$
חדשות טכנולוגיה

גוגל נחקרת שוב על ידי האיחוד האירופי: הפעם בנוגע לאנדרואיד

רשות ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי בודקת האם גוגל ניצלה את כוחה לרעה ואילצה את השותפות שלה להתקין ולקדם את אפליקציות ושירותי החברה על מכשירי אנדרואיד

נמרוד צוק 16:2710.08.14
הצרות של גוגל מול האיחוד האירופי טרם הגיעו לסיומן: רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד שוקלת כעת לפתוח בחקירה רשמית נגד החברה, בחשד לשימוש לרעה בכוחה בענף המובייל ובשליטתה באנדרואיד כדי לקדם את האפליקציות והמוצרים שלה על חשבון המתחרים. כך חשף במהלך סוף השבוע "וול סטריט ג'ורנל".

את החקירה הנוכחית - הנמשכת זה מספר חודשים - מוביל הנציב יואכין אלמוניה. החשד המרכזי שנבדק הוא שגוגל דרשה מיצרניות מכשירים וספקיות סלולר לקדם את מוצריה ושירותיה על מכשירי אנדרואיד שנמכרו ללקוחות, גם על חשבון אפליקציות מקבילות של חברות מתחרות. הרשות פנתה לאחרונה לשותפות העסקיות של גוגל בדרישה לענות על שורה של שאלות ולקבל כל מסמך רלבנטי וכל תיעוד או ידיעה על דרישות לא כתובות מסוג זה, בהם הודעות אי-מייל, טיוטות הסכמים ומזכרים פנימיים מאז 2007 ועד היום. בעבר היא פנתה למספר מצומצם של חברות עם שאלון פחות מפורט.

 

גוגל ממשיכה להסתבך גוגל ממשיכה להסתבך מקור: etradesupply

 

הרשות גם בודקת האם גוגל דרשה מהיצרניות לכלול את כל השירותים והאפליקציות שלה במכשיר כחבילה אחת, ללא מתן אפשרות להתקין רק חלק מהם. לטענת גוגל, ההסכמים הקיימים בינה ובין היצרניות רק נועדו ערבוב של רכיבים, וידג'טים, שירותים ואפליקציות מגרסאות שונות של אנדרואיד, מה שיכול לגרום לבעיות תאימות וחוסר יציבות.

 

הרשות סוגרת בימים אלו את הגולל על חקירה אחרת נגד גוגל, שהתמקדה במנוע החיפוש של החברה. אז נטען כי גוגל מקדמת בעיקר את שירותיה דרך מנוע החיפוש שלה.

 

החקירה הסתיימה בהצעת פשרה שכבר אושרה על ידי אלמוניה לאחר שעברה מספר גלגולים. הצעת הפשרה קובעת כי גוגל תקצה למתחרותיה שטחי תצוגה בתוצאות החיפוש המקודמות. כמה מהמתחרות ערערו על ההצעה בטענה כי היא אינה נותנת מענה לבעיה הקשה ביותר מבחינתן, שזה שילוב בתוצאות החיפוש האורגניות. אם הצעת הפשרה תיפסל, יעברו חודשים עד שהצעה חדשה תזכה לאישור כל הצדדים. התרחיש הגרוע ביותר מבחינת גוגל הוא האפשרות של שילוב שתי החקירות לחקירה רשמית רחבה אחת.

 

בתגובה לפרסומים הצהירה גוגל: "כל אחד יכול להשתמש באנדרואיד ללא שירותי גוגל או להשתמש בגוגל ללא אנדרואיד. מאז השקתה של מערכת ההפעלה, התחרות בשוק הסמראטפונים התעצמה ונתנה לצרכנים מגוון גדול ואיכותי יותר של אפשרויות. ועדות הסחר ההוגן בארה"ב וקוריאה בחנו לעומק את ההסכמי השימוש באנדרואיד שגוגל חתמה ומצאה כי אין בהם שום פסול מבחינה משפטית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x