$
חדשות טכנולוגיה

IBM תשלם 1.5 מיליארד כדי להיפטר מחטיבת השבבים שלה

כבר יותר משנה שהענקית האמריקאית מנסה למכור את החטיבה, שסובלת מהפסדים תפעוליים עצומים. עתה נודע כי תשלם ל-GlobalFounderies כדי שתיקח את החטיבה מידיה, מה שעתיד לאפשר ל-IBM לחסוך בעלויות שוטפות

הראל עילם 12:0120.10.14

IBM עומדת לעבור שבוע סוער: אמש (א') הודיעה היא עומדת לבצע הכרזה גדולה לפני פרסום הדו"ח הרבעוני שלה הערב (ב'). עתה נודע כי מדובר במכירת חטיבת השבבים הוותיקה של החברה. IBM הודיעה כי תשלם לחברת GlobalFounderies סכום של 1.5 מיליארד דולר כדי שתיקח מידיה את החטיבה שצברה הפסדים תפעוליים כבירים.

IBM מנסה למכור את חטיבת השבבים, ללא הצלחה עד כה, מזה למעלה משנה. לפני כחודשיים התפרסמו המגעים הראשוניים בין שתי החברות, אבל לפי דיווח בלומברג דאז הן לא הצליחו להגיע להסכם על שווי החטיבה. IBM העריכה את העסקה במיליארד דולר בלבד, ואילו GlobalFoundries דרשה תגמול גבוה יותר, אותו קיבלה.

 

מעדיפה למסור את החטיבה ולא להמשיך להפסיד כסף בגללה. IBM מעדיפה למסור את החטיבה ולא להמשיך להפסיד כסף בגללה. IBM צילום: גלעד קוולרציק

 

GlobalFounderies היא זרוע של הממשלה המקומית של אבו-דאבי באיחוד האמירויות - בעלת המניות העיקרית היא קרן ההשקעה הרשמית של הממשל המקומי. החברה האבו-דאבית רוכשת את החטיבה האמריקאית בעיקר עבור ההון האנושי של עובדיה והמומחיות שלהם ביצור שבבים – IBM תשאיר בידיה 200 מיליון דולר בנכסים.

 

במסגרת ההסכם, בעשור הקרוב החברה האבו-דאבית תתפעל את מפעלי החטיבה בצפון מדינת ניו יורק, תספוג את כל עלויות התפעול ותמשיך לספק ל-IBM שבבים – בעיקר מסדרת PowerPC, המשמשים בין השאר מגוון של מחשבים וקונסולות משחקים כגון ה-Xbox 360 מבית מיקרוסופט. בתמורה, בנוסף ל-1.5 מיליארד דולר שינתנו לאורך שלוש שנים הקרובות, החברה הזרה תקבל גם גישה מלאה למאגר הפטנטים של IBM, הנחשב לגדול בעולם.

 

חטיבה שהיא אבן ריחיים

 

לפי אנליסטים, רק 2% מהכנסות IBM כיום מגיעות מחטיבת השבבים. ב-2013, החטיבה הכניסה כ-2.5 מיליארד דולר בלבד, אבל רשמה הפסד תפעולי משמעותי בגובה 1.5 מיליארד דולר. מפעלי החטיבה נחשבים למיושנים וזקוקים לשדרוג ושיפוץ, שככל הנראה נחשב ללא משתלם עבור IBM. החברה האמריקאית מצידה פועלת בשנים האחרונות לצמצם את הפעילות שלה בתחום החומרה, שלו יש שולי רווח נמוכים במיוחד, ולהעמיק את החדירה שלה בתחומים רווחים יותר כגון קניין הרוחני, תוכנה ואנטרפרייז.

 

בין השאר, IBM מכרה את חטיבת השרתים שלה לידי לנובו הסינית ופיטרה אלפי עובדים ברחבי העולם – כולל מספר לא מבוטל בישראל. כך למשל, היא פיטרה עשרות עובדים במרכז הפיתוח בחיפה, ועשרות עובדים נוספים לאחר שהחליטה לסגור את משרדי דיליג'נט בפתח תקווה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x