$
חדשות טכנולוגיה

מנכ"ל חדש, חזון חדש: "מיקרוסופט תתמקד במובייל ובשירותי ענן"

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה משרטט במסמך נרחב את הכיוון שאליו יצעיד את החברה. באותה הנשימה הוא זונח את דרכו של המנכ"ל הקודם סטיב באלמר, שביקש להתמקד במכשירים ובשירותים - ורומז שייתכנו גם פיטורי עובדים

עומר כביר 13:3714.07.14
מנכ"ל מיקרוסופט הטרי, סאטיה נאדלה, פרסם בסוף השבוע מסמך מפורט שמציג את חזונו לעתיד לחברת התוכנה הגדולה בעולם, ובהתאם להערכות ופרשנויות שנשמעו מאז מינויו הוא שונה מהותית מהחזון שהתווה המנכ"ל לשעבר, סטיב באלמר.

בשנותיו האחרונות על כס המנכ"ל, עשה באלמר מאמצים ניכרים כדי לשנות את דמותה של החברה מענקית תוכנה לחברת מכשירים ושירותים, ברוח החזון המוצלח של היריבה הוותיקה אפל. ואולם, נראה שחזון זה היה קצר מועד, שכן עתה מציג נאדלה דרך שהיא כמעט הפוכה לזו שבאלמר צעד בה.

 

סאטיה נאדלה. רוח חדשה למיקרוסופט סאטיה נאדלה. רוח חדשה למיקרוסופט צילום: בלומברג

 

ההשקעות היו לשווא

 

"לאחרונה תיארנו את עצמנו כחברת 'מכשירים ושירותים'", כתב נאדלה במכתב לעובדי מיקרוסופט, שפורסם בהבלטה גם באתר החברה. "ואולם, בשעה שתיוג של מכשירים ושירותים סייע לנו להתