$
חדשות התקשורת

פרטנר למשרד התקשורת: "לבטל את ההקלות ל-HOT mobile וגולן טלקום במכרז התדרים"

רגע לפני המכרז שיערך מחר, פנתה פרטנר בבקשה לבטל את המנגנון במסגרתו יזכו HOT mobile וגולן טלקום להנחה של עד 50% מהתשלום עבור התדרים בתמורה להגדלת נתח השוק שלהן: "התערבות שמונעת תחרות הוגנת"

אופיר דור 13:3111.01.15
רגע לפני המכרז למכירת תדרים לדור רביעי שיערך מחר (ב'), פנתה חברת פרטנר לוועדת המכרזים במשרד התקשורת בבקשה לשקול מחדש את העדיפות הניתנת בו ל-HOT mobile וגולן טלקום. ל"כלכליסט" נודע כי בפרטנר ביקשו מוועדת המכרזים לבטל את המנגנון במסגרתו יזכו HOT mobile וגולן טלקום להנחה של עד 50% מהתשלום עבור התדרים בתמורה להגדלת נתח השוק שלהן.

מיכאל גולן מבעלי גולן טלקום מיכאל גולן מבעלי גולן טלקום צילום: יובל חן

 

אחת ההחלטות השנויות במחלוקת של משרד התקשורת בנוגע למכרז התדרים היא להעניק לגולן טלקום ו-HOT mobile, כמו גם לאקספון 018, המתחרה החדשה המנסה להיכנס לשוק הסלולר, החזר כספי תמורת השגת נתח שוק. על כל 1% מנתח שוק שישיגו, יקבלו שחקנים אלו הנחה של 10% מהסכום שיציעו עבור התדרים. ההנחה המקסימלית שיוכלו לקבל השחקנים החדשים היא 50%.

 

מדובר במנגנון כמעט זהה לזה שבו השתמש משרד התקשורת במכרז התדרים הקודם ב-2011, אז זכו גולן ו-HOT בתדרים ונדרשו להפקיד ערבות בנקאית בלבד, שהוחזרה אליהן בתוך שנתיים. במשרד התקשורת הסבירו את השימוש החוזר בו ברצון לשמר את התחרות בשוק הסלולר.

 

בפרטנר מבטאים עמדה שקיימת בקרב רוב המשתתפים במכרז כי אין הצדקה כרגע להפלות לטובה את גולן טלקום ו- HOT mobile. בעוד כאשר נכנסו לשוק, ניתן היה להצדיק מתן הגנת ינוקא לשתי החברות, כרגע מדובר כבר בשחקנים מבוססים עם נתח שוק שאינם זקוקים להגנה. שני השחקנים הם גם חלק מגופי תקשורת בינלאומיים עוצמתיים – אלטיס של פטריק דרהי, בעלת השליטה ב-HOT, וקסביה ניאל, טייקון התקשורת הצרפתי, מבעלי גולן טלקום. בפרטנר ציינו בפנייתם למשרד התקשורת כי "מתן הגנה למי שאינו ראוי לכך, היא התערבות בשוק שמונעת תחרות הוגנת".

 

בשוק הסלולר מתחוללת מאז כניסת גולן טלקום ו-HOT mobile תחרות סופר אגרסיבית ויש שיגידו אפילו הרסנית ולכן מוזר שמשרד התקשורת מודאג מדעיכתה. בפרטנר ביקשו מהמשרד לשקול את מתן העדיפות ל-HOT וגולן במיוחד על רקע האירועים האחרונים שכללו בין השאר את הצניחה החדה במניות פרטנר וסלקום בשבוע שעבר על רקע המבצעים האגרסיביים בשוק הסלולר.

 

אין זו הפנייה הראשונה של פרטנר למשרד התקשורת בנושא ההטבות ל-HOT וגולן. פרטנר וחברות נוספות העלו לאורך הדרך תהיות מדוע המדינה מוכנה לוותר על הכנסות ולהעניק החזר לגולן טלקום ו-HOT mobile אף שכרגע לא נדרש תמרוץ נוסף של התחרות בענף.

 

במסגרת המכרז מחר יוצעו למכירה שמונה רצועות תדרים. הרצועות ימכרו לחברה שתציע את הסכום הגבוה ביותר, כאשר מחיר המינימום עבור כל רצועה יעמוד על 10 מיליון שקל. על רכישת הרצועות יתחרו שישה שחקנים (סלקום, פרטנר, פלאפון, גולן טלקום, HOT mobile ו-018 אקספון של חזי בצלאל). החשש בקרב חברות הסלולר הוא שמחיר כל רצועה צפוי לזנק לעשרות מיליוני שקלים ולהטיל עליהן הוצאה כבדה דווקא בתקופה של ירידה חדה בהכנסות וברווחיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x