חדשות התקשורת

ספקי האינטרנט: בזק מקשה על חיבור אלפי לקוחות לחבילות החדשות

פרטנר ואקספון פרסמו אתמול הצעות משולבות הכוללות ספק ותשתית אינטרנט במחירים מופחתים כחלק מהרפורמה בשוק התקשורת הקווית שיצאה אתמול לדרך. אולם הספקים טענו כי בפועל בזק לא אפשרה להם לחבר את הלקוחות. בזק: פועלים לפי הנחיות משרד התקשורת

אופיר דור 08:5318.02.15

היום הראשון של הרפורמה בשוק התקשורת הקווית התאפיין בהתעניינות גדולה מאוד מצד לקוחות עם פניות מאלפי לקוחות לצד בעיות קשות בממשק בין ספקי האינטרנט לבזק שאפשרו חיבור של מעט מאוד מהם בפועל. החל מאתמול מחויבת בזק להחכיר את התשתית שלה לספקי האינטרנט במחירים סיטונאיים מפוקחים, כך שהם יכולים להציע חבילה משולבת של ספק ותשתית. מטרת הרפורמה היא להכניס שחקנים נוספים לשוק תשתית האינטרנט הנשלט על ידי דואופול של בזק ו־HOT.

 

שני ספקי אינטרנט, 018 אקספון ו־012 של פרטנר, מיהרו ופרסמו כבר אתמול מחיר לחבילות אינטרנט משולבות של ספק ותשתית. בעוד שאר הספקים ובראשם סלקום־נטוויז'ן בחרו להמתין עם פרסום המחירונים עד לפיתרון הבעיות הטכניות בממשק עם בזק. גם ספקית האינטרנט הגדולה ביותר, בזק בינלאומי, החברה הבת של בזק, לא פרסמה תעריפים. בחברה ככל הנראה מחכים לראות לאן תתפתח הרפורמה לפני שהם נוגסים ברווחי בזק.

 

סטלה הנדלר, מנכ"ל בזק סטלה הנדלר, מנכ"ל בזק

 

פרטנר פרסמה שתי חבילות, 15 מגה ב־89 שקל בשנה הראשונה ו־109 שקל בשנה השנייה ו־100 מגה ב־100 שקל בשנה הראשונה ו־120 שקל לאחר מכן. אקספון מציעה החל מאתמול חבילות עם מחיר אחיד ולא משתנה של 15 מגה ב־79 שקל, 40 מגה ב־89 שקל ו־100 מגה ב־99 שקל.

 

עד היום ספקי האינטרנט יכלו להציע חבילות משולבות של ספק ותשתית (הקרויות "בנדל") לשנה אחת בלבד, שלאחריה הלקוח צריך לרכוש את שני המרכיבים בנפרד. ההצעות שהושקו אתמול משקפות הוזלה של עד 10־60 שקל בחבילות של 15 מגה ו־30־80 שקל בחבילות של 100 מגה.

 

המחלוקת על שירות בזק

 

בזק, שהואשמה לא פעם בכך שהיא מנסה לעכב את הרפורמה, מיהרה לשחרר אתמול הודעה לפיה החברה ערוכה לספק את השירות למפעילי התקשורת. מהחברה נמסר שהם פעלו באופן אינטנסיבי ומעמיק לצורך הוצאת הרפורמה לדרך וכי הם "מעוניינים לאפשר לצרכנים המבקשים להתחבר לשירות במסגרת השוק הסיטונאי מעבר פשוט, אך עם זאת אמין ובטוח".

 

 

אולם ספקי האינטרנט השמיעו דברים שונים לגמרי. הספקים התלוננו על כך שבזק שינתה ברגע האחרון את נוהלי ההתקשרות מולה ובמקום לאפשר להם לפנות ולחבר לקוחות בשיחת טלפון או מייל, היא מבקשת שהלקוחות עצמם ירשמו דרך פורטל שהיא הקימה. לעומת זאת, בבזק טענו כי לא קיבלו אף פנייה ממשרד התקשורת והם פועלים בדיוק לפי הוראותיו.

 

כמו כן, טענו הספקים כי בזק מבקשת מהם להעביר טופס ניתוק של הלקוח חתום על ידו, מה שמסרבל מאוד את תהליך הניוד. "ההצלחה של תהליך ניידות המספרים בסלולר היתה בכך שמדובר בתהליך חלק ומהיר וכדי שהרפורמה הקווית תצליח היא צריכה לפעול בצורה דומה", אמר בכיר באחת הספקיות.

 

במקביל, שלשום העבירה HOT לספקי האינטרנט את התעריפים הסיטונאיים שבהם היא תסכים להחכיר את התשתית שלה למתחרים. בניגוד לבזק שהתעריפים הסיטונאיים שלה נקבעו על ידי משרד התקשורת, HOT יכולה בשלב זה לקבוע את התעריפים בעצמה. לא במפתיע התעריפים שבחרה HOT, שמתנגדת נחרצות לשיתוף הרשת, היו גבוהים בעשרות אחוזים מאלו של בזק, כך שבשלב הזה לא נראה שיתפתח שוק סיטונאי על התשתיות שלה.

 

ניתוק של כמה שניות בלבד

 

אתמול פרסם משרד התקשורת החלטות במספר נושאי מחלוקת שעלו בין הספקיות לבזק בסדרה של מפגשי שולחן עגול בשבועיים האחרונים. המשרד קבע כי המעבר של לקוח ייעשה כך שהוא לא יהיה מנותק משירות מעל שניות בודדות. המשרד קבע כי ההתקנה של מנוי חדש תעשה על ידי בזק כולל שליחת טכנאי חינם. המשרד אוסר על בזק להפלות במתן שירות טכנאי בין לקוח שלהם ללקוח של ספקי האינטרנט.

 

סוגיה מרכזית שנותרה פתוחה היא נושא הראוטר בבית הלקוח. ספקי האינטרנט שבים ודורשים כי ניתן יהיה לבצע את העברת הלקוח מבלי שיצטרכו להחליף את הציוד שמותקן אצלו. לעומת זאת בזק מתנגדת לכך שהראוטרים שאצל לקוחות בהשאלה לא יוחזרו אליה אם הם מתנתקים.

 

למרות הקשיים, נראה שאתמול החל עידן חדש בשוק התקשורת כאשר ההפרדה המלאכותית בין ספק לחברת תשתית השירות תתבטל בהדרגה. אקספון הודיעה כבר אתמול כי לא תשווק יותר חבילות של ספק אינטרנט לבד אלא רק חבילות משולבות.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x