$
המדריך

Uber X: עתיד התחבורה הציבורית או מלכודת לנהג ולנוסע?

נהגי המוניות במתח, הרגולטורים נערכים והנוסעים מתלבטים - השירות של אובר שמאפשר לכל אחד להפוך את מכוניתו למונית השלים פיילוט מוצלח בתל אביב. "כלכליסט" מציג את כל מה שצריך לדעת על השירות החדש - נהלים, סיכונים ורווחים

עומר כביר 19:3316.11.14
בסוף השבוע זכו ישראלים באזור המרכז לטעום בפעם הראשונה את העתיד, לכאורה, של התחבורה הציבורית: חברת אובר החלה בפיילוט לשירות אובר X, שמאפשר לכל בעל רכב להסיע נוסעים בתשלום. אמנם הניסוי בסוף השבוע בוצע על ידי נהגים מתנדבים והמשתמשים לא שילמו על הנסיעות, אבל לדברי אובר בחברה התקבלו אלפי הזמנות לנסיעות והניסוי המוגבל מוגדר שם כהצלחה. כעת, מתכוונים בחברה להמשיך לפעול להעברת שינויי החקיקה הדרושים על מנת לאפשר את הפעלת השירות בצורה מסודרת ומלאה.

 

מה זה בדיוק שירות אובר X, איך הוא יכול לסייע לכם לקבל קצת השלמת הכנסה ומה הסיכונים לנוסעים? “כלכליסט" עונה על כל השאלות הבוערות.

 

מהו אובר X?

 

בניגוד לגט טקסי הישראלית, שמאפשרת הזמנת מוניות בלבד, באובר ניתן להזמין מגוון שירותי הסעות, דוגמת מוניות, רכבי יוקרה או רכבי שטח. אובר X הוא אחד משירותים אלו, שמאפשר להזמין שירותי הסעה מנהגים רגילים שעושים שימוש ברכבם הפרטי וכך לשבור את השוק ולהציע מחירים נמוכים יותר בהשוואה למונית.

 

אפליקציית אובר אפליקציית אובר

 

איך זה עובד?

 

עבור המשתמש, השימוש בשירות אובר X כמעט שקוף. לא צריך להוריד אפליקציה נפרדת והזמנת נסיעה מנהג פרטי זהה להזמנת נסיעה במונית באובר או בגט טקסי. בוחרים כתובת או מיקום נוכחי, לוחצים על כפתור ההזמנה, מזינים יעד, רואים את הרכב מתקרב על מסך האפליקציה, נוסעים ובסיום הנסיעה משלמים באמצעות האפליקציה. ההבדל היחיד הוא סרגל בחירה בתחתית המסך, שמאפשר לבחור באיזה שירות רוצים להשתמש, אוברX , מונית, רכב יוקרה ועוד (בישראל זמין כיום רק שירות המוניות). השקיפות וקלות השימוש יכולה ליצור רושם בקרב משתמשים שאין באמת הבדל בין אוברX  למוניות של אובר פרט למחיר. אבל ההבדל מאחורי הקלעים משמעותי.

 

מה הדרישות מנהגים באובר X?

 

תנאי הסף להרשמה כנהג בשירות לכשיופעל בישראל יהיו להיות מעל גיל 23, עם רישיון נהיגה בתוקף במשך שלוש שנים לפחות ו-12 שנות לימוד. הרכב, בפיילוט שנערך, צריך להיות מכונית בעלת ארבע דלתות לפחות וב"מצב מעולה" עם ביטוח בתוקף.

 

גם הרכב בתמונה מתאים לדרישות אובר - למעט השנתון שלו גם הרכב בתמונה מתאים לדרישות אובר - למעט השנתון שלו צילום: אפי שריר

 

איך החברה בוחרת נהגים?

