$
מכשירים ומדריכים

Something3D הישראלית מציגה: פריצת דרך בהדפסת תלת ממד

החברה פיתחה מדפסת שמסוגלת ליצור עצמים תוך שימוש במאות צבעים בו זמנית. הפיתוח יאפשר להזניק את עולם ההדפסה התלת ממדית מבניית מודלים לבניית מוצרים שלמים באופן ביתי. כמה עולה המדפסת החדשה?

עומר כביר 14:0908.02.15
תלת ממד במאות צבעים: מפתחת מדפסות התלת ממד הישראלית, something 3D חושפת פיתוח חדש שניתן להגדירו כמהפכה עולמית - ST3D Chameleon, מדפסת תלת ממד שמסוגלת להדפיס בו זמנית במאות צבעים שונים. “זה כמו המעבר מטלוויזיות שחור-לבן לעידן הטלווזיות הצבעוניות ב-HD”, אמר ל”כלכליסט” מנכ”ל החברה, איציק מולכו.

מרבית מדפסות התלת ממד שזמינות היום בשוק, ובעיקר בשוק הביתי, מסוגלות להדפיס רק בצבע אחד בכל פעם - בהתאם לצבע של חומר הגלם שבו נעשה שימוש. מדפסות יקרות יותר כוללות יותר מראש הדפסה אחד, ומאפשרות להדפיס בכמה צבעים. ואולם, גם כאן מדובר במבחר מצומצם מאוד של שניים או שלושה צבעים בכל הדפסה.

 

דגם שהודפס במדפסת החדשה, שמדגים את שילובי הצבעים דגם שהודפס במדפסת החדשה, שמדגים את שילובי הצבעים

 

חברות רבות ניסו לפצח את ההדפסה התלת ממדית במספר צבעים, לרוב בהצלחה חלקית בלבד. Spectrom האמריקאית, למשל, משווקת מדפסת שכזו שמשיגה את האפקט של ריבוי צבעים באמצעות צביעה מיידית בדיו של החלקים המודפסים. פתרון זה מוגבל לא רק מבחינת טווח הצבעים, אלא גם יכולת השילוב שלהם במודל (ומאפשר, למשל, רק הדפסה בצבע אחד בכל שכבה או אזור).

 

הפתרון של Something3D, שמשווקת מדפסות תלת ממד פרי פיתוחה וייצורה מזה כשנתיים, מסתמן כמוצלח הרבה יותר, ושואב את השראתו מעולם ההדפסה המסורתי. המדפסת החדשה של החברה, Chameleon ST3D, עושה שימוש בסלילי פלסטיק בחמישה צבעי יסוד (לבן, כחול, אדום, צהוב ושחור. אלו מוזנים יחדיו לראש הדפסה חכם, שיודע לעבד אותם לצבע ספציפי ו"לצייר" באמצעותו את האובייקט התלת ממדי.

 

ST3D Chameleon ST3D Chameleon

 

התוצאה: מודל מודפס שבו ניתן לשלב צבעים שונים בכל נקודה, ללא תלות באזור או בשכבה. הפלסטיק שממנו הוא עשוי אינו צבוע בדיו, אלא הצבע שמתקבל הוא צבעו האמיתי של החומר, תוצאה של ערבוב בין סלילי הפלסטיק המקוריים מחמשת צבעי היסוד.

 

בדרך למאה אלף צבעים

 

בסך הכול, מסוגלת המדפסת החדשה להדפיס בו זמנית באלף צבעים, כאשר הרזולוציה המרבית שמתקבלת שקולה לזו של תמונת צבע ברזולוציה נמוכה. הדבר מאפשר לבצע הדפסות של עיצובים גיאומטריים מורכבים וצבעוניים או ליצור דמויות מצוירות על גבי מודלים. בעתיד מקווים בחברה להגיע ל-100 אלף צבעים ולרזולוצייה גבוהה בהרבה.

 

לצד המדפסת יצרה החברה גם פתרון תוכנה שמאפשר למשתמש לעצב את המודל להדפסה מבחינת הצבעים. "הנושא דרש התמודדות עם אתגרים לא פשוטים במישורי חומרה, קושחה ותוכנה, והפתרון שאנחנו מציגים הוא חבילה מלאה שכוללת ממשק משתמש גרפי נוח", אמר ל"כלכליסט" סמנכ"ל הטכנולוגיות ומייסד החברה, דותן קוסקס. "המדפסת מאפשרת למשתמש להצמיד טקסטורה על פני המודל התלת ממדי, כשהתוכנה יודעת לתרגם כל פיקסל לצבע על גבי המודל המודפס”.

 

מולכו הוסיף: "מדובר בכמה צעדים קדימה בדרך ממצב של מדפסות שמייצרות אב טיפוס למדפסות שמייצרות מוצר סופי שמיש. המטרה שלנו היא להגיע למצב שנוכל להדפיס כל דבר, שהפורמט של ההדפסה יהיה הפורמט הסופי. המדפסת שלנו היא התקדמות משמעותית בדרך ליעד הזה. יש אמנם עוד תחומים שדורשים גישור, כמו חוזק או מגוון חומרים. כבר היום אנחנו נותנים מענה לחומרים כמו פוליקרבונט או ניילון, והחיבור של חומרים כאלו עם מדפסות צבע הוא רק עניין של זמן. המעבר מעיצוב למוצר סופי איכותי יהיה הרבה יותר מהיר”.

 

Something3D צפויה להתחיל בשיווק המדפסת ברבעון הנוכחי, עם תג מחיר של 7,350 דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x