חדשות טכנולוגיה

פייסבוק השלימה את רכישת ווטסאפ, ב-22 מיליארד דולר

סכום הרכישה המקורי עמד על 19 מיליארד במניות ובמזומן, אך זינק בשל הצמיחה במניית פייסבוק. כמה ירוויח יאן קום, מייסד אפליקציית הצ'ט הפופולרית, מהשלמת העסקה?

עומר כביר 17:5906.10.14
עכשיו זה סופי: שמונה חודשים אחרי שהודיעה על כוונתה לרכוש את ווטסאפ (WhatsApp) הודיעה היום פייסבוק על השלמת העסקה לרכישת שירות המסרים המידיים - כך לפי הודעה שהעבירה הרשת החברתית הגדולה בעולם ל-SEC.
במקור עמד שווי העסקה על סכום חריג 19 מיליארד דולר, ואולם לאור העלייה במניית פייסבוק מאז נחתה העסקה בפברואר, השווי הסופי שלה עומד על סכום בלתי סביר בעליל של 21.8 מיליארד דולר - דבר שהופך עסקה לא ברורה מלכתחילה (כזכור, לוואטאפ אין כמעט הכנסות או מודל עסקי אמיתי) לעוד יותר משונה.

 

יאן קום, מייסד ווטסאפ יאן קום, מייסד ווטסאפ

 

השלמת הרכישה התאפשרה הודות לקבלת האישורים הסופיים מכל הגופים הרגולטוריים במדינות השונות, האחרון שבהם הוא זה של האיחוד האירופי שניתן בשבוע שעבר. מייסד ומנכ"ל ווטסאפ, המיליארד הטרי יאן קום, מצטרף כעת לדירקטוריון פייסבוק. קום צפוי לקבל משכורת זהה לזו של מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג - דולר אחד בשנה. ואולם, לא צריך לדאוג יותר מדי לעתידו הפיננסי: בנוסף למיליארדים שהוא עומד לשלשל לכיסו מהעסקה, אם יישאר קום בפייסבוק בארבע השנים הקרובות הוא יזכה במניות ששוויין עומד כיום על 1.9 מיליארד דולר.

 

פייסבוק יכולה כעת לעשות כבווטסאפ כרצונה, אך ספק אם החברה תבצע שינויים משמעותיים באופן הפעילות של האפליקציה וסביר יותר שהיא תאפשר לה לפעול באופן עצמאי, כפי שעשתה לאחר רכישת אינסטגרם ואוקולוס. עם זאת, לא מן הנמנע שבעתיד תמזג פייסבוק בין שירות המסרים המידיים שלה לווטסאפ – ליצירת מפלצת מסרים מידיים שתחזיק בנתח שוק גדול במיוחד בתחום.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x