 

בישראל עוד לא הוצגו פרטי ההליך, אבל במדינות אחרות שבהן פועל השירות הוא עובד באופן כזה: הנהג מעביר לאובר פרטים ככתובת מלאה, מספר רישיון נהיגה ותאריך תוקף, תאריך לידה ומספר ביטוח לאומי. אלו מועברים לבדיקה על ידי חברה חיצונית. על מנת לעבור את הבדיקה, על הנהג לעמוד בתנאים כמו לא יותר משלוש עבירות תנועה בשלוש השנים האחרונות כאשר אף אחת מהם לא יכולה להיות עבירה של נהיגה בשכרות או בחוסר זהירות, ובלי עבר פלילי של עבירות גניבה, אלימות או שימוש בסמים בשבע השנים האחרונות.

 

בשלב הבא, ועוד לפני השלמת בדיקת הרקע, נדרש הנהג להזין פרטים על סוג הרכב שברשותו - החל מהדגם המדויק ומספר לוחית רישוי ועד הצבע הפנימי של הרכב. על הרכב להיות בן 10 שנים לכל היותר. החברה גם מבקשת סריקות של כמה מסמכים: טופס בדיקת רכב, ביטוח חובה, רישיון רכב ורישיון נהיגה. לסיום, מתבקש הנהג הפוטנציאלי לצפות בסרטון הדרכה בן 15 דקות, ולאחר מכן עליו להמתין להשלמת בדיקת הרקע שלו לפני שיוכל להשתמש באפליקציה.

 

איך זה שונה מהדרישות שמוצבות לנהגי מוניות?

 

תנאי הסף לעבודה כנהג מונית בישראל נמוכים יותר ודורשים רק גיל 21 ומעלה, שמונה שנות לימוד, שנתיים של רישיון נהיגה בתוקף. ואולם, כדי להיות נהג מונית בישראל צריך לקבל רישיון הסעה של רכב ציבורי, לעבור קורס שמפוקח על ידי משרד התחבורה שכולל לא פחות מ-154 שעות לימוד, בדיקות ראייה, בדיקות בריאותיות והצהרה ממשטרת ישראל על היעדר עבר פלילי.

 

אפליקציית אובר בארה"ב אפליקציית אובר בארה"ב

 

מעבר לכך, המדינה מפקחת גם על הרכב המשמש כמונית והוא מחויב בבדיקת תקינות שנתית ובהחזקת ביטוח מתאים. נהגי המוניות כפופים למפקח על התעבורה במשרד התחבורה, וכל תלונה מטופלת משמעתית מולם. בשנים האחרונות החריף המשרד את הקנסות שלו בתחום זה, ונהגים שסילקו נוסע מהרכב או גידפו אותו נקנסו באלפי שקלים.

 

יש בעיות עם מערכת הסינון של נהגי אובר X?

 

ברשת הופיעו לא מעט עדויות שלפיהן תהליכי הסינון אינם קפדניים מספיק. אחד מנהגי אובר סיפר ששימש במשך שנים רבות כנהג מונית ואז נדרש להציג את רישומי היסטוריית הנהיגה שלו, לעבור בדיקת אלכוהול, להגיש אישורים משטרתיים על כך שהוא נטול עבר פלילי ואף למסור את טביעות האצבע שלו. באובר X הנהגים כלל לא נדרשים להגיש את כל אלה. נהג אחר סיפר שידוע לו על נהגים שזייפו חלק מפרטיהם.

 

ואכן בהצטרפות לשירות בארה"ב אין שום מניעה מנהג פוטנציאלי להעלות פרטים של נהג אחר, למשל קרוב משפחה, אך לשמש כנהג בעצמו - שכן בשום שלב בהליך לא נעשה אימות פנים-מול-פנים או אחר שיכול להבטיח שהנרשם אכן מוסר פרטים אותנטיים שלו.

 

וזה גרם לתקלות בשטח?

 

ארעו לא מעט מקרים מצערים בגלל סינון לא קפדני של נהגים. הידועה ביותר ארעה לפני כמה חודשים בלוס אנג'לס, ובמסגרתה נהג של אובר X נעצר בחשד שחטף בת 32, כשהייתה שיכורה, ולקח אותה לבית מלון במטרה לתקוף אותה מינית. במקרה אחר, מנכ"ל חברת סטארט-אפ ועמיתיו הפכו לשבויים במרדף מכוניות מהיר שהתנהל אחר נהג אובר עמו נסעו, כשזה ניסע להימלט מפקח עירוני. לכך יש להוסיף לא מעט תאונות דרכים שבהם היו מעורבים נהגים של אובר, המפורסמת שבהן היא תקרית שבה נהג אוברX  דרס מוות בת 6 שחצתה את הכביש במעבר חצייה.

