$
הייטק והון סיכון

כל אוטו הופך למונית: אובר משיקה את UberX בישראל

השירות של מפעילת אפליקציית הנסיעות, שמאפשר לכל נהג להציע שירותי הסעה למשתמשים, ינוסה בת"א בפיילוט בן יומיים. מדובר בשירות שנוי במחלוקת, שגרר ביקורות קשות על החברה ברחבי העולם ואף עשוי להיתקל ממגבלות רגולציה בארץ

עומר כביר 12:1111.11.14
הנה זה מתחיל: אפלקציית הזמנת הנסיעות אובר (Uber) הודיעה היום (ג') כי בסוף השבוע הקרוב תפעיל באזור תל אביב פיילוט לשירות השנוי במחלוקת שלה, UberX - שמאפשר לבעלי כלי רכב פרטיים להסיע נוסעים תמורת תשלום.

השירות יופעל, בשלב זה, במתכונת ניסיונית רק מיום חמישי ב-20:00 ועד יום שבת ב-20:00, כשבמהלך הפיילוט יוצע השירות בחינם. החברה לא מציעה את השירות חינם מטוב ליבה בלבד, שכן הפעלת השירות בישראל כרוכה במעבר של משוכות רגולטוריות והצעת השירות ללא תשלום היא דרך לעקוף אותן. במקביל, גם הנהגים שישתתפו בפיילוט לא יקבלו תשלום ולדברי אובר מדובר ב"מתנדבים אשר עברו הכשרה ייעודית לכך על ידי נציגי החברה".

 

יוני גריפמן, מנכ"ל אובר ישראל יוני גריפמן, מנכ"ל אובר ישראל

 

אובר החלה להפעיל בישראל את שירות הזמנת המוניות שלה בסוף אוגוסט, כתחרות ישירה לפעילות גט טקסי הוותיקה. ואולם, החברה לא הסתירה את כוונותיה להשיק את השירות הבעייתי אוברX, שמאפשר לכל בעל רכב, שעומד בתנאים מסוימים שנקבעו על ידי החברה, להפוך לנהג מונית נטול רישיון מתאים ולהסיע נוסעים.

 

כעת עושה החברה צעד משמעותי בדרך להשקה קבועה ורשמית של שירות זה, בדמות הפיילוט שתפעיל בסוף השבוע הקרוב. “מאז שהשקנו את האפליקציה בישראל לפני 11 שבועות, כולם מדברים איתנו ומתעניינים בשירות אובר X ובתחבורה שיתופית בכלל", אמר מנכ"ל אובר ישראל, יוני גריפמן, בהודעה לעיתונות. "לכן, החלטנו לפתוח את השירות בצורה חד פעמית למשך 48 שעות, כדי שהציבור יוכל להתנסות, לחוות ולהחליט בעצמו. בגלל שעדין לא מדובר בהשקת השירות בארץ, כל הנסיעות יהיו בחינם".

 

אפליקציית אוברX אפליקציית אוברX

 

השקה רשמית של השירות בישראל צפויה להיתקל בהתנגדות מצד משרד התחבורה, שהעומד בראשו, השר ישראל כץ, הכריז ביוני שיפעל להגביל את פעילותו ולא יאפשר פגיעה בענף המוניות. “אנו מצפים מכולם לכבד את כללי מדינת ישראל ולפעול על פי חוקיה", אמר כץ. "לא ייתכן שתגיע חברה מחו"ל ויינתן לה אישור לפעול כאן ללא אותם כללים וחוקים המוחלים על כלל ציבור נהגי המוניות ועל כולם. חייב להיות כאן שוויון".

 

פגיעה בנהגי המוניות

 

התנגדותו של כץ יכולה להיתפס כחשיבה מיושנת ולא מתקדמת, שמנסה לחסום את השיבוש שמקווה אובר ליצור בשוק התחבורה הציבורית בישראל. ואולם, דווקא במקרה של אובר X הנזק שעלול השירות לגרום עולה על התועלת. זאת, מכיוון שהגורמים העיקריים שיפגעו ממנו לא יהיו תאגידים מושחתים שמנצלים את כוחם לרעה, אלא נהגי מוניות קשיי יום שגם כך מתקשים להתפרנס.

 

נהגי המוניות אלו עומדים תחת רגולציה קפדנית ויקרה, שכוללת הכשרה נרחבת, בדיקות רפואיות, אישור משטרתי, דורשת שימוש בכלי רכב שעומדים בתנאי תקינות וביטוח מחמירים ומכפיפה את הפעילות השוטפת של הנהגים למשרד התעבורה. נהגי אובר X, מנגד, נדרשים לעמוד רק בתנאי סף מינימליים והליך הסינון והפיקוח על עבודתם זניח ורצוף פרצות.

 

נהג אוברX בארה"ב נהג אוברX בארה"ב

 

התוצאה תהיה אולי שירות זול יותר, אך גם כזה שהוא בטוח ובטיחותי הרבה פחות, שבדרך יפגע בפרנסתם של אלפי נהגי מוניות שגם כך מתקשים להשתכר בצורה ראויה. במקביל ייווצר מעמד חדש של נהגי אובר X, שגם הם בתורם לא צפויים להשתכר שכר ראוי - לפי דיווחים בחו"ל שכר הנטו שלהם עלול להיות נמוך משכר המינימום - ושכתוצאה עלולים לספק שירות גרוע במיוחד.

 

אין זה פלא, לכן ששירות אוברX זכה לקיתונות ביקורת בארה"ב ובאירופה ואף נאסר לשימוש במספר מדינות. זאת, משום שאובר נמנעת מלהגדיר את נהגי אוברX בתור עובדיה ולא אוכפת נהלי התנהגות בעת הסעת לקוחות. בנוסף, אירעו מקרים רבים שבהם נהגי השירות, שעוברים בדיקות רקע מינימליות בלבד, תקפו או הטרידו מינית נוסעים, ולכאורה אף חטפו או ניסו לחטוף נוסעים. זכור במיוחד מקרה שבו נהג אובר X נמלט מרשויות החוק והזניק מרדף מכוניות כשברכבו ישובים נוסעים. 

 

 

לדברי אובר, בפיילוט ישתתפו עשרות נהגים מתנדבים, שעברו במשרדי החברה הדרכה שכוללת הסבר על העבודה עם האפליקציה ועל האופן שבו יש להתנהג במהלך הנסיעה ואל מול הנוסע. עם זאת, החברה סירבו למסור את תכני ההדרכות או היקפם, בטענה שאובר אינה נוהגת לפרט את תכני ההדרכות שמועברות לנהגי שירות אובר X.

 

כל הנהגים שייקחו חלק בפיילוט יהיו בני 23 ומעלה, עם 12 שנות לימוד או יותר ושלוש שנות ניסיון נהיגה לפחות. אלו אותם תנאי סף שיועמדו בפני נהגי אובר X כשיפתח השירות רשמית, ולדברי החברה הם גבוהים יותר מתנאי הסף שנדרשים כיום מנהגי מוניות בישראל. כלי הרכב שישתתפו בפיילוט יהיו כולם כלי רכב פרטיים בעלי 4 דלתות לפחות, אך בחברה לא יכלו למסור האם הם ידרשו להיות משנה מסוימת ומעלה. לגבי הנהגים עצמם, נמסר שהם אותרו באמצעות קשרים ועבודת שטח של עובדי החברה בישראל. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x