$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

ממתקים למוח: כך תשפיע פייסבוק על הבחירות הבאות

התגלה כי הרשת החברתית ערכה בעבר ניסויים שנועדו לגרום לדמוקרטים להצביע בבחירות בארה"ב - ואין מניעה שלא תעשה זאת שוב, אילו שירותים מציעים האקרים שכירי חרב לממשלות ותוכנית מס האינטרנט ההונגרית מבוטלת בלחץ ציבורי

יוסי גורביץ 15:1302.11.14
לכו להצביע, זומבים

 

פייסבוק נתפסה לפני מספר חודשים כשהיא עורכת ניסויים במשתמשים שלה, שמטרתם לברר האם היא יכולה להגדיל את הרגשות השליליים או החיוביים שלהם על ידי מניפולציה במידע שמופיע בפיד שלהם. התשובה היתה "בהחלט כן", הניסויים עוררו סערה ופייסבוק הבטיחה לא להשתמש עוד במשתמשים שלה כשפני ניסיונות. עכשיו מתחוור שהיא עשתה ניסוי אחר - וגם הוא נחל הצלחה: באמצעות מניפולציה בפיד, היא שלחה את המשתמשים שלה לקלפיות.

 

הדמוקרטיה האמריקאית סובלת מבעיה חמורה של מיעוט מצביעים כבר 50 שנים בערך. הבעיה היא בחלקה מבנית: השיטה האמריקאית נועדה, מלכתחילה, למנוע שינוי רדיקלי מהיר. האבות המייסדים חששו ממהפכנים ומהרטוריקה שלהם והכניסו לחוקה מנוע של מכסחת דשא ובלמים של רולס רויס. הבעיה היא שכאשר יש צורך דחוף בשינוי, השיטה לא מצליחה להתמודד עם הצורך - והרבה מצביעים נשארים בבית, כי מה הטעם.

 

פייסבוק מאכילה אתכם בדברים מאוד משונים פייסבוק מאכילה אתכם בדברים מאוד משונים

 

פייסבוק הזרימה ל-1.9 מיליון משתמשים אמריקאים כמות חריגה של ידיעות פוליטיות בבחירות של 2012. התוצאה היתה, להערכתה, שמאות אלפים מהם הגיעו לקלפיות אף על פי שלא היתה להם כוונה לעשות זאת קודם לכן. לכאורה, ניסוי אזרחי חיובי: הגעה לקלפיות היא מעשה אזרחי ראוי. אבל יש כאן שתי בעיות.

 

קודם כל, וזו הבעיה הזניחה יותר, היא הנטיה של פייסבוק לקדם את הדמוקרטים על חשבון הרפובליקנים. בכך היא זורמת עם הצעירים בארה"ב, שממילא נוטים לדמוקרטים אבל במקביל גם מגיעים פחות להצביע. בסיס המשתמשים של פייסבוק נוטה לדמוקרטים והחברה לא רוצה לעצבן אותו יותר מדי. פייסבוק יכולה, אם תרצה, לפלח את המצביעים הדמוקרטים שלה ולהציף אותם במידע שאמור לפוצץ להם את הפיוזים ולשלוח אותם לקלפיות עם קלשונים ולפידים, ובמקביל להציף את הפיד של הרפובליקנים שמשתמשים בה בתמונות של חתולים חמודים. זה עוד לא קרה, אבל זה לגמרי יכול לקרות. פייסבוק לגמרי לא שקופה בנושא הזה, והיא מנוהלת - נזכיר - על ידי אדם שפרץ למיילים של המשתמשים הראשונים שלו.

 

ושנית, כמו שפייסבוק יכולה להעיר את הציבור, כך היא יכולה גם להרדים אותו: פשוט להגביר את מינון תמונות החתולים על חשבון החדשות. הנטיה שלה היא ממילא להרדמת הציבור. אם, בעוד מערכת בחירות, יהיה חשוב לפייסבוק שמספר המצביעים יירד - נניח, כי יש משאל עם שהיא ממש רוצה שהוא יפול, בעוד שהגעה לקלפיות יכולה לקדם אותו - אז היא תוכל לבצע את המניפולציה ההפוכה. כל זמן שהיא לא תדבר על זה, אף אחד לא ידע. 

 

בכך פייסבוק מצליחה להגשים את החשש הקלאסי ממעורבות תאגידים בפוליטיקה: לא רק שהכסף מדבר, מאחר ופייסבוק היא מקור חדשות חשוב, יש לה גם שליטה על הגעת המצביעים לקלפי. השאלה היא מה נשאר מהעקרון הדמוקרטי כשחברה למטרת רווח יכולה להפעיל, בלי שום פיקוח, מנופים כאלה.

 

פונים למגזר הפרטי

 

אחת השערוריות הנלוות לפרשת ה-NSA נחשפה לאחרונה, כשהסתבר שבכיר בסוכנות הצליח לקמבן לעצמו אישור לעבוד אצל הבוס לשעבר שלו, הגנרל קית' אלכסנדר, שפנה בינתיים לשוק הפרטי. התשלובת המודיעינית-פרטית צברה תאוצה בעשור האחרון, כשבכירים בשירותי המודיעין - לא רק בארה"ב, גם בישראל - גילו שיש הרבה יותר כסף בחברות יעוץ מודיעיניות מאשר בביצוע אותו התפקיד עצמו במדים. ולחברות פרטיות מותר לעשות דברים שלממשלה אסור.

 

המגזין המקוון The Intercept, שהכותב העיקרי שלו הוא גלן גרינוולד, פרסם בסוף השבוע ידיעה על השירותים שמציעה חברה כזו, Hacking Team האיטלקית. השירותים של האקינג טים מיועדים לשירותי ממשלה ומשטרה שונים והם מתמקדים בפריצה למחשבים.

 

שלם לי ואבנה לך פצצת קוד שלם לי ואבנה לך פצצת קוד איור: ניצן סדן

 

האינטרספט מפרסם לראשונה את חוברות השימוש במוצרים של האקינג טים, שמתפארת בכך שהיא יכולה להביס הצפנה, לחדור למחשב או הסמארטפון שלכם ולגנוב מידע; בין השאר, הם ישתלו תוכנה שתפעיל את המצלמה של המחשב או הסמארטפון ותצלם אתכם בחשאי. בהאקינג טים אוהבים לומר שהם משרתים רק שירותים ממשלתיים, אבל בדיקה מעלה שמבין 21 הלקוחות שלהם, תשעה נחשבים לממשלות דיקטטוריות - וארבעה מהם קיבלו את הדירוג הנמוך ביותר של Human Rights Watch.

  

אבל היא משווקת את עצמה גם לממשלות מערביות. כשיסתבר יום אחד (בהנחה שלא יוציאו על זה צו איסור פרסום, שמחלקים פה כמו סוכריות בבר מצווה) שהמשטרה עקבה אחריכם באמצעות חברה פרטית, אל תהיו מופתעים.

 

ספרד בועטת בגוגל

 

ספרד העבירה חוק זכויות יוצרים חדש, שנראה דרקוני מהמקובל. הוא מצליח לעצבן את כולם (למעט תעשיית התוכן). החוק קובע קנס של 6,000 יורו על כל קישור לתוכן פיראטי - כשהמטרה העיקרית שלו היא גוגל. מעתה, גוגל תצטרך לבדוק היטב כל קישור שהיא מאנדקסת, כי הקישור הלא נכון יעלה לה בכסף. בהתחשב בכך שהיא מורידה מיליוני קישורים פיראטיים בשנה על פי דרישה, זה יכול לעלות לה הרבה מאוד.

 

עושים לגוגל צרות בתחום החיפוש עושים לגוגל צרות בתחום החיפוש צילום: רויטרס

 

סעיף שמעצבן את גוגל עוד יותר ושיש להודות שהוא לא הגיוני, מגדיר כפיראטיות גם קישור לתמצית של מאמר ברשת. גוגל אוהבת להציג תמציות כאלה והמו"לים ברחבי העולם טוענים, במידה של צדק, שהצגת התמצית הזו מייתרת כניסה למאמר עצמו.

 

זה מעצבן, בלי ספק, אבל להגדיר את זה כפיראטיות? מישהו הלך כמה צעדים יותר מדי. גוגל צפויה להרוג את הסעיף הזה כפי שהרגה אותו בבלגיה וגרמניה - היא תעלים כל זכר לעיתונים הספרדים ממנועי החיפוש שלה, עד שאלה יתחננו שתיתן להם לשוב.

  

קצרצרים

 

1. ההמונים הפילו בבודפשט את החומה: ממשלת הונגריה נרתעה מהלחץ הציבורי לאחר שהודיעה על מס רשת חדש. אחרי שמפגינים השליכו חלקי מחשב ישנים על מטה מפלגת השלטון הודיע ראש הממשלה ויקטור אורבן שהוא גונז את החוק. החוק זכה לגינוי מקיר לקיר, וזכה אף לגינוי מהנציבות האירופית. ככה עושים את זה.

 

המפגינים ניצחו את הממשלה המפגינים ניצחו את הממשלה

 

2. על מה תשפיע יציאתו מהארון של מנכ"ל אפל, טים קוק? ראשית, במקרה של קוק, הארון היה פתוח למחצה מזה זמן רב עם דיווחים שהוא לא טרח להכחיש. עיתונאים דיווחו בהתרגשות שהמהלך של קוק עשוי לשכנע גאים אחרים לצאת מהארון. לא ברור לי למה: אם אתה המנכ"ל החזק ביותר בעולם ועדיין צריך להחביא את זה שלוש שנים אחרי שנכנסת לתפקיד, אתה לא בדיוק הדוגמא הבולטת ביותר לאומץ תחת אש. אז מה ישתנה עכשיו? לא יותר מדי: הפסיכים הדתיים שמחרימים את מוצרי אפל כי יש לה לוגו של תפוח נגוס - סמל לחטא הקדמון - צפויים להחרים אותה עוד יותר. בנוסף, יכול להיות ששונאי ההומוסקסואלים שמושקעים באפל ייפטרו מהמניה שלהם. 

 

3. מי מטיס מל"טים מעל תחנות הכוח הגרעיניות של צרפת? אף אחד לא יודע. שר הפנים הצרפתי אומר שהיו עשר תקריות כאלה בחודש האחרון ושנפתחה חקירה רשמית בנסיון לברר את זהות המטיסים. החשודים המיידיים, גרינפיס, הכחישו כל קשר לאירועים. בין הארגון ובין צרפת יש הרבה דם רע, מאז שהקומנדו הצרפתי פוצץ את הספינה של הארגון, Rainbow Warrior, בראשית שנות השמונים והרגה את אחד מאנשי הצוות. גרינפיס ניצלו את התקריות כדי להאשים את צרפת בכך שהיא לא מאבטחת את הכורים שלה כראוי. צרפת היא המדינה המובילה בעולם בהשענות על אנרגיה גרעינית. אם מישהו מתכוון להוריד עשרה כורים מתוך 58 במכה אחת, ה-11 בספטמבר יכול להיראות כמו קבלת שבת בגן ילדים.

 

4. בלקברי עוד לא מתה והיא נואשת להוכיח את זה: שירות ההודעות המעולה שלה, BBM, משדרג את עצמו והוא מאפשר מעתה לשלוח הודעות ברגע ספציפי שנקבע מראש. עוד תכונה שימושית היא יכולת אחזור הודעה שנשלחה. זה היה ממש מרשים אם סמסונג לא היתה מציגה את היכולות הללו כבר בפאבלט הנוט 4 שלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x