$
מחירים ומסלולים

HOT mobile וגולן טלקום עצרו את המבצעים שהרעידו את הענף

שתי החברות הפסיקו שלשום בתזמון מושלם את המבצעים שהביאו לקריסה במניות סלקום ופרטנר. המבצעים אמנם גייסו 62 אלף מנויים נטו לשתי החברות בינואר, אך גם גרמו להן להפסדים של מיליונים

אופיר דור 14:5803.02.15

בתזמון מושלם עצרו שלשום (א') יחיד גולן טלקום ו-HOT mobile את המבצעים שהרעידו את הענף בחודש האחרון. HOT mobile החליפה את "מבצע הזוגות" של 40 שקל לחודש ל-2 קווי סלולר, בהצעה של 60 שקל לחודש ל-2 קווים. ההצעה עדיין כוללת ספק אינטרנט ביתי ללא הגבלה כאשר המחיר עולה לאחר שנה.

 

 

גולן טלקום החליפה את המבצע של קו ראשון ב-37 שקל לחודש עם כל קו נוסף בשני שקלים. ההצעה הנוכחית של גולן היא של קו שני תמורת 18 שקל. גם כאן המחיר מתעדכן לאחר שנה. גורם בשוק הסלולר העיר כי "אולי יש כאן סימן מעודד כיוון שזאת פעם ראשונה שאנחנו רואים עליית מחירים בשוק הסלולר. בדרך כלל המבצעים של גולן ו-HOT mobile רק הלכו והפכו ליותר אגרסיביים".

 

שני המבצעים הסופר אגרסיביים היו בין הגורמים המרכזיים לקריסה במניות חברות הסלולר הוותיקות, סלקום ופרטנר, בכ-40% מתחילת השנה. הראשונה לצאת במבצע היתה HOT mobile, שהשיקה אותו ב-29 בדצמבר בדיוק ביום שסלקום הודיעה על כניסתה לשוק הטלוויזיה.

 

המסר של HOT mobile לסלקום ולכל שחקן אחר שיכנס לטלוויזיה היה ברור: מי שיאיים על עסקי הטלוויזיה שלנו, ליבת העסקים של HOT mobile אנחנו נתקוף אותו בבטן הרכה. סלקום אף פנתה לרשות ההגבלים העסקיים ומשרד התקשורת בבקשה לבדוק את המבצע של HOT mobile וטענה כי כל מטרתו היא למנוע את כניסתה לשוק הטלוויזיה.

 

לאחר HOT mobile הגיב גולן עם מבצע משלו ואף הודיע על כניסתו לשוק הסלולר העסקי עם הצעה של 25 שקל ללא מע"מ לקו.

 

התחרות הפרועה הקפיצה את היקף הניודים בין החברות הסלולריות בחודש ינואר לשיא עם כמעט 300 אלף מנויים שעברו מחברה לחברה, עלייה של 23% ביחס לחודש שעבר ו-44% ביחס לינואר 2014. המרוויחות הגדולות היו כמובן HOT mobile  שגדלה נטו ב-39 אלף מנויים וגולן שגדלה נטו ב-23 אלף. לעומת זאת, סלקום איבדה כ-27 אלף מנויים, פלאפון 18 אלף ופרטנר 23 אלף מנויים נטו.

 

אולם שני המבצעים נחשבים הפסדיים לגולן ו-HOT mobile ויש כנראה גבול גם עד כמה הן מוכנות לרשום הפסד כזה כדי לפגוע בחברות הוותיקות או להגדיל את נתח השוק שלהן. ככל הנראה מדובר בהפסד של מיליוני שקלים בחודש.

 

לפי הערכות, HOT mobile לדוגמה משלמת סכום של 15-7 שקל פר מנוי לרשת פרטנר, עליה מתארחים לקוחותיה במקומות שאין לחברה רשת עצמאית. בנוסף החברה לא חסכה ושיווקה את המבצע באמצעות קמפיין טלוויזיה יקר. כך שברור שהיא לא יכולה להרוויח ממחיר של 20 שקל כולל מע"מ לקו. אותו הדבר נכון גם לגולן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x