$
מכשירים ומדריכים

עליבאבא רוצה לשלוח חבילות בסין על ידי מזל"טים

ענקית הסחר המקוון הסינית נכנסה לשיתוף פעולה עם חברות שילוח מקומיות ומשיקה קמפיין ניסויי במסגרתו היא תשלח מאות חבילות של תה ללקוחות בשנגחאי ובייג'ינג' בעזרת מסוקים זעירים - בדומה לתוכנית של חברת אמזון המתחרה. עדיין לא ידוע האם בעתיד השירות יורחב למוצרים ויעדים נוספים

נמרוד צוק 12:4104.02.15

בעקבות התוכניות העתידיות של אמזון, עכשיו גם חברת הסחר המקוון הסינית עליבאבא בוחנת את ההפעלה של שירות משלוחים באמצעות מסוקים רובוטיים זעירים. כך על פי פוסט שהחברה העלתה באחד מאתרי הסחר הסיניים שברשותה, טאובאו. החברה הכריזה כי מדובר - לפחות בשלב זה - בקמפיין חד פעמי שיהיה הפעם הראשונה בעולם שלקוחות יכולים לבחור לקבל מוצר שהזמינו בצורה מסחרית על ידי מזל"ט.

 

במסגרת הקמפיין, שנערך בשיתוף חברת השילוח YTO Express, תוכל קבוצה מצומצמת של 450 לקוחות נבחרים לקבל במהלך שלושת הימים הקרובים קופסאות תה ג'ינג'ר רפואי של המותג "Shou Quanzhai" במשלוח אווירי. המשקל המקסימלי של כל חבילה שתשלח יהיה לא יותר מ-340 גרם, והנמענים צריכים להתגורר ברדיוס מסוים מנקודות החלוקה בערים שנגחאי, בייג'ינג וגואנגג'ואו. זמן ההמתנה המשלוח יעמוד על שעה לכל היותר.

 

המזל"ט של עליבאבא המזל"ט של עליבאבא

 

עליבאבא עדיין לא הבהירה האם היא מתכוונת להציע שירות דומה במתכונת קבועה ורחבה יותר או להביא אותו גם למערב. "זהו קמפיין חד פעמי בהיקף מוגבל, ואנחנו עדיין לא בטוחים בנוגע לפוטנציאל העתידי שהוא טומן בחובו", נכתב בהודעה לעיתונות ששלחה החברה.

 

מקימים את מערכי השילוח של העתיד

 

הניסוי הוא חלק ממאמצים רחבים יותר שהחברה עושה בנסיון להתמודד עם אתגרי הלוגיסטיקה של השוק הסיני. ב-2013 הצהירה החברה כי היא מתכננת להשקיע יותר מ-16 מיליארד דולר במהלך חמש שנים כדי לפתח מערך לוגיסטי שיאפשר לה לשגר חבילה לכל בית בסין תוך 24 שעות, והשקיעה 361 מיליון דולר בחברת האלקטרוניקה Haier, בין היתר כדי לנצל את רשת החנויות המסועפת שלה. כיום משוגרות בסין כל יום כ-25 מיליון חבילות ללקוחות שהזמינו מוצרים בדואר או בטלפון, מספר שצפוי לנסוק ל-200 מיליון תוך עשור.

 

זהו לא הניסוי הראשון במשלוחים מבוססי מסוקים זעירים שנערך בסין - מאז 2013 עורכת חברת SF Express, אחת השותפות העסקיות של עליבאבא אך לא זאת המעורבת בפרויקט זה, ניסויים במסוק עירוני שיכול להגיע לגובה של 100 מטר ובמסוקים שנועדו להביא חבילות לאיזורים כפריים מרוחקים. עם זאת, בשלב זה היא עדיין מחכה לאישורים הרגולטוריים כדי להפוך את השירות למסחרי.

 

השירות העתידי של אמזון, המכונה Prime Air, נחשף לראשונה בדצמבר 2013. החברה אז אמרה כי מטרתה היא לקצר את זמני ההמתנה למשלוחים לחצי שעה. בארה"ב החברה מטיסה את המסוקים בינתיים רק בחללים סגורים, במסגרת פיתוח התוכנית, כשהיא עדיין מחכה לאישור מנהל התעופה האמריקני להרחיב את הניסוי למרחב הציבורי. זאת מאחר והחוק האמריקאי הנוכחי אוסר על הטסת מסוקים זעירים למטרות מסחריות. רשות התעופה האמריקאית דנה כעת באפשרות לביצוע שינויים בתקינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x