שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

לקוחות ראשונים למיזם הסיבים חוברו לאינטרנט בקווי חשמל

ספקית תשתית האינטרנט השלישית בישראל, IBC, החלה לחבר לקוחות ראשונים בתשלום בבאר שבע. החיבור נעשה על בסיס תשתית מיזם הסיבים האופטיים של חברת החשמל. הביצוע התעכב עשרה חודשים לאחר המועד המקורי

אופיר דור 07:0821.09.14

באיחור של 10 חודשים מתאריך היעד המקורי, החלה בשבוע שעבר חברת IBC לחבר לקוחות ראשונים בתשלום לאינטרנט על תשתיות חברת החשמל, כך נודע ל"כלכליסט". עשרות בודדות של לקוחות כבר חוברו בבאר שבע לרשת התקשורת על סיבים אופטיים של החברה. הבחירה בבאר שבע כיעד ראשון לפריסה נעשתה בעקבות לחץ של גורמים פוליטיים. ב־IBC כבר שוקדים על חיבור ערים נוספות לתשתית החברה.

 

הלקוחות החדשים חוברו דרך ספקית האינטרנט 018 אקספון והם משלמים 125 שקל לחבילת אינטרנט במהירות 100 מגה־ביט. בהמשך יוכלו הלקוחות גם להתחבר לשירותי טלפון קווי ולטלוויזיה על גבי התשתית החדשה. IBC מציעה מהירות אינטרנט סימטרית, שבה קצב ההורדה וקצב ההעלאה של מידע עומדים שניהם על 100 מגה, בניגוד לבזק ו־HOT שקצבי ההעלאה שלהן עומדים על 3 ו־2 מגה־ביט בהתאמה.

 

חיבור סיבים אופטיים בבאר שבע בימים האחרונים חיבור סיבים אופטיים בבאר שבע בימים האחרונים צילום: יח"צ
מה דעתך על מניית בזק:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
72% 14% 14%

 

מיזם הסיבים הוא שותפות בין חברת החשמל (40%) לקבוצת משקיעים פרטית בראשות חברת ויה אירופה השבדית (60%). חברת החשמל היא גם קבלן הביצוע של המיזם והיא פורסת את תשתית הסיבים במקביל לחוטי החשמל. קבוצת המשקיעים, הכוללת עוד את רפק, באטם וטמרס טלקום של פויו זבלדוביץ' ויהודה זיסאפל, היתה המתמודדת היחידה במכרז להקמת תשתית תקשורת קווית שלישית בישראל, ובסוף אוגוסט 2013 קיבל המיזם המשותף רישיון ממשרד התקשורת.

 

במעמד קבלת הרישיון הבטיח מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן כי כבר ב־1 בנובמבר תחל פריסת הרשת. אלא שאז פרץ סכסוך בנוגע לתגמול שיקבלו עובדי חברת החשמל על השתתפותם במיזם, וועד העובדים עיכב בחודשים רבים את תחילת העבודות. בהמשך חלו עיכובים נוספים בקידום הפריסה מסיבות טכניות, וגם מבצע צוק איתן הקשה על העבודות בבאר שבע בגלל האיסור של פיקוד העורף על ביצוע עבודות בגובה.

 

 

 צילום: יוסי וייס

 

במאי השיקה IBC את המותג המסחרי שלה Unlimited ואת אתר האינטרנט שמאפשר ללקוחות להביע התעניינות בהרשמה לרשת. IBC הודיעה שתוכנית הפריסה תגובש לפי הביקושים שייווצרו, אך ההחלטה להתחיל את הפריסה דווקא בבאר שבע התקבלה קודם לכן בשל לחצים פוליטיים. במהלך חודש יוני ערכה IBC ניסוי משתמשים בטירת כרמל, שבמסגרתו חוברו כמה דירות לרשת החדשה בחינם, וכעת החל החיבור המסחרי.

 

בניגוד לבזק ו־HOT, חברת IBC אמורה להשאיר את שיווק השירות לספקי האינטרנט, אך עד כה לא הצליחה להגיע להסכמי שיתוף פעולה עם הלקוחות הפוטנציאליים הגדולים ביותר סלקום ופרטנר - המתנגדים למודל העסקי הקשיח שלה, שבין היתר מאפשר ללקוח להתנתק מהשירות בלחיצת כפתור.

 

התשתית של IBC מאפשרת ללקוחות לקבל מהירות של עד 1 גיגה-ביט סימטרי. בהודעה רשמית שהוציאה החברה היום (א') נמסר כי "עד כה נפרסו הסיבים במספר שכונות בעיר על ידי חברת החשמל. במהלך החגים תגיע הפריסה למאות לקוחות נוספים".

 

עוד כתבה החברה כי "מיד לאחר החגים ובמקביל להרחבת הפריסה בטירת הכרמל, תרחיב החברה את הפריסה למספר ערים במרכז הארץ ובצפונה במקביל לחיבור פרקים תעשייתיים ולקוחות עסקיים שייהנו מספק תקשורת נוסף".

 

דני לאובר, מנכ"ל IBC אמר כי "מאז השקת המותג Unlimited במאי האחרון נרשמו עשרות אלפי ישראלים מכל רחבי המדינה באתר האינטרנט והשפיעו על תוכניות הפריסה שלנו. אנשים מינו עצמם לשגרירי Unlimited ויזמו קמפיינים בכדי לקדם את האזור והקהילה שלהם בתוכניות הפריסה שלנו".

 

איציק בן אליעזר, מנכ"ל 018 אקספון, הספקית דרכה מחוברים הלקוחות הראשונים, אמר כי "אנחנו מברכים את Unlimited על השקת שירותיה. אנחנו רואים בהם ספק חשוב ושותף לדרך ו-018 אקספון תפעל להציע הצעות אטרקטיביות מאוד המבוססות על תשתית החברה".

 

יו''ר חברת החשמל יפתח רון טל אמר: "חברת החשמל מתחייבת להוביל את המהפכה ההיסטורית המתרחשת ממש בימים אלה במדינת ישראל בתחום תשתיות התקשורת. כשותפה מלאה בחברת Unlimited, חברת החשמל עתידה להביא לתושבי מדינת ישראל אינטרנט מהיר, שמעבר להשפעתו העסקית ולמהפך באיכות החיים, יסייע לקידום שוויון ההזדמנויות במדינת ישראל ויחבר פריפריה למרכז, על כן גם הוחלט להתחיל את הפריסה בעיר הדרומית באר שבע".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x