$
חדשות טכנולוגיה

ראש מעבדות גוגל X: "משוכנע שפיתוח גלאס ישתלם"

ד"ר אסטרו טלר, ראש מעבדות המחקר של גוגל, מנהל מגוון עצום של פרויקטים מופרעים ועתידניים, ממעליות חלל ועד לבלוני אוויר שיספקו גישה לאינטרנט לעולם השלישי. עכשיו הוא שולח מסר מרגיע למבקרים המודאגים מההחזר ההשקעה של ענקית החיפוש במיזם

עומר כביר 13:0117.02.15

אחת הביקורות הנוקבות ביותר על מעבדות גוגל X המסתוריות של ענקית החיפוש היא שהמעבדות עוסקות במחקרים כה פרועים ועתידניים שהם לעולם לא יוכלו לייצר הכנסות משמעותיות עבור החברה. אבל לפי הסופר, המדען והיזם ד"ר אסטרו טלר, ראש המעבדות, הפרויקטים השאפתניים של גוגל כבר ייצרו מספיק הכנסות על מנת לכסות את ההשקעה.

טלר אמר את הדברים בראיון עם "ניו יורק טיימס" שהתפרסם השבוע, והתמקד בדבריו בפרויקט הרשתות העצביות של גוגל - פרויקט שכונה בעבר Google Brain, לאחר שהחברה רכשה את חברת האינטיליגנציה המלאכותית הבריטית Deepmind Technologies. לפי טלר, רק פרויקט זה לבדו מספק לחברה ערך שעולה על העלות הכוללת של הפעלת המעבדות. החברה החלה בשנה האחרונה לשלב את הטכנולוגייה של Google Brain גם בתחומים כגון זיהוי תמונות וזיהוי קול.

 

ד"ר אסטרו טלר, ראש מעבדות המחקר גוגל X ד"ר אסטרו טלר, ראש מעבדות המחקר גוגל X

 

מעבדות גוגל X מובילות את הפרויקטים החדשניים והשאפתניים ביותר של גוגל, ובין המפורסמים שבהם ניתן למנות את פרויקט המכונית ללא נהג, הקמת מעלית חלל, משלוחי חבילות על ידי מזל"טים, טורבינות רוח מעופפות, מתרגם אוניברסלי, שתלים ביוניים, המשקפיים החכמים גוגל גלאס וכן עדשות חכמות, גוגל Loon (שנועד לאפשר חיבור לרשת במקומות מרוחקים באמצעות בלונים אטמוספריים), וכן Google Brain שכאמור מתמקד בפיתוח יכולות בינה מלאכותית ולמידה חישובית באמצעות רשתות עצביות המחקות את דרך פעולת המוח האנושי.

 

בראיון, התייחס טלר בהרחבה לשאלת הכדאיות הפיננסית של גוגל X. “דרך אחת לחשוב על הנושא היא שאנחנו בודקים בעיות חדשות שגוגל יכולה להיות מעורבת בפתרונן ועסקים חדשים שהיא תוכל להיכנס אליהם בעתיד", הוא אמר. “אופק הזמן שלנו ארוך יותר מזה של מרבית החברות האחרות. בגלל הסיכונים הרבים, יש לנו צוות חזק מאוד. אנחנו חושבים שאנחנו חייבים לגוגל החזר השקעה שלכל הפחות דומה לזה של משקיעים ראשונים בסטארט-אפ".

 

כמובן, לא כל הפרויקטים של גוגל X הם ערטילאיים ונטולי מודל עסקי. לצד ההצלחה המרשימה שמייחס טלר לפרויקט הרשתות העצביות של צוות Deepmind, טלר מספר כי גם פרויקטים אחרים נהנו מהישגים משמעותיים: “אנחנו בדיונים עם שותפים מסחריים שונים על שילוב גוגל Loon ברשתות אחרות. מבלי להיכנס לפרטים, אני יכול להבטיח לך שאנחנו בודקים הזדמניות משמעותיות מאוד בשביל Loon. אני סבור שבאופן כללי החזר ההשקעה של גוגל בגוגל X היה די טוב עד עתה".

 

בתשובה לשאלה האם ההשקעה של גוגל במשקפיים החכמים גוגל גלאס הצדיקה את עצמה - לאחר שהחברה העבירה את הפרויקט מגוגל X לחטיבה מסחרית חדשה -  אמר טלר: “אני חושב שזה משהו שיתברר לאורך תקופת זמן ארוכה יותר. אני חושב שכשנסתכל אחורה בעוד כמה שנים, זה יהיה ברור שכבר היום גוגל גלאס יצרו ערך בשביל גוגל. אני בטוח יותר מאי-פעם שבעוד עשר שנים הרבה אנשים יצרכו הרבה מהמידע הדיגיטלי שלהם באמצעות משהו כמו משקפיים חכמים. האם זה יהיה מוצר של גוגל או לא, ועד כמה הוא יהיה דומה לגלאס כיום, זה עדיין פתוח".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x