$
חדשות טכנולוגיה

דיווח: לנובו במגעים לרכישת בלקברי ב-7 עד 9 מיליארד דולר

העסקה עתידה להיחשף בשבועות הקרובים. שתי החברות ניהלו מגעים לרכישה לפני כשנה, אך אלו טורפדו בידי ממשלת קנדה ולא הבשילו לכדי עסקה. מה השתנה מאז המגעים הקודמים - והאם הפעם תגיע בלקברי לידיים סיניות?

הראל עילם 12:1821.10.14
לנובו לא סיימה את מסע הרכישות שלה: החברה נמצאת במגעים לרכישת יצרנית הסמארטפונים הקנדית בלקברי לפי שווי שוק בין 7.3 ל-8.7 מיליארד דולר. כך דיווח אתר החדשות בנזינגה בתחילת השבוע, על בסיס מקור בחברה המקורב לנושא. דוברי שתי החברות סירבו להגיב לידיעה.
לפי המקור, העסקה תיחשף רשמית בקרוב - יתכן שעוד במהלך השבוע. עוד הוסיף המקור כי לנובו הציעה לרכוש את מניות בלקברי לפי 15 דולר למניה, פרימיום של 45% על פני מחירה הנוכחי - והמחיר הסופי עשוי להאמיר ל-18 דולר למניה. לפי סוכנות רויטרס, הדיווח הועיל לבלקברי: מניית החברה עלתה ב-10% לשווי של 10.46 דולר למניה בסחר המוקדם.

 

יאנג יאונצ'ינג, מנכ"ל לנובו יאנג יאונצ'ינג, מנכ"ל לנובו צילום: בלומברג

 

זאת לא הפעם הראשונה שלנובו הביעה עניין ברכישת לנובו: לפני כשנה, דווח כי שתי החברות קרובות להשלמת העסקה. ממשלת קנדה, ככל הנראה בלחץ אמריקאי, הודיעה שלא תאשר את העסקה לאור חשש ממעורבות ממשלת סין בפעילות לנובו. לבלקברי טכנולוגיית הצפנה ייחודית, שמשמשת ממשלות רבות לתקשורת חשאית. לנובו הכחישה לבסוף את המגעים - יתכן שבמטרה להקל על חדירתה לשוק האמריקאי.

 

לנובו רכשה מאז את מוטורולה מוביליטי מידי גוגל ב-2.9 מיליארד דולר ואת חטיבת השרתים של IBM ב-2.3 מיליארד דולר. מצבה של בלקברי, לעומת זאת, רק החמיר. למרות העניין במכשיר הפספורט והעליה ההדרגתית בשווי המניה, מניית בלקברי עדיין לא חזרה לרמה המקורית שלה באפריל 2013, אז נסחרה לפי 15 דולר למניה. ניסיון אחר לרכישת החברה על ידי חברת האחזקות פיירפוקס טורפד, ומנכ"ל בלקברי דאז, תורסטן היינס, פוטר לאחר שנה בתפקיד.

 

הממשלות עדיין מתנגדות

 

למרות מאגר הפטנטים המשמעותי של בלקברי, הטכנולוגיה היחודית שלה והמגעים הקודמים בין החברות, לא ברור הפעם תושלם העסקה. מנכ"ל לנובו, יאנג יאונצ'ינג, אמר ל"כלכליסט" לפני כחצי שנה כי לנובו רכשה את מוטורולה כדי לחדור למערב, וכי אין לחברה כל כוונה לבצע רכישות גדולות נוספות בקרוב. כמו כן, אחרי רכישת מוטורולה, לא ברור האם לנובו בכלל זקוקה לעוד נציגה מערבית בתחום המובייל.

 

לנובו נאלצה לקחת הלוואה כנגד חובות כדי לממן את הרכישות ומספר בכירים בחברה אמרו ל"כלכליסט" כי השלמת שתי הרכישות בו זמנית דרשה מהחברה לא מעט משאבים לוגיסטיים. לא ברור האם החברה יכולה להרשות לעצמה עסקה גדולה ויקרה משמעותית מרכישת מוטורולה.

 

בנוסף, יש להניח שממשלות ארה"ב וקנדה לא שינו את עמדתן לגבי החברה הסינית. זאת, במיוחד לאור החרפת המשבר בין ארה"ב וסין, על רקע המשך התקפות מקוונות משני הצדדים, מעצר חשודים בעבירות סייבר ועוד. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x