אפליקציות

מדינת ישראל נגד ביריונות הרשת: "לחסום את אפליקציית סיקרט"

יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת הורה לקדם חקיקה שתגן על גולשים מפני בריונות רשת, וח"כ אורלי לוי-אבקסיס קראה לחסימת אפליקציות כגון סיקרט. זאת, במטרה לצמצם מקרי התעללות מקוונת בקטינים. איגוד האינטרנט: הפיתרון הוא בחינוך ולא בצנזורה

הראל עילם 17:2304.11.14
איגוד האינטרנט הישראלי תקף בצורה נחרצת את התוכנית לצנזר את סיקרט ואפליקציות מסרים אנונימיים אחרות, שיכולות לשמש גם ככלי לבריונות רשת. "הפתרון לא נמצא בחסימת האפליקציה, או אתר כזה או אחר כפי שמציעים חברי הכנסת", טענו נציגי האיגוד.
הדברים נאמרו במהלך דיון משותף של ועדת המדע וטכנולוגיה והוועדה לזכויות הילד בכנסת שנערך היום (ג'). הדיון התגבש בעקבות הצעתה של חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו), שדרשה לחסום את סיקרט ואפליקציות אחרות. היא אף פנתה למשרד המשפטים ומשרד התקשורת בדרישה לחסום את האפליקציה לאלתר, וציינה כי ישנן מדינות אחרות כגון סין שבהן האפליקציה חסומה.

 

אפליקציית סיקרט אפליקציית סיקרט צילום מסך: secret.com

 

חבר הכנסת משה גפני, יושב ראש ועדת המדע והטכנולוגיה, לא קיבל את עמדת איגוד האינטרנט או את של ח"כ לוי-אבקסיס, וקרא ליועצים משפטיים לקדם את הצעת החוק מ-2005 לחשיפת פרטי גולשים, ולקדם חקיקה שתגן על גולשים מפני בריונות רשת. "הממשלה לא עוסקת בנושא הזה ברצינות" אמר גפני. "אני רואה בעיני רוחי את אותו תלמיד שחוזר הביתה מוכה וחבול, לאחר שפורסמו נגדו דברים קשים ברשת ואנחנו כחברה לא עשינו כלום. לא חוקקנו חוק, לא קבענו איך פועלים מבחינה חינוכית, איך מבצעים אכיפה. אין דרך אחרת מלבד חקיקה".

 

הטרולים והמטרידים יבואו גם בלי סיקרט

 

מרכז האינטרנט הבטוח, המסונף לאיגוד האינטרנט הישראלי, ציין כי בשלושת החודשים האחרונים התקבלו יותר מ-650 פניות ותלונות בנוע להסתה ברשת, כאשר יותר משליש מהן היו על אפליקציית סיקרט. חלק נכבד מהפניות האלו הגיעו מיועצות או מחנות בבתי ספר.

 

ואולם, מנהלת המרכז אורנה הילינגר אמרה כי היא האפליקציה עצמה אינה מובילה לגידול משמעותי בהיקף הפגיעות, אלא שמדובר ב"זירה חדשה" - אליה מגיעים טרולי רשת, מטרידנים ובריונים. היא טוענת אין שום אינדיקציה שללא האנונימיות שמציעה סיקרט היו נמנעים יותר מאחוזים בודדים מאותן פגיעות. דווקא האנונימיות של כל הצדדים היא זאת שיכולה "לשעמם" את התוקף ולהניע אותו לעבור הלאה.

 

היא הוסיפה כי תהליך החקיקה הוא מורכב וממושך, והוא מתייחס לטרנד נוכחי בעוד "הטרנד הבא כבר מעבר לפינה". הפתרון לדידה הוא רק בשורש הבעיה, דרך חינוך. גל יוסף, יו"ר מועצת התלמידים הארצית, הסכימה עם דברי היילינגר ואמרה: "הבעיה היא לא באפליקציה אלא במשתמשים. צריך ללמד את בני הנוער". ממשרד החינוך נמסר כי בקרוב תוקם ועדה בין משרדית שתפעל לקדם את נושא המלחמה בבריונות הרשת.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x