$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

האיחוד האירופי ממליץ לאזרחים לסגור את חשבון הפייסבוק שלהם

האיחוד האירופי מזהיר שמידע עובר מפייסבוק ל-NSA, גוגל והבית הלבן נפגשים על בסיס שבועי, אחד ממייסדי נאפסטר נתפס בנוכלות, וסופרת מזועזעת מאפליקציית "שפה נקיה"

יוסי גורביץ 18:1726.03.15

מצטערים, אנחנו לא יכולים להגן עליכם

 

האיחוד האירופי הטיל אתמול פצצה במהלך דיון סוער בבית המשפט העליון לצדק: נציגי האיחוד הודו שהוא לא מסוגל להגן על המידע של המשתמשים האירופיים בפייסבוק, ושיש יותר מסיכוי סביר שהמידע הזה מגיע לידי ה-NSA. "אם יש לך חשבון פייסבוק, עדיף שתסגור אותו", אמר היועץ המשפטי של האיחוד לבית המשפט.

 

האיחוד האירופי מזהיר כי הוא לא יכול להגן עליכם מפני פייסבוק וה-NSA האיחוד האירופי מזהיר כי הוא לא יכול להגן עליכם מפני פייסבוק וה-NSA צילום: בלומברג

 

הנושא שעומד בפני בית המשפט הפעם היא עוד תביעה של מקס שרמס הבלתי נלאה כנגד הרשת החברתית. שרמס כבר הגיש תביעות זהות כנגד ארבע חברות אמריקאיות: יאהו, אפל, מיקרוסופט וסקייפ. כאן נציין שתקינת הפרטיות של האיחוד האירופי אוסרת להעביר מידע של אזרחים אירופיים למדינות זרות שאינן עומדות ברמת פרטיות "סבירה". אבל לחברות אמריקאיות יש מעין פטור מהתקינה: הן פשוט מצהירות שהן עומדות ברמת פרטיות סבירה, וממשיכות הלאה.

 

עכשיו מודה האיחוד האירופי שההתנהלות של החברות האמריקאיות איננה כל כך סבירה: "אנחנו לא יכולים להבטיח שהמידע של אזרחי האיחוד האירופי זוכה להגנה ראויה". אבל הם סייגו שיש כאן אילוצים הכרחיים פוליטית וכלכלית, ובית המשפט מתבקש שלא להתערב. בינתיים.

 

בקיצור, אם אתה אזרח אירופי שמשתמש בפייסבוק, הממשלה שלך הודתה כרגע שהיא לא מונעת מפייסבוק מלהעביר את המידע שלך ל-NSA. בטוויטר כבר רואים שיש הרבה צרות באופק, והזהירו לאחרונה שאם המצב הנוכחי בארה"ב יימשך, החברה כנראה תצטרך להשקיע בחוות שרתים באירופה בקרוב.

   

הון-שלטון-וושינגטון

 

דיווחנו על כך שפעם אחר פעם גוגל מצליחה להתחמק מענישה רצינית. אחת הסיבות לכך היא הקרבה של החברה לממשל האמריקאי.

 

וינט סרף. נפגש עם אובמה כמעט מדי שבוע וינט סרף. נפגש עם אובמה כמעט מדי שבוע

 

רמת הקרבה הזאת היא לא סוד. עובדי גוגל תרמו המון לקמפיין של אובמה ב-2008 והיו בשעתו דיבורים על מינוי של אריק שמידט, אז מנכ"ל החברה, לתפקיד בכיר מאוד בממשל. שמידט ם יצא לחופשה במהלך הבחירות כדי לסייע לאובמה. באזור 2012, היחסים בין שני הצדדים הצטננו משהו - אבל שמידט עדיין היה שם בתפקיד מרכזי. כשהבית הלבן מחפש בכיר בתחום הטכנולוגיה, לעתים קרובות המישהו הזה הוא יוצא גוגל.

 

על פי פירוט הפגישות של בכירי הבית הלבן שנחשף לאחרונה, בכירים בגוגל נפגשו עם בכירים בבית הלבן בממוצע אחת לשבוע בארבע השנים האחרונות. חלק מהפגישות היו בין אובמה ובין שמידט; אחרות היו בין בכירים ובין וינט סרף, האוונג'ליסט של גוגל. סרף, האיש שהמציא את פרוטוקול TCP/IP, נפגש לעתים תכופות גם עם אובמה עצמו. כעת עולות גם טענות שה-FCC שינתה בבהילות חלק מתקנות נייטרליות הרשת שלה, לאחר פגישות מרתוניות בין עובדי גוגל ובין אנשי הבית הלבן. יש לציין שב-FCC מכחישים בתוקף שהם קיבלו הנחיות מהבית הלבן, אבל מי צריך לקבל הנחיות כשאפשר לקבל שיחת טלפון שאומרת שהנשיא מוטרד ממשהו ושהוא ישמח אם הוא יהיה אחרת?

  

כשמחברים את כל זה לעובדה שב-2010, כשגוגל וסין נכנסו לקרב ענקים, הבית הלבן ומחלקת המדינה התייצבו רשמית ופומבית לצד גוגל, וכשזוכרים שבכירי גוגל מקבלים הנחות ענק על חשבון הציבור בדלק מטוסים, כל זה מתחיל להיראות די רע.

 

עוד יום, עוד נוכלות בעמק הסילי-קון

 

ה-FTC החליטה פה אחד שאתר בשם Jerk.com, שהופעל על ידי אחד ש'ון פאנינג, הוליך שולל את לקוחותיו. אתם עשויים לזכור את פאנינג כאחד המייסדים של נאפסטר, יחד עם שון פארקר.

 

שון פנינג. ייסד את נפסטר, עכשיו הוא שוב מוליך אנשים שולל שון פנינג. ייסד את נפסטר, עכשיו הוא שוב מוליך אנשים שולל

 

העקרון של ג'רק פשוט: האתר הציג תמונות של משתמשים, עם תווית "חלאה" או "לא חלאה". אחר כך, האתר פנה למשתמשים שהושמצו כ"חלאה" והציע להם להסיר את המידע המשמיץ - הוא כלל גם הערות מגעילות למדי - אם הם ישלמו לו כסף.

 

לטענת האתר, מי שהעלה את התוכן הזה היו משתמשים; בפועל, התוכן הועלה לשם על ידי עובדי האתר עצמם. במילים בוטות יותר, פאנינג הפעיל אתר סחיטה. משתמשים שנפלו בפח גילו שהאתר לא טרח להסיר את המידע גם אחרי שילמו. זה דרך אגב כבר לקח טוב לחיים: לא לשאת ולתת עם סחטנים.

 

ה-FTC הורתה לפאנינג למחוק את כל התוכן שבאתר, אבל משום מה לא הורתה על קנסות או על חקירה פלילית, כי, אתם יודעים, יזמות. מסתבר שאם אתה עוטף את מזימת הסחיטה שלך במספיק מילות באז, ומכיר את הדושבאגים הנכונים, אתה בעצם איש עסקים.

  

צנזורה במסווה של נקיון

 

יש אפליקציה בשם Clean Reader שלאחרונה החלה לקחת יצירות סיפרותיות ולשנות אותן כך שיתאימו גם לאנשים שלא רוצים להכיר את המציאות. באופן ספציפי, האפליקציה מחליפה בטקסט את כל המילים שנוצרים חסודים יכולים לחשוב שהן בעייתיות. כך, הופך Oh My God!, המוכר יותר כאומג!, ל-Oh my goodness!, והמילים "תחת", "פי הטבעת", "פות" ו"דגדגן" תורגמו כולן ל"עכוז".

 

הסופרת ג'ואן האריס לא רוצה שתצנזרו אותה בלי רשותה הסופרת ג'ואן האריס לא רוצה שתצנזרו אותה בלי רשותה

 

סופרים בבריטניה הזדעזעו מכך שהאפליקציה שינתה בלי רשות את יצירותיהם. אחת הסופרות המזועזעות, ג'ואן האריס, כתבה מאמר שכותרתו היא "למה אני אומרת 'פאק יו' ל-Clean Reader".

  

האריס ואחרים קוראים לזה צנזורה. הם יודעים לאן זה הולך: מתחילים בלהעלים מילים לא נוחות, ואחר כך שמים עלי תאנה על פסלים ומכסים במפה את רגלי השולחן, כדי שלא יגרו את הגברים, שיחשבו על רגליים ואחר כך על רגלי אישה (זו איננה בדיחה גרועה על שלטון דאע"ש, זו אנגליה הוויקטוריאנית). האריס תקפה באותה הזדמנות את התפיסה הרעילה שיש חלקי גוף שצריך להתבייש בהם.

  

קצרצרים

 

1. שופטים פדרליים סירבו להניח לליפט ולאובר לפסול על הסף את התביעות שהגישו נגדן עובדי החברות, שדורשים הכרה כעובדים מן המניין ולא כעובדי קבלן. השופטים העבירו את ההחלטה לחבר המושבעים. שני השופטים גם זרקו מכל המדרגות את הטיעון של החברות שהן אינן חברות מוניות אלא "חברות טכנולוגיה". יש לזה השלכות על שלל התביעות כנגד החברות.

  

2. אה, כן, אם כבר ציינו את התביעות נגד אובר וליפט - הנה עוד אחת בדרך. נהג של אובר נעצר בחשד לביצוע תקיפה מינית נגד נוסעת, והפעם זה קרה בפריז. התקיפה עצמה התרחשה בינואר האחרון. הנהג הוריד שתי נוסעות, המשיך לנסוע מרחק קצר עם נוסעת שלישית, וניסה לאלץ אותה לבצע בו מין אוראלי. לטענת אובר, הנהג הזה עבר בדיקת רקע ולא היתה לחברה שום דרך לדעת שמדובר בטורף מיני.

 

3. פייפאל תשלם לממשלת ארה"ב קנס בסך 7.7 מיליון דולר, לאחר שהפרה שורה של סנקציות שהטילה ממשלת ארה"ב על מדינות אחרות. על פי החישובים של הממשלה, פייפאל ביצעה 486 עסקאות שהיא לא היתה צריכה לבצע עם תושבי איראן וקובה, ואנשים שחשודים בטרור או נסיון להשיג נשק להשמדה המונית. בין השאר, סיפקה פייפאל בעליצות שירותים לעבדול קדיר חאן, האיש שפעם כונה "אבי תכנית הגרעין של פקיסטן" ומאז תחילת שנות האלפיים מוכר יותר כמי שחילק ציוד גרעיני לכל דורש כאילו היה סוכריות. יש לציין שפייפאל דיווחה על ההפרות הללו לממשלה בעצמה. נא להתחשב בכך שבזמן שאתם לא שוכחים את הפצצה האיראנית.

  

4. זואי קווין, מעצבת המשחקים שבנתה את Depression Quest אבל הפכה למפורסמת דווקא כשנפלה קורבן לטרוריסטים של גיימרגייט, אמרה בימים האחרונים שהיא הבינה שהחיים הקודמים שלה נגמרו. עכשיו היא צריכה לעצב את החיים שלה מחדש. היא אומרת שהדבר החיובי היחיד בגיימרגייט הוא שאי אפשר להתעלם מהנושא יותר. היא הזכירה שלמרות שהתקשורת כבר עברה לסיפורים אחרים, המטורפים של גיימרגייט עדיין בפעולה מלאה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x