$
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

החברה שנסגרה ונפתחה מחדש כדי לתבוע את סמסונג

IXI הישראלית גייסה 10 מיליון דולר לצורך אישור פטנטים, העברתם לניו יורק והגשת תביעה נגד ענקיות סלולר כסמסונג ובלקברי, בטענה להפרתם

אסף גלעד 07:5531.08.14

חברת הסמארטפונים הישראלית IXI, שנסגרה ב־2010, קמה מחדש כדי לתבוע את סמסונג ובלקברי בטענה להפרת פטנטים, ואף גייסה לצורך כך 10 מיליון דולר מבית ההשקעות פורטרס, כך נודע ל"כלכליסט". החברה כבר הכריזה בעבר על כוונה לתבוע שורת יצרניות סלולר, ובהן אפל וגוגל, אך נתקלה במכשולים ובהם חילוץ הפטנטים מהמדען הראשי במשרד הכלכלה. עתה, לאחר שגייסה הון שעמו תוכל לשלם למדען הראשי, להעביר את הפטנטים לארה"ב ולהקים שם חברה, היא מגישה את התביעה בניו יורק.

 

ציון חדד, דירקטור ב-IXI ציון חדד, דירקטור ב-IXI צילום: עמית שעל

 

IXI, שהוקמה ב-2000 כיצרנית מכשירים סלולריים, גייסה מקרנות הון סיכון ומהציבור יותר מ־100 מיליון דולר וייצרה את מכשירי Ogo שנמכרו בעיקר בשוויץ ובגרמניה. ייחודה היה בכך שאפשרה לבצע צ'ט בטלפון הסלולרי בעידן שלפני האייפון. בשיאה היא נסחרה בבורסה של ניו יורק לפי שווי של 110 מיליון דולר. אלא שעם השקת האייפון וטלפונים נוספים שאפשרו צ'ט, החברה החלה לאבד משווייה, צברה חוב של 30 מיליון דולר לקרן ההון סיכון סאות'פוינט, ולבסוף נמכרה ב־2008 בפחות ממיליון דולר לחברת התקשורת הישראלית ראנקום. ב־2010 פוטרו כל עובדיה. ב־2012 עברה ראנקום עצמה שינוי ארגוני. ציון חדד, אז מנכ"ל ראנקום, החליט לנצל את תיק הפטנטים שבהם החזיקה החברה כדי לתבוע את גוגל, אפל, בלקברי וסמסונג, ובכך להפוך את IXI לחברת קניין רוחני המייצרת דיבידנדים באמצעות תביעות. בתביעה מתכוונת ראנקום לטעון כי שתי הענקיות הפרו פטנטים של IXI במערכות ההפעלה שפיתחו לסמארטפונים ועוסקות בהפיכת הטלפון לנקודת WiFi עצמאית.

 

תזמון חשוב לתביעה

 

בעסקה עם פורטרס (Fortress) חברת השקעות המתמחה בתביעות פטנטים, הצליחה IXI לבצע מספר מהלכים שהביאו אותה להגיש תביעת פטנטים בניו יורק: IXI שילמה למדען הראשי במשרד הכלכלה מיליוני דולרים בודדים בכדי להעביר את הפטנטים לארה"ב, הקימה חברת פטנטים בארה"ב והגישה תביעה בבית המשפט בניו יורק נגד סמסונג ובלקברי. ההשקעה של פורטרס בתיק כוללת הן את התשלום לחילוץ הפטנטים למדען הראשי, הן את הקמת החברה בארה"ב, מימון התביעה, והיא כוללת גם הלוואת הון סיכון ומרכיב של הלוואה רגילה. בתמורה, IXI משעבדת את הפטנטים שלה עבור פורטרס.

 

מאחורי העסקה עומדים בכירים כמו ערן צור, ממקימי ענקית הפטנטים האמריקאית RPX, שפרש כדי להקים את משרד מימון עסקאות הקניין הרוחני קורו (Koru) ,שנרכש שנה שעברה על ידי פורטרס האמריקאית. את העסקה של IXI הוביל מטעם פורטרס יוסי קסלר, שותפו של צור להקמת קורו, יחד עם נועם צור. לפי ההערכה, עלות ניהול התביעה צפוי להגיע לכ-6-7 מיליון דולר.

 

סיבה נוספת לעיתוי הנוכחי לתביעה היא העובדה שכיום מרבית המכשירים הנמכרים מכילים את הטכנולוגיה המאפשרת להפוך את מכשיר הטלפון לנקודת WiFi. מקורב לתביעה אמר ל"כלכליסט" כי ב-2012, כאשר IXI רק הכריזה על הכוונה לתבוע, האפשרות לא היתה קיימת בארה"ב עם מכשירי האייפון כיוון שתכונה זו היתה נעולה על ידי המפעילה AT&T וניתן היה לשחררה תמורת תשלום. במכשירי בלקברי התכונה כלל לא היתה קיימת. ויחד עם זאת התביעה נמנעה בשלב זה מלתבוע את אפל בגלל שיקולי עלות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x