$
חדשות טכנולוגיה

שוק המובייל, תמונת מצב: כל העולם כולו, אייפון ואנדרואיד

לפי נתוני IDC, דואופול המובייל התחזק בשנה האחרונה: גוגל ואפל שולטות בכ-96.3% משוק מערכות ההפעלה לטלפונים וטאבלטים. ווינדוס פון, לעומתן, רשמה צמיחה זעומה במכירות וירידה בנתח השוק

עומר כביר 12:2825.02.15
הדואופול מתחזק: נתח השוק המשותף של iOS ואנדרואיד המשיך לטפס ב-2014 והגיע ל-96.3% בסך הכול - כך לפי נתונים שפרסמה אתמול חברת המחקר IDC. הנתונים המעודכנים שבים ומדגישים את הריכוזיות העצומה שקיימת בשוק המובייל ואת כישלונה היחסי של מיקרוסופט להפוך את ווינדוס פון למערכת הפעלה משמעותית.

"גורמים מקבילים רבים סייעו לאנדרואיד של גוגל ול-iOS של אפל להדק את אחיזתן בשוק", אמר אנליסט IDC, ראמון לאמס, בהודעה לעיתונות. “שילוב של ביקוש גבוה מצד משתמשי קצה, פורטפוליו מוצרים חדש והזמינות של מכשירים זולים - במיוחד לאנדרואיד - הגדיל את הביקוש".

 

מכשירי הדגל האחרונים של יצרניות אנדרואיד, iOS ו-ווינדוס פון מכשירי הדגל האחרונים של יצרניות אנדרואיד, iOS ו-ווינדוס פון צילום: ניצן סדן

 

שלא במפתיע, אנדרואיד היא עדיין מערכת ההפעלה הנפוצה ביותר בעולם המובייל: עם משלוח של 1.06 מיליארד מכשירים (צמיחה שנתית של 32% לעומת 2013) נתח השוק שלה גדל מ-78.7% ל-81.5%. דווקא סמסונג, יצרנית האנדרואיד הגדולה ביותר, רשמה צמיחה זעומה במכירות - 0.6% בלבד, מה שמדגיש את התעצמות מתחרותיה, בראשן חואווי הסינית.  

 

iOS: המכירות צמחו, נתח השוק הצטמק

 

משלוחי המכשירים שמריצים את מערכת ההפעלה iOS אמנם רשמו גידול שנתי של 25.6% והסתכמו ב-192.3 מיליון יחידות בסך הכול, אבל נתח השוק של מערכת ההפעלה דווקא הצטמק מעט, מ-15.1% ל-14.8%. נתון זה מתייחס למכירות האייפון והאייפד ביחד. ואולם, בשעה שהאייפד רשם ירידה במכירותיו לכל אורך 2014, בעבור האייפון הייתה זו השנה הטובה בהיסטוריה וייתכן שבבחינת שוק הסמארטפונים בלבד נתח השוק של אפל דווקא עלה.

 

מכירות ווינדוס פון רשמו עלייה סמלית בלבד של 4.2% והסתכמו ב-34.9 מיליון מכשירים, אך גם כאן נתח השוק של מערכת ההפעלה ירד מ-3.3% ל2.7%. בלקברי ממשיכה בצלילה שלה לקראת התרסקות בלתי נמנעת: משלוח המכשירים שמריצים את מערכת ההפעלה ירדו ב-69.8% ל-5.8 מיליון בלבד, ונתח השוק של הצמטק מ-2.3% ב-2013 ל-0.4% בלבד בשנה שחלפה.

 

מכירות כל מערכות ההפעלה האחרות רשמו זינוק שנתי עצום של 234.8% והגיעו ל-7.7 מיליון יחידות שנשלחו לספקים. נתח השוק עלה גם הוא מ-0.2% ל-0.6%. שינוי זניח אמנם ביחס לגודלן של אנדרואיד ו-iOS, אבל כזה שמותיר תקווה קלושה שאולי משם תגיע בעתיד הישועה שתעצור את הדואופול של גוגל ואפל.

 

מחכים לתערוכת ברצלונה

 

"במקום קרב על מי תהיה האקוסיסטם השלישית אחרי אנדרואיד ו-iOS, השנה שחלפה הניבה בעיקר התקוטטויות", אמרה אנליסטית IDC, מליסה צ'או. "ווינדוס פון ניצחה בלקברי, את פיירפוקס, את Sailfish ואת כל השאר, אבל אף אחת מהפלטפורמות האלו לא זכתה להתקדמות שדרושה כדי לאתגר את שתי הגדולות”.

 

לאמס הוסיף: "השאלה היא מה יקרה עם שתי מערכות ההפעלה הגדולות ב-2015 ובשנים הבאות. עכשיו, כשאפל נכנסה לשוק הפאבלטים, יש לחברה הזדמנויות חדשות. בינתיים, סמסונג לא רשמה צמיחה ב-2014 ואילצה את אנדרואיד להסתמך על יצרניות גדולות יותר”.

 

ביום ראשון תיפתח בברצלונה תערוכת המובייל הגדולה בעולם, MWC, בה יציגו כל החברות הגדולות (למעט מאפל) את החזון שלהן לשנה הקרובה. סמסונג תנסה לחדש את הבאז והעניין במכשיריה עם סמארטפון דגל חדש ומיקרוסופט צריכה להציג אסטרטגיה חדשה להפיכתה לגורם דומיננטי בשוק המובייל. “כלכליסט" יהיה בוועידה, יסקר את כל ההכרזות החשובות ויבדוק את כל המוצרים החמים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x