$
אינטרנט

בית משפט השלום: גוגל לא אחראית לעבירות בתוצאות החיפוש

פסק דין תקדימי בתל אביב; השופטת חנה ינון פסקה כי אין לחברה כל אשמה בהצגת תוצאות חיפוש שהן בגדר לשון הרע. זאת, בניגוד לתפיסה הנהוגה באיחוד האירופי, שמחייבת את ענקית החיפוש למחוק תוצאות שפוגעות במשתמשים

מאיר אורבך 15:1828.09.14

שופטת בית המשפט השלום בת"א חנה ינון קבעה בפסק דין ייחודי שגוגל אינה אחראית לתוצאות החיפוש שלה. בתביעת הוצאת לשון הרע שהגיש עו"ד עמי סביר נגד שאול בר נוי וגוגל מצאה השופטת את הנתבע אשם אך זיכתה את החברה.

באירופה כיום נאלצת גוגל להתמודד עם פסיקות שאמלצות אותה לשנות תוצאות חיפוש ולמחוק היסטוריה של אנשים באם הם מבקשים זאת. הפסיקה של השופטת ינון היא ייחודית בכך שהיא מסירה מחברת גוגל את האחריות לפרסום ומפילה את כל האחריות על הנתבע.

 

לגוגל אין אחריות על המידע המוצג בתוצאות החיפוש לגוגל אין אחריות על המידע המוצג בתוצאות החיפוש צילום: רויטרס

 

בפסיקתה כתבה השופטת: "קבלת תביעת התובע לא רק שתוביל לאקפט מצנן שיעמיד בסכנה את קיומו של כל מנוע חיפוש - שהוא שירות חיוני לציבור בתקופתנו אלא תקעקע לחלוטין את כל יסודות השירות החיוני של מנוע החיפוש".

 

לדבריה, מנוע החיפוש לא אמור להוות תחליף לשירות וקומוניקטים המסופקים על ידי יח"צנים ואנשי פרסום, אלא לשקף באופן אמין את כל המידע שפורסם. השופטת חייבה את התובע בתשלום הוצאות משפט לגוגל בסך של 8,500 שקל, אבל חייבה את הנתבע ב-80 אלף שקל בתוספת הוצאות משפט של 20 אלף שקל.

 

גוגל יוצגה בתביעה בידי עוה"ד ברק טל, רותה לובן ויונת אפריאט-מנה ממשרד יגאל ארנון ושות'.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x