שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות התקשורת

פלאפון ופרטנר יחויבו לבצע בדיקות קרינה למכשירים שמכרו

לפי הסכם פשרה בתביעה ייצוגית, בדיקות הקרינה יעשו חינם למכשירים שנמסרו לתיקון. בנוסף תחויב פלאפון למכור אוזניות ב-10 שקלים ופרטנר תמכור שפופרות במחיר מוזל

אופיר דור 10:5129.07.14

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר אתמול (ב') הסכם פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד חברות הסלולר פלאפון ופרטנר בנוגע לפליטת קרינה ממכשירים סלולריים הנמכרים על ידן. הסכם פשרה דומה נחתם ואושר בעבר מול חברת מירס (HOT mobile), בעוד התביעה הייצוגית נגד סלקום בנושא זה עדיין נידונה בבית המשפט.

 

בתביעה הייצוגית שהוגשה ב-2010 באמצעות עו"ד רוני קורדונר, נטען בין השאר כי פלאפון ופרטנר מפרות את חובותיהן לוודא לאחר תיקון טלפון נייד שהוא אינו פולט קרינה אסורה וכי הן אינן מקיימות את החובה להזהיר את הלקוחות בדבר הסיכונים בנשיאת טלפון נייד בצמידות לגוף. פלאפון ופרטנר לא הודו בהאשמות אלו אך הסכימו להגיע להסכם פשרה שנחתם כבר ב-2013, אך אושר רק כעת.

 

לפי הסכם הפשרה, בתוך 180 יום יצרפו החברות אזהרה לגבי נשיאת המכשיר הסלולרי בצמוד לגוף במסמכי ההתקשרות עם הלקוח. האזהרה תכלול הסבר על כך שחלק מיצרני המכשירים מבקשים להימנע מנשיאת המכשיר במרחק נמוך מ-2.5 ס"מ מהגוף, ולעיתים אף פחות מכך.

 

בנוסף בתוך 180 יום תתחיל פלאפון למכור לתקופה מוגבלת אוזניות חוט במחיר של 10 שקלים בלבד בכל נקודות השירות שלה, כדי לסייע ללקוחות להימנע מהחשיפה לקרינה. פרטנר התחייבה למכור שפופרת לטלפון הנייד במחיר נמוך מהרגיל במקום אוזניה.

 

תערוכת סלולר (ארכיון) תערוכת סלולר (ארכיון) צילום: רויטרס

 

אולם החלק העיקרי של הפשרה נוגע למחויבות של פלאפון ופרטנר לבצע בדיקות קרינה ללא תשלום למכשירים סלולריים שנמכרו על ידן ונמסרו לבדיקה. מטרת הבדיקות היא להשוואת את רמת הקרינה שפולט המכשיר לעומת התקן. אם המכשיר חורג מהתקן ביותר מ-12%, יופנה הלקוח לטיפול אצל היצרן. בדיקה של מכשירים תקינים תיעשה תמורת תשלום.

 

לאחר תיקון המכשיר או לאחר שנמסר ללקוח מכשיר מחודש שבו בוצע תיקון הנוגע למערכות השידור והקליטה של הטלפון (RF), תבוצע הבדיקה ההשוואתית ללא עלות. במקרים אחרים הבדיקה תעשה בתשלום.

 

במסגרת הפשרה ישלמו פרטנר ופלאפון 30 אלף שקל כל אחת לתובעים ו-200 אלף שקל כל אחת לעורכי הדין של התובעים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x