$
חדשות טכנולוגיה

מהפך בזירת מערכות ההפעלה: ווינדוס 8.1 עקפה את ווינדוס XP

מערכת ההפעלה האחרונה של מיקרוסופט מצליחה לצבור תאוצה, על רקע דעיכת ווינדוס XP. ואולם, רוב המחשבים בעולם מריצים את ווינדוס 7, שממשיכה לצמוח על אף שהושקו לה כבר מספר יורשות

נמרוד צוק 13:2302.12.14
אחרי שנתיים קשות במהלכן התקשתה מיקרוסופט לשכנע את המשתמשים לעבור מגרסאות קודמות של ווינדוס לגרסה 8 הכושלת ול-8.1 המשופרת, מסתמן בחודשיים האחרונים שינוי לטובה: לפי נתוני חברת המחקר סטארקאונטר, נתח השוק של ווינדוס 8.1 עקף את של ווינדוס XP הוותיקה.

במהלך החודשיים האחרונים צמח נתח השוק של ווינדוס 8.1 מ-8% בספטמבר ל-9.3% באוקטובר והגיע ל-10.95% בנובמבר, בשעה שנתח השוק של ווינדוס XP הותיקה צנח מ-11.95% באוקטובר ל-10.69% בלבד בנובמבר. עם זאת, חלק מהגידול של ווינדוס 8.1 הגיע על חשבון ווינדוס 8, שירדה מ-5.94% ל-4.9% בחודש האחרון.

 

מימין: ווינדוס 7, ווינדוס XP, ווינדוס 8.1 מימין: ווינדוס 7, ווינדוס XP, ווינדוס 8.1

 

הבעיה העיקרית של מיקרוסופט, עם זאת, היא הנאמנות החזקה של משתמשיה לווינדוס 7 - מערכת ההפעלה הקודמת בסדרה שמרה על מקומה הבולט ואף עלתה מעט בתפוצתה, מ-49.7% באוקטובר ל-50.34% בנובמבר.

 

הצמיחה בתפוצה נבעה מעונת הקניות

 

ווינדוס 8.1 פתרה אמנם הרבה מהסוגיות שהרגיזו את המשתמשים בווינדוס 8, כגון ביטול תפריט Start וסוגיות ממשק המשתמש, אבל את הקפיצה האחרונה בתפוצתה סביר יותר לייחס לזינוק במכירות מחשבים ניידים חדשים בעונת המכירות האינטנסיבית של סוף השנה, החזרה ללימודים והחגים הנוצריים, ופחות למשתמשים שבוחרים לשדרג מגרסאות קודמות. מרבית המחשבים שנמכרים היום מגיעים עם ווינדוס 8.1 כאופציה היחידה, ומספר הדגמים שעדיין נמכרים עם ווינדוס 7 הולך ומתמעט.

 

את משתמשי ווינדוס 7 ומשתמשי XP הנותרים מקווה מיקרוסופט לפתות באמצעות הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה, ווינדוס 10, שיצאה לאחרונה בגרסת הדגמה ראשונה ותגיע לקהל הרחב בסוף 2015. בגרסה זו היא מזכירה למדי את ווינדוס 8.1 בעיצוב ובחוויית השימוש, אבל עם שיפורים ושינויים עמוקים יותר לעומת ווינדוס 7.

 

במקביל, למרות שנתח השוק שלה עדיין מזערי מכדי להכלל בנתוני סטארקאונטר, עומדת מיקרוסופט מול איום חדש בשוק מערכות ההפעלה: כרום OS של גוגל, שרצה על מחשבי כרומבוק הזולים. ברבעון האחרון הפכו מחשבים אלו להתקני המחשוב הנמכרים ביותר לבתי ספר בארה"ב, ומכירותיהם עתידות להסתכם ב-5 מיליון יחידות במהלך 2014.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x