$
דו"ח טכנולוגי

האם סנודן יכריע את הבחירות בניו זילנד?

ראש ממשלת ניו זילנד נתפס בשקר בנוגע להפעלת מערכת שריגלה אחר אזרחי המדינה, טכנולוגיית זיהוי הפנים הבעייתית של ה-FBI נחשפת ומה תפקידם של הספרנים בשמירה על פרטיות הגלישה שלכם

יוסי גורביץ 16:0116.09.14
האמבוש של סנודן

 

ג'ון קי, ראש ממשלת ניו זילנד, גילה באמצע מערכת הבחירות שיש לו אויב חדש ומסוכן: אדוארד סנודן. במשך שבועות רווחו שמועות על כך שממשלת ניו זילנד הפעילה מערכת ריגול נגד האזרחים שלה וניטרה מכשירים שלהם. בהתחשב בכך שניו זילנד היא אחת החברות ב"חמש העיניים", הברית של ה-NSA עם שירותי המודיעין של בריטניה, קנדה ואוסטרליה, זה היה סביר.

 

קי, מצידו, הכחיש פעם אחר פעם. אפילו כשהוא נשאל מפורשות האם הופעלה מערכת בשם Speargun שנועדה לעקוב בו זמנית אחר כמויות עצומות של אנשים, אמר שלא. הוא טען שזו היתה הצעה שהוגשה, אבל לא מומשה בפועל. בינתיים, במקום מחבואו מרוסיה, מישהו מאוד התעצבן.

 

ג'ון קי, ראש ממשלת ניו זילנד ג'ון קי, ראש ממשלת ניו זילנד צילום: בלומברג

 

בצעד חריג, יצא מדליף העל סנודן בהתקפה אישית על קי וטען שהוא משקר לציבור. בנוסף, חשף שקופיות ממצגת של ה-NSA ובהן נכתב שפרויקט Speargun פעיל, בין השאר בניו זילנד.  

 

ואם זה לא היה מספיק, אז קי מצא את עצמו תחת התקפה גם מקים דוטקום. הלז, כזכור, היה המפעיל של מגהאפלוד שהביון הניו זילנדי עקב אחריו בניגוד לחוק. בעקבות השערוריה ההיא, העביר הפרלמנט של ניו זילנד חוק שאסר ספציפית על מעקבים כאלה - חוק שעל פניו, שירותי הביון של קי הפרו.

 

דוטקום, בהתבסס על מסמכי סנודן, מאשים את קי בהפרה של החוק ובמעקב מסיבי אחרי האזרחים הניו זילנדים. הבחירות הן בעוד ארבעה ימים וקי מוצא את עצמו בצרות. אזרחי ניו זילנד מתחילים לשאול את עצמם למה בעצם הם משתתפים בקנוניה גלובלית כזו ומממנים אותה. ברור מה מרוויחות ארה"ב וה-NSA - ניו זילנד ממוקמת במקום מועיל במיוחד מבחינת הכבלים שנעים בין אמריקה ואסיה - אבל מה יוצא לניו זילנדי הממוצע מכך שיש לו מפלצת האזנה שמתחילה להאזין גם לו, ולא נראה שהממשלה מסוגלת לרסן אותה?  

 

הריגול הממשלתי עוד יכול לעלות לקי בבחירות הריגול הממשלתי עוד יכול לעלות לקי בבחירות צילום: שאטרסטוק

 

כמחצית מהניו זילנדים אומרים שהם מודאגים מהמעקב הממשלתי. הממשלה של קי מותקפת גם מכיוון אחר: האקר פרץ לחשבון המייל של בלוגר מקומי וחשף מסמכים שמעידים על כך שהממשלה הדליפה לו מסמכים רגישים מבחינה מודיעינית. שרת המשפטים של קי כבר התפטרה. האם סנודן יתלה בקרוב גולגולת של ממשלה על החגורה שלו? אם כן, זו תהיה רעידת אדמה פוליטית - והבהרה לממשלות "חמש העיניים" שיש להן אינטרס מובהק לרסן את שירותי המודיעין שלהן.

 

יודעים מי אתם

 

ל-FBI יש מערכת מהוללת לזיהוי טביעות אצבע: היא מסוגלת למצוא טביעה ב-70 מיליון רישומים תוך חצי שעה. אבל שם לא מסתפקים בזה והודיעו השבוע על המערכת החדשה שלהם, שההתמחות שלה היא זיהוי פנים.

 

המערכת אמורה להכיל 52 מיליון פנים - וגם בבולשת יודו שאין בארה"ב מספר גדול כל כך של פושעים מסוכנים במיוחד. למה צריך כל כך הרבה נתוני פנים? כי המערכת מכילה את הפרטים של כל אדם שאי פעם היה ב"עמדת אמון" - מונח אמורפי למדי, שכולל גם בקשה לעבודה ככספר בבנק.

 

טכנולוגיית זיהוי הפנים של פייסבוק. גם הממשלה רוצה טכנולוגיית זיהוי הפנים של פייסבוק. גם הממשלה רוצה צילום: איי פי

 

לטענת הבולשת, מול כל תמונה חשודה ניתן להציב 50 תמונות של אנשים דומים, כשיש סיכוי של 85% שהחשוד נמצא ביניהם. ב-FBI מקווים שתחשבו על הסיפור של האיש שהיה פושע מבוקש במשך 14 שנים ונתפס אחרי שימוש בתוכנת זיהוי פנים - ולא על כך שהבוס שאצלו אתם מחפשים עבודה יחליט שאם הפרצוף שלכם נמצא ברשימה של 50 חשודים, זו סיבה מספיק טובה לא להעסיק אתכם. במקרה האחרון, כמובן, אין סיכוי שתדעו על כך. 

 

ספרנים נגד NSA

 

אחת התופעות המשונות והיחודיות לארה"ב היא החשש של אמריקאים מפני מעקב אחרי מה שהם קוראים. הסיבה לכך היא ה-FBI ושיטות המעקב הלא-שקופות שלו בימי ההיסטריה האדומה תחת ג'יי אדגר הובר. ה-FBI בדק איזה ספרים קראתם, ואם היו יותר מדי ספרים לא רצויים (כמו כאלה שקומוניסטים אמורים לאהוב) - אז הבקשה שלכם לקבל עבודה ממשלתית היתה נדחית בצורה מסתורית. ספריות נאלצו לשתף פעולה עם הנוהל העקום הזה.

 

ספריה אמריקאית. מעוזם של האנשים החופשיים? ספריה אמריקאית. מעוזם של האנשים החופשיים? צילום: בלומברג

 

מאז אותם ימים, ספרנים בארה"ב נחשבים לאחת הקבוצות הכי ליברליות ורגישות לזכויות אדם בארה"ב. בהמון ספריות תלוי שלט בנוסח "ה-FBI לא ביקר כאן - עקוב בקפידה אחרי השלט למקרה של היעלמות". בשנים האחרונות, ארגון אופל אחר - ה-NSA - תפס את מקומו של ה-FBI כארגון שמסכן את פרטיותם של אזרחי ארה"ב. במסצ'וסטס, אחת המדינות הליברליות בארה"ב, הספרנים נחלצים לעזרה.

 

הם מעבירים קורסים בשימוש מאובטח באינטרנט, נותנים טיפים בטשטוש טביעת הרגל הדיגיטלית של המשתמשים ובאבטחת מידע - ואפילו מלמדים אנשים להשתמש בכלי הגלישה האנונימית TOR. לשם כך, נעזרים הספרנים במומחים של האגודה לזכויות האזרח בארה"ב. במקרים רבים, השימוש בספריה לצרכי מחקר משאיר סימנים בולטים ברשת; הם מלמדים את באי הספריה איך לא להשאיר כאלה. נשמע כמו שירות לפרנואידים בלבד? יכול להיות - אבל למרבה הצער, נחשף די מידע על מהלכי הריגול המופרעים של סוכנויות המודיעין - והם ללא ספק עוקבים אחרי הציבור. 

 

קצרצרים

 

1. פייפאל, שחשה מאוימת על ידי הכניסה של אפל לתחום שלה - העברות כספים דיגיטליות - יוצאת בהתקפה כבדה. החברה רכשה מודעת עמוד שלם בניו יורק טיימס ובו נכתב טקסט קצר: "אנו העם רוצים שהכסף שלנו יהיה בטוח יותר מהסלפיז שלנו. פייפאל, מגינה על הכלכלה של העם." המודעה, כמובן, מתייחסת לשערוריית האבטחה האחרונה של אפל, במסגרתה נפרצו חשבונות של סלבריטאיות והתמונות שלהן נגנבו ופורסמו. יש רק שתי בעיות: א. גם לפייפאל יש פרצות אבטחה, וב. מי מינה את פייפאל "להגן על הכלכלה של העם"? נו, באמת; אתם חברה שמחפשת רווח, בדיוק כמו אפל.

 

מפחיד את פייפאל. שירות אפל פיי מפחיד את פייפאל. שירות אפל פיי צילום: apple.com

 

2. אפל דחפה למשתמשים שלה את האלבום החדש של להקת U2 - והמון אנשים שפתחו את האייפון שלהם וגילו שמישהו תקע אותם עם מוזיקה של בונו בלי לשאול אותם קודם הרימו קול זעקה גדולה ומרה. לאחר כמה ימים של רעש, באפל נשברו והעניקו למשתמשים שלהם כלי שמאפשר להם להסיר את האלבום בלחיצת כפתור אחת.

  

3. ארגון וויקיליקס נזכר שהוא לא רק להקת המעודדות של ג'וליאן אסאנג'; הוא חשף את קיומה של FinFisher, תוכנה שיוצרה בגרמניה ושהמטרה שלה היא לסייע למשטר שקונה אותה לעקוב אחרי עיתונאים, פעילים ומתנגדי משטר. בוויקיליקס מקווים שחשיפת הקוד של התוכנה תאפשר למתכנתים למצוא דרך לשבש את התוכנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x