$
אפליקציות

חדש באפל: רכשת אפליקציה והתחרטת? מחק וקבל את כספך

משתמשי החברה באירופה יוכלו לבטל הזמנת אפליקציות, שירים, סרטים ותכנים אחרים מהחנות המקוונת תוך 14 יום מהרכישה. זאת, בשל אילוצי רגולטורים באיחוד האירופי, שכפו על החברה לשנות את מדיניותה

עומר כביר 12:0631.12.14

משתמשי אייפון ואייפד באיחוד האירופי יכולים מעתה לבטל רכישות של אפליקציות ותכנים אחרים ולקבל החזר כספי מלא בתוך 14 יום - כך לפי מדיניות שימוש חדשה שפרסמה אפל בימים האחרונים.

לפי תנאי המדיניות החדשה, משתמשים באירופה יוכלו לבטל את ההזמנה בתוך 14 יום מרגע קבלת הקבלה - וזאת מבלי לציין סיבה לביטול. המדיניות חלה על אפליקציות מובייל, על שירים, סרטים, סדרות טלוויזיה וספרים שנרכשו מאייטיונס ואפילו אל אפליקציות שנרכשו בחנות האפליקציות למק, אך לא על תלושי מתנה לאייטיונס שכבר הוזנו לחשבון המשתמש.

 

אייטיונס של אפל אייטיונס של אפל

 

מדיניות זו היא שינוי מבורך ויכולה להסיר חסמים רבים שעומדים בפני משתמשים לפני רכישת אפליקציות ותכנים, שכן חשש עיקרי הוא שהתשלום לא יצדיק את התמורה. עתה, יכולים משתמשים להתנסות באפליקציה שרכשו למשך תקופת זמן מספקת ובמקרה שהם לא מרוצים ממנה לקבל החזר מלא, מה שיכול להגביר את היקפי הרכישה.

 

ניתן אמנם לנצל מדיניות זו לרעה, כמו למשל לרכוש סרטים או סדרות, לצפות בהם ואז לבטל את הרכישה לאחר הצפייה, או לרכוש אפליקציה, להשתמש בה, לבטל את הרכישה בתוך שבועיים ואז לשוב ולרכוש אותה מחדש ולהמשיך בשימוש. ואולם, סביר להניח שרק מיעוט לא ישר מקרב המשתמשים ייבחר לבצע שימוש פוגעני זה, ואפל תוכל תמיד למצוא דרכים להתמודד אתם.

 

למה רק באירופה?

 

אז למה המדיניות החדשה קיימת רק באירופה? כי כמו בהרבה מקרים אחרים, אפל (בדומה לכל תאגיד ענק) לא עושה דברים מטוב לבה אלא מכיוון שמישהו אחר הכריח אותה - במקרה זה, רגולטור האיחוד האירופי שפרסם הנחיות מחייבות לחברות ליצור מדיניות החזר מסוג זה. השאלה החשובה יותר היא למה אין בישראל רגולטור מתאים שיכול לחייב את אפל להנהיג מדיניות כזו גם כאן, במקום מדיניות ההחזר הנוכחית שלה שקובעת פשוט: “אין לך זכות לבטל עסקה מרגע שהחלה אספקת המוצרים. כל העסקאות הן סופיות".

 

ומה קורה בגוגל פליי? שם מדיניות ההחזרה אינה אחידה, ונעה בין שעתיים לאפליקציות, לשבוע למוזיקה ושבוע, 10 ימים או שבועיים (בהתאם למדינה) לסרטים ולסדרות. עם זאת, אפשר להניח שלאור הוראות האיחוד האירופי החברה תשנה מדיניות זו ותיצור חלון זמן דומה יותר לזה של אפל, לפחות באירופה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x