$
חדשות טכנולוגיה

דיווח: ebay מתכוונת לבצע פיצול מפייפאל

לפי אתר TheInformation, פייפאל תהפוך לחברה בורסאית נפרדת וזאת לאחר 12 שנה מאז הפכה לחטיבה בתוך ענקית הסחר

הראל עילם 20:5322.08.14

ענקית הסחר האלקטרוני ebay מתכוונת לבצע פיצול מחטיבת התשלום פייפאל כבר בשנה הבאה, וזו תהפוך לחברה בורסאית נפרדת, כך דיווח אמש (ה') אתר TheInformation, על בסיס מספר מקורות בתוך החברה. בעקבות הדיווחים, המניה זינקה באופן מיידי ב-6.5%.

 

 

 

פייפאל הפכה להיות חטיבה מלאה בתוך ebay ב-2002, לאחר שהחברה רכשה אותה תמורת 1.5 מיליארד דולר. מאז היא הפכה לחטיבה הגדולה ביותר ב-ebay ומקור רווח משמעותי עבורה – 43% מהכנסות החברה מגיעות מפייפאל, שיש לה כ-152 מיליון משתמשים פעילים.

 

מה דעתך על מניית EBAY:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

 

לחברה יש פעילות נרחבת בישראל, וכך גם לפייפאל, אחרי רכישת חברת האבטחה Fraud Sciences ב-2008. בשלוש השנים האחרונות פייפאל מנהלת קמפיין נרחב להעמקת החדירה שלה בישראל, כולל הסדרת מעמדה הרגולטורי, ויצירת מערכת יחסים קרובה עם קמעונאים גדולים.

 

לפי TheInformation, ביוני האחרון ebay שלחה למספר בכירים בחברה תזכיר שדן באפשרות לביצוע ספין-אוף. זאת לאחר שראש החטיבה דיוויד מארקוס פרש מתפקידו על מנת להצטרף לפייסבוק. החברה עדיין לא מינתה למארקוס מחליף. אתר TheInformation טען כי ייתכן שההבטחה כי פייפאל תהפוך לחברה עצמאית היא הדרך של ebay לגייס מועמד מוכשר לתפקיד, שבקרוב גם יהפוך למנכ"ל.

 

 

קארל אייקן. הפעיל לחץ קארל אייקן. הפעיל לחץ צילום: בלומברג

 

פייפאל מתפקדת מבחינות רבות כחברה נפרדת מ-ebay, עם אסטרטגיות וקהלים שונים, אבל מנכ"ל ebay ג'ון דונהיו סירב באופן תדיר לבקשות משקיעים כגון המיליארדר קארל אייקן לפיצול החברה. הוא טען בינואר האחרון בעקבות דרישתו של אייקן המחזיק ב-2.5% ממניות החברה, כי שתי החברות משולבות אחת בשניה בצורה כזו שאינה מאפשרת פיצול. אייקן נסוג בו מהצהרותיו באפריל האחרון, ואמר: "עכשיו זה לא הזמן לפצל את החברה".

 

דונהיו גם הוסיף כי לפייפאל יש את הפוטנציאל להיות גדולה יותר מ-ebay, ושיש לחברת את את היכולת לדחוף את הפוטנציאל הזה קדימה. אלון מאסק, שהקים את פייפאל ומכר אותה ל-ebay, אמר כי לפייפאל יש את היכולת להפוך להיות חברה בשווי של 100 מיליארד דולר במידה ויתאפשר לה להיות עצמאית מחברת האם. Ebay מוערכת כיום בשווי של 69 מיליארד דולר.

 

מניית ebay טיפסה ב-220% מאז רכישת פייפאל לפני כתריסר שנים. בשנים האחרונות עליבאבא הסינית העיבה של הצמיחה המטאורית של החברה האמריקאית. עליבאבא מתכוונת לבצע השנה הנפקה שצפויה להיות הגדולה מסוגה בהיסטוריה, והיקף הסחר שלה גדול בצורה משמעותית. גם עליבאבא מחזיקה בשירות תשלומים מקוון מצליח בשם עליפיי - אם כי עליפיי נחשבת לחברה עצמאית עם קשרים עסקיים לעליבאבא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x