שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

רוסיה ניסתה לטשטש בוויקיפדיה את חלקה בהפלת המטוס המלזי

במקור נכתב באנציקלופדיה השיתופית שהמטוס יורט על ידי מיליציות פוטיניסטיות, באמצעות טילים שסופקו להם מרוסיה. השינוי שביצע ממשל פוטין: העברת האחריות ליירוט לחיילים אוקראינים ולנשק אוקראיני

הראל עילם ויוסי גורביץ 15:2220.07.14

עובד ברשת הטלוויזיה המלכתית של רוסיה, VGTRK, שינה את ערך הויקיפדיה ברוסית על המטוס MH17. מטוס הנוסעים מדגם בואינג 777 הופל בדרכו מאמסטרדם לקואלה למפור מעל שטח מזרח אוקראינה; ההערכות הן שהוא הופל על ידי טיל ששוגר על ידי מורדים פרו-רוסים.

298 איש נהרגו, ביניהם יותר ממאה חוקרי איידס שטסו בדרכם למלבורן להשתתפות בכנס רפואי וכן הנוסע הישראלי איתמר לבנון.

 

מטוס נוסעים מלזי מטוס נוסעים מלזי צילום: איי פי

 

בערך הוויקיפדיה נכתב במקור שהמטוס יורט על ידי טרוריסטים מאזור דונסק, עם טילי BUK שסופקו להם מרוסיה. הערך נערך כך שנטען שהמטוס יורט, במקום זאת, על ידי חיילים אוקראינים.

 

רוסיה עצמה עדיין מכחישה כל מעורבות בהפלת המטוס ואמרה כי האחריות למטוס היא על ממשלת המדינה שבה הוא נפל. אלכסנדר בורודאי, ראש המורדים שמגדיר את עצמו כראש הממשלה של "רפובליקת דונסק העצמאית", דחה את הטענות. העדויות כרגע מצביעות כי המטוס אכן יורט על ידי טיל קרקע-אוויר, כפי שטוענת ממשלת אוקראינה.

 

השינוי נתפס על ידי @RUSgoveEdits, כלי אוטומטי המנטר את ויקיפדיה לשינויים המבוצעים על ידי מחשבים מכתובות IP השייכות לממשל. הכלי שולח ציוץ אוטומטי בכל פעם ששינוי כזה מתבצע, לפני שיוכל להיעלם בתחתית היסטוריית העריכה של ויקיפדיה.

 

למה רוסיה עשתה זאת?

 

המשטר הפוטיניסטי מגלה בימים אלה שהפרטה היא לא תמיד פתרון חיובי, אחרי שהעביר את האלימות באוקראינה מהצבא שלו למיליציות מקומיות. הפלת מטוס הנוסעים המלזי גררה סופה של ביקורת כלפי המשטר הרוסי - ואף חיסלה את שאריות הלגיטימיות של רוסיה באוקראינה. אבל המשטר עושה הכל כדי שהתושבים שלו לא ידעו על המתרחש. לאחר חשיפת ניסיון ההסתרה הממשלתי, ניסו פעילי השלטון להעביר את הערך בוויקיפדיה לקטגוריה של תאונות אוויריות. המטרה, כאמור, לצמצם את ההתנגדות מבית לפעילות באוקראינה ולטשטש ככל האפשר את הקשר הרוסי להפלת מטוס הנוסעים. 

 

לאחרונה גם הושקו מספר כלים כאלו שמנטרים שינויים בוויקיפדיה באנגלית הנעשים על ידי מחשבים השייכים לממשל האמריקאי והבריטי, במיוחד מקרים שבהם חברי פרלמנט ועוזריהם משנים את ערכי הויקיפדיה שלהם בעצמם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x