$
חדשות טכנולוגיה

ה-FBI: צפון קוריאה עומדת מאחורי הפריצה למחשבי סוני; אובמה: "גניזת הסרט - טעות"

עכשיו זה רשמי: הסוכנות זיהתה חפיפה מלאה בין התשתית דרכה נעשתה המתקפה לפעילויות סייבר אחרות של צפון קוריאה בעבר. אובמה: "הלוואי שהם היו מדברים איתי לפני ההחלטה. לא ניתן לאיזה דיקטטור לכפות צנזורה בארצות הברית"

עומר כביר 21:3919.12.14

צפון קוריאה עומדת מאחורי הפריצה לרשת המחשבים של אולפני סוני - כך קבעה היום ה-FBI בהודעה שהפיצה.   

בכך מאשרת הסוכנות הערכות שנפוצו מאז הפריצה למחשבי האולפנים, שלדברי האקרים נעשתה בתגובה להפצתו הצפויה של הסרט הקומי "ראיון סוף", שמתאר מזימה לחיסולו של שליט המדינה, קים ג׳ונג-און. מוקדם יותר השבוע גנזה סוני את הסרט, אחרי שההאקרים איימו במתקפת טרור נגד אולמות שיקרינו אותו.

 

"בעקבות החקירה שלנו, שנעשתה בשיתוף סוכנויות אחרות, יש ל-FBI די מידע כדי לקבוע שממשלת קוריאה הצפונית אחראית למתקפות אלו", נמסר מהסוכנות. "קיים דמיון בין שורות הקוד, אלגוריתמי הצפנה ושיטות איתור מידע לאלו שנעשה בהם שימוש במתקפות אחרות שנעשו ביוזמת קוריאה הצפונית". ה-FBI גם זיהתה חפיפה משמעותית בין התשתית שבה נעשה שימוש במתקפה זו לבין פעילויות סייבר זדוניות אחרות שקושרו בעבר לקוריאה הצפונית.

 

נגיב במקום ובזמן שנבחר

  

נשיא ארה"ב ברק אובמה הגיב הערב לפרשה ואמר: "סוני טעתה, הלוואי שהם היו מדברים איתי לפני שגנזו את הסרט, לא ניתן לאיזה דיקטטור לכפות צנזורה בארצות הברית". לדבריו, "סוני היא חברה פרטית שחוששת מתביעות ואני מבין את דאגותיה, אך אם מישהו מפחד להוציא סרט סאטירה, תארו לעצמכם מה יעשו מול סרט דוקומנטרי. תארו לעצמכם שנתחיל בצנזורה עצמית כדי לא להעליב מישהו".

 

"מה אם במקום מתקפת סייבר, יפרצו לאולפנים?", הוא המשיך. "כולנו צריכים לצפות למקרים כאלה בעתיד. אנחנו מתייחסים אליהם ברצינות אבל אנחנו לא יכולים לחשוש. תארו לעצמכם שלא היו מארגנים השנה את המרתון בבוסטון?". בהתייחסו לשאלת התגובה למעשי פיונגאנג הבהיר אובמה: "הם גרמו נזק כבד ואנחנו נגיב במקום ובזמן שנבחר, בצורה פרופורציונלית. אנחנו צריכים לפעול עם העולם ליצור חוקים באינטרנט. בשלב זה מדובר במערב הפרוע".

 

קים ג'ונג און. עומד מאחורי המתקפה קים ג'ונג און. עומד מאחורי המתקפה צילום: KCNA REPUBLIC OF KOREA OUT

 

במקביל, ראש המשרד לביטחון פנים בארה"ב, ג׳ה ג׳ונסון, תקף בחריפות את הפריצה למחשבי סוני. "לא מדובר רק במתקפה נגד החברה ועובדיה", הוא אמר. "זו מתקפה על חופש הביטוי ודרך החיים שלנו".

  

מוקדם יותר היום שלחו ההאקרים שאחראים למתקפה מייל לבכירי סוני, שבו הם מברכים על ההחלטה לגנוז את הסרט ומבטיחים לעצור את דליפת המסמכים שגנבו מהאולפנים כל עוד הסרט לא יעלה לאקרנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x