שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תקשורת

ביומו האחרון בתפקיד: ארדן חתם על פתיחת שוק התקשורת הקווית לתחרות

ביום האחרון לכהונתו כשר התקשורת, מוציא גלעד ארדן לדרך את אחת הרפורמות המשמעותיות בענף במסגרתה תחויב בזק להחכיר את השימוש בתשתית הקווית שלה לחברות מתחרות ובראשן סלקום ופרטנר. המתחרות יוכלו לרכוש את השימוש בתשתית לפי תעריף של כ-42 שקל לחודש לקו חיבור במהירות של 20 מגה-ביט לשנייה. בזק: "מחטף"

אופיר דור 17:1217.11.14

ביום האחרון לכהונתו כשר התקשורת, מוציא גלעד ארדן לדרך את אחת הרפורמות המשמעותיות בענף, שעליה הומלץ כבר ב-2008.

במסגרת הרפורמה, תחויב בזק להחכיר את השימוש בתשתית הקווית שלה לחברות מתחרות, ובראשן סלקום ופרטנר, שיחכרו את התשתית וימכרו ללקוחות שירותים כמו תשתית אינטרנט, טלפון קווי וטלוויזיה רב ערוצית. מטרת הרפורמה היא להכניס שחקנים חדשים ולהגביר את התחרות בשוק התקשורת הקווית הנשלט על ידי הדואופול של בזק ו-HOT.

 

מתחם בזק מתחם בזק צילום: קרן ריאליטי

 

ארדן חתם היום על התעריפים לפיהם תחויב בזק להחכיר את התשתית שלה, כמו גם על המסמכים ההנדסיים הקשורים ברפורמה ועל לוח הזמנים ליישומה. המשרד ניהל בשנה האחרונה דיון ארוך מול בזק ביחס לתנאי הרפורמה, במסגרתו הגישה החברה אף בג"ץ שנדחה נגד המשרד בדרישה לקבל מסמכים הקשורים בתהליך.

מה דעתך על מניית בזק:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
60% 20% 20%

 

השאלה המרכזית בימים האחרונים היתה האם צריך לאפשר לבזק להציג את טיעוניה בעל פה פעם נוספת ביחס למודל החדש שאימץ המשרד ליישום הרפורמה מעבר למסמכים שהגישה בכתב. אולם במשרד התקשורת החליטו היום כי אין הכרח לעשות כן על פי כללי המשפט המנהלי. החשש היה כי אם ארדן לא יחתום על הרפורמה, יישומה ידחה בתקופה ארוכה עד שיכנס למשרד התקשורת שר חדש שילמד את הנושא ויקבל החלטות.

 

ארדן אמר כי "פתיחת האפשרות לכל חברות התקשורת להשתמש בתשתית האינטרנט של בזק, במחירים סיטונאיים, תאפשר סוף סוף תחרות בשוק התקשורת הביתי ותוביל להוזלת המחיר שהציבור משלם עבור סל שירותי התקשורת ולכניסת מתחרים חדשים שימכרו תכני טלוויזיה על גבי רשת האינטרנט".

 

התמחור אותו אימץ ארדן קובע כי החברות המתחרות יוכלו לרכוש את השימוש בתשתית לפי תעריף של כ-42 שקל לחודש (לא כולל מע"מ) לקו חיבור במהירות של 20 מגה-ביט לשנייה.

 

לדברי משרד התקשורת, "מרווח המחירים שייווצר מהווה הזדמנות לשחקנים רבים וגם לשחקנים חדשים להיכנס לתחום ולהציע לצרכן סל שירותים זול יותר ומגוון יותר מהנהוג היום. המהלך יקל על הצרכן, ייצור מצב בו יש כתובת אחת מולה הצרכן מתנהל - וישנה את המצב בו הלקוח מטורטר, בין ספק התשתית לנותן שירותי הגישה, המטילים אחריות זה על זה, כאשר ישנה תקלה בגלישה, וכן יחסוך מהצרכן תשלום עלות קמעונאית כפולה."

 

הרפורמה אמורה לצאת לדרך בתוך כשישה חודשים, אך עלולים להיות לא מעט מכשולים בדרך ליישומה, במיוחד אם במשרד התקשורת לא יהיה שר חזק ונחוש במשרה מלאה. בחודשים הקרובים יצטרכו סלקום ופרטנר לעבוד מול בזק כדי לייצור ממשקים בין המערכות של החברות, שיאפשרו להן למכור קווים ללקוחות. משרד התקשורת יצטרך לפקח על התהליך ולוודא כי הוא מתקדם בקצב הרצוי. בעבר למשל ניהלו סלקום ופרטנר מו"מ ישיר עם בזק על תעריף החכרת התשתית אך לא הצליחו להגיע איתה לסיכומים.

 

במשרד התקשורת איימו כי "במידה והתחרות על בסיס השוק הסיטונאי לא תתפתח באופן מספק, ישקול המשרד חיוב הפרדה בקבוצות בזק ו-HOT, בין שירותי התשתית והשירותים הקמעונאיים, הן ברמת אספקתם והן ברמת הבעלות". מדובר באיום שהשמיע המשרד בתקופת השר משה כחלון לפרק את בזק ו-HOT לחברת תשתית וחברת שירותים, אך מעולם לא נשקל ברצינות.

 

בפני בזק פתוחה גם האפשרות לעתור לבג"ץ נגד המשרד ביחס לניהול התהליך מולה או לגבי החלטותיו ביחס לתעריפי החכרת התשתית. בזק טענה לאורך כל הדרך כי התעריפים שנקבעו אינם מכסים את העלויות שלה. שר התקשורת לשעבר משה כחלון פרסם מסמך מדיניות לפיו לאחר יישום הרפורמה תוסר ההפרדה המבנית בין בזק לבזק בינלאומי, מה שיאפשר לשתי החברות להתמזג תפעולית כמו גם למכור חבילות משותפות. המשרד חזר על הבטחה זו אך לא התחייב ללוח זמנים להסרת ההפרדה המבנית בין בזק לחברות הבנות שלה.

 

בעוד סלקום כבר הודיעה כי תיכנס לשוק הטלוויזיה, המתחרה פרטנר הבהירה כי היא מחכה לסיום הרפורמה בשוק התקשורת הקווית בטרם היא מקבלת החלטות בנושא. לבקשת פרטנר תחויב בזק להציע גם שירות שיאפשר העברת ערוצי טלוויזיה לינאריים על גבי רשת האינטרנט שלה במחירים נמוכים יותר.

 

גורמים בבזק: "בוצע היום מחטף"

גורמים בבזק אמרו כי "חברת בזק מעולם לא היתה נגד הרפורמה של השוק הסיטונאי, אבל אנחנו כן מתנגדים לתהליך שבוצע על ידי משרד התקשורת במיוחד לאור המחטף שבוצע היום. בין השאר משרד התקשורת קבע תעריפים לשירותים שכלל לא הוגדרו עדיין מבחינה הנדסית ולא בטוח שהם יישימים. בכל מקרה בזק תתמודד עם ההחלטה". על רקע הודעת משרד התקשורת סיימה מניית בזק את המסחר היום בירידה של 5.1%.

 

במקביל חתם ארדן היום על אסדרה בתחום רישיונות התקשורת במסגרתה החברות יוכלו לקבל רישיון כללי שיאפשר להן מגוון רחב של שירותים ללקוח. כיום צריכות חברות התקשורת להוציא רישיון ספציפי עבור כל שירות שהן רוצות לספק לדוגמה: רישיון ספק אינטרנט, רישיון לשיחות בינלאומיות ולמפעיל טלפוניה קווית פנים ארצית. המהלך המשמעותי צפוי להקל על חברות כמו גולן טלקום, youphone ואחרות להיכנס לשווקים חדשים בענף התקשורת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x