כדי לתמוך בפעילות המציאות המוגברת (AR) של החברה, ולדברי דוגאן שני פרויקטים נוספים יעברו השנה מהקבוצה לגוגל.

 

הטלפון המודולרי ARA, הפרויקט השאפתני ביותר של ATAP עד כה הטלפון המודולרי ARA, הפרויקט השאפתני ביותר של ATAP עד כה

 

פרויקט אחר, להגברת איכות השמע של רמקולי סמארטפונים, הסתיים עם מכירת רישיונות שימוש בקניין הרוחני שלו לחברות אחרות. מנגד, הקבוצה חיסלה פרויקט להפחתת צריכה האנרגיה של מכשירי מובייל, אחרי שלא הצליחה לרשום שיפור משמעותי, רק תשעה חודשים בלבד אחרי הקמתו. “מסגרת הזמן של שנתיים מאלצת אותנו לקבל את ההחלטות האלו", אמרה דוגאן. שמידט הוסיף: “אנחנו אוהבים את המודל הזה כי הוא לוחץ על אנשים לפעול ולעשות דברים רלוונטיים, או לעצור לחלוטין".

 

במקרים נדירים, עם זאת, זוכה פרויקט לתוספת זמן, במיוחד אם בכירי גוגל סבורים שהוא חשוב ואין לו מקום טבעי אחר בתוך גוגל. כך, למשל, פרויקט ARA זכה לאחרונה להארכה ובהמשך השנה צפויה החברה לבצע בדק שוק של הטלפון המודולרי בפוארטו ריקו.

 

מסגרת הזמן לא מוגבלת רק לפרויקטים, אלא גם לראשי פרויקט, שמתבקשים לעזוב בתום שנתיים של פעילות. לדברי דוגאן, מסגרת זמן זו משמעה שעובדי הקבוצה לא צריכים לדאוג בנוגע לקידום בתוך גוגל וגם יוצרת תחושת דחיפות מסוימת: שבוע עבודה שקול ל-1% מזמנו של ראש הפרויקט בקבוצה. ATAP גם שוכרת בקביעות ובמהירות עובדים חדשים. הזמן הממוצע מראיון עבודה ועד להגשת הצעת העסקה עומד על פחות מחמש שעות. לשם השוואה, הליך איתור וסינון העובדים בגוגל נמשך שבועות ולעתים אף חודשים.

 

הקבוצה של דוגאן מעסיקה 100 עובדים קבועים ונעזר בכ-1,000 יועצים חיצוניים. מסגרת הזמן המוגבלת והצוות המצומצם יחסית מאפשר לשמור את ההשקעה בקבוצה נמוכה יחסית. “יהיה מאוד גשה לקבוצה של רג'ינה לבזבז 10 מיליון דולר במהירות", אמר שמידט, אך סירב לחשוף את תקציבה של הקבוצה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x