$
אינטרנט

סוני מאיימת על טוויטר בתביעה ודורשת: "הסירו ציוצים עם המידע הגנוב שלנו"

קבוצת ההאקרים שפרצה לשרתי חברת הקולנוע הדליפה לרשת כמות אדירה של מידע, מתסריטים מלאים ועד מיילים אישיים של בכירי סוני. גולשים רבים משתפים את התכנים האלו, ועכשיו סוני מנסה לבצע בקרת נזקים ובדרך רק יורה לעצמה ברגל

עומר כביר 10:5023.12.14

סוני פיקצ'רז ממשיכה להסתבך עם כל העולם. החברה כבר ספגה ביקורת פומבית קשה על התנהלותה בפרשת הפריצה לרשת המחשבים שלה וההחלטה להתקפל מל הלחץ הצפון-קוריאני ולגנוז את הסרט "ראיון סוף". עכשיו היא יוצאת במהלך בעייתי נוסף ומאיימת לפתוח בהליכים משפטיים נגד טוויטר, אם הרשת החברתית לא תחסום את חשבונו של משתמש שפרסם מסמכים שנגנבו מהחברה.

 

קבוצת ההאקרים שתקפה את סוני הדליפה לרשת חומרים רבים על פעילות סוני, מתכתובות אישיות דרך תסריטים, משכורות עובדים ובכירים ואף סרטים חדשים לפני יציאתם לאקרנים. סוני מצידה מנסה למנוע את פרסום החומרים האלו בכל דרך אפשרית, עד כה ללא הצלחה. החברה גם ניסתה בעבר לדרוש מכלי תקשורת שדיווחו על תוכן המסמכים להפסיק את הדיווח ולמחוק את כל התכנים שברשותם. החברה דאז ניסתה לטעון שאסור לגופי התקשורת לפרסם מסמכים "גנובים", ושהם עלולים לשאת באחריות לנזקים שיגרמו לסוני בעקבות הדיווחים.

 

ברק אובמה, נשיא ארצות הברית. לא הסכים עם החלטת סוני לגנוז את הסרט ברק אובמה, נשיא ארצות הברית. לא הסכים עם החלטת סוני לגנוז את הסרט צילום: בלומברג

 

בפניה ששלחה סוני אתמול (ב') לטוויטר, החברה היפנית דרשה להשהות את החשבון של משתמש ברשת החברתית שפרסם למעלה מחמישים מסמכים פנימיים שנגנבו במתקפה במהלך השבוע וחצי האחרונים. “כפי שטוויטר יודעת, מישהו משתמש בחשבון טוויטר בשם @bikinirobotarmy כדי לפרסם מסמכים ומידע שנגנב מסוני", כתבו פרקליטי החברה לרשת החברתית. “סוני לא נתנה את הסכמתה לכך שטוויטר או מי מבעלי החשבונות בטוויטר יחזיק, יסקור, יעתיק, יפיץ, יפרסם, יעלה, יוריד או יעשה כל שימוש במידע הגנוב".

 

אם טוויטר לא תענה לבקשה, פרקליטי סוני מאיימים שהרשת החברתית תישא באחריות לכל נזק או אבדן שיגרם מפרסום המסמכים. סוני גם דרשה מהרש החברתית למחוק כל עותק של המסמכים המדוברים ולהסיר את כל הציוצים בנושא. עד כה טוויטר לא נענתה לבקשה, והחברות לא הגיבו לדיווחים בנושא. 

 

החשבון המדובר שייך למוזיקאי בשם ואל ברוקסמיט, שאמר בתגובה ל"וול סטריט ג'ורנל": “זה משוגע. אם זה קורה לי, זה יכול לקרות לכל אחד".

 

כאשר סוני פנתה לכלי התקשורת, הם השיבו שהחוק מאפשר להם לדווח על מסמכים בעלי עניין ציבורי, ללא קשר למקורם. לא מן הנמנע שטוויטר תשתמש בטיעון דומה. “אין שום ודאות שלטוויטר יש מחויבות חוקית להסיר את חומרים אלו", אמר פרופסור יוג'ין וולוך, מרצה למשפטים ב-UCLA. המכתב המאיים של סוני פיקצ'רז לא צפוי לשפר את המוניטין הנוכחי של אולפן הסרטים ההוליוודי, על אף היותו הקרבן במתקפת ההאקינג. ההחלטה לגנוז את הסרט כבר הותקפה בחריפות על ידי גורמים רבים ובראשם נשיא ארה"ב ברק אובמה. 

 

מהלומות סייבר בין הקוריאות

 

בינתיים, הפרשה ממשיכה להתרחב ומגיעה גם לצפון ודרום קוריאה. צפון קוריאה איבדה אמש (ב') את החיבור לאינטרנט במשך שעות ארוכות, ורק לפנות בוקר חודשה הגישה המוגבלת לאינטרנט במדינה הטוטאליטרית. "אנחנו עדיין צריכים לראות עד כמה יציב החיבור החדש", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס ג'ים קוואי, המדען הראשי של חברת Dyn Research, שזיהתה לראשונה את הניתוק של המדינה מהרשת. קוואי אמר את הדברים כמה שעות לאחר שחיבור האינטרנט חזר לפעול.

 

הדיקטטור קים ג'ונג און. נאלץ להסתדר כמה שעות בלי אינטרנט הדיקטטור קים ג'ונג און. נאלץ להסתדר כמה שעות בלי אינטרנט צילום: KCNA REPUBLIC OF KOREA OUT

 

אף שב-Dyn לא ציינו את הסיבה לקריסת חיבור הרשת, לפי הערכות מדובר בתגובה של ארה"ב למתקפת ההאקינג נגד סוני, שלדברי ה-FBI בוצעה בחסות קוריאה הצפונית. אובמה אמר בסוף השבוע שהמתקפה לא תעבור בשתיקה ושארה"ב "תגיב בזמן ובמקום שהיא תמצא לנכון". ניתוק קוריאה הצפונית מהרשת, כך נראה, הוא רק המהלך הראשון.

 

אבל צבא ההאקרים הצפון-קוריאני לא רק מנסה לפעול כנגד סרטים קומיים בהם מככבים סטלנים. בקוריאה הדרומית נפרצה רשת המחשבים של מפעילת כור גרעיני במדינה, כשלפי ההערכות למתקפה אחראית השכנה מהצפון. אף שלדברי הממשל אין שום סכנה לתפעול הכור ורק נגנב מידע לא-קריטי, נשיא קוריאה הדרומית, פארק גון-הייה, אמר שמדובר בבעיה ביטחונית חמורה. ארה"ב התבקשה לסייע בחקירת הפריצה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x