 

במרבית המקרים אובר התכחשה לאחריותה באומרה שהנהגים לא עבדו בשירותה בעת שאירעו המקרים. התנערות זו מעוררת חשש כמעט כמו המקרים עצמם, שכן היא מצביעה על כך שברגע האמת החברה לא תסייע לנוסעים או עוברי אורח שנפגעו מפעילות נהגיה.

 

מה אומר החוק על פעילות אובר X?

 

נכון לעכשיו, הסעת נוסעים בתשלום ללא רישיון מתאים הינה מנוגדת לחוק ואסורה בתכלית האיסור. זו הסיבה שבפיילוט שנערך בסוף השבוע הנהגים עבדו בהתנדבות והנוסעים לא התבקשו לשלם על הנסיעות - פתרון זמני שעוקף את החוק אבל שלא מחזיק מעבר להדגמת יכולות קצרה. לכנסת כבר הוגשה הצעת חוק שנועדה לאפשר את פעילות שירות אובר X ושירותים דומים בישראל, אבל יעבור זמן ניכר עד שזה יאושר, אם בכלל, כאשר בדרך צפוי מאבק נרחב מצד גורמים כמו גט טקסי או נהגי מוניות. סוגיה נוספת היא סוגיית המיסוי. באובר הנהגים אינם נחשבים עובדים של החברה, ובישראל הם ככל הנראה יצטרכו להירשם כעצמאים ולהגיש דיווחים למס הכנסה באופן פרטני, בדומה לנהג מונית.

 

שר התחבורה, ישראל כץ שר התחבורה, ישראל כץ צילום: מיקי אלון

 

איך מתקבל אובר X בחו"ל?

 

השירות מתקבל באופן שלילי ותוך מחאות נרחבות במקרים רבים. ביוני שעבר יצאו עשרות אלפי נהגי מוניות לרחובות לונדון, מדריד, פריז, ברצלונה, ברלין וערים נוספות באירופה, חסמו רחובות והניפו שלטים בגנות אובר. בקליפורניה הוצא נגד החברה צו מניעה בסתיו 2012 שהוסר בספטמבר 2013 במסגרת פשרה לאחר פעילות לובינג מסיבית של החברה. ביוני שעבר נאסר השירות גם במדינת וירג'יניה, בעיר סיאטל הוא מושהה עד לקיום משאל ציבורי בנושא, וגם בחלק מהמדינות באוסטרליה ובעיר ברלין השימוש בשירות נאסר. בכל המקרים החברה פועלת לשינוי הגזרה.

 

 

עושים שם כסף טוב?

 

תעריפי הנסיעה באובר X עתידים להיות נמוכים משמעותית מאלו של נסיעה במונית. ואולם, לדברי החברה האפשרות לעשות שימוש ברכב הפרטי במקום במונית (והיעדר הצורך ברכישת או השכרת מספר מונית) יותר ממקזזים את ההפרש בתעריף. לטענת החברה נהגי מוניות שיעברו לעבוד באובר X עם רכבם הפרטי יוכלו להרוויח בסופו של דבר סכומים גבוהים יותר. עם זאת, דיווחים של נהגים בערים שבהן פועל השירות בצורה מלאה, דוגמת ניו יורק, מציירים תמונה אחרת לגמרי: הנהגים שעובדים שם עם אובר X מדווחים על קושי משמעותי להגיע לרמת הכנסה מספקת, ועל כך שבגלל התעריפים הנמוכים במיוחד נהג אף עלול להפסיד כסף על נסיעה (למשל אם מדובר בנסיעה קצרה במיוחד שבשבילה נדרש הנהג לנסוע דרך ניכרת לנקודת האיסוף).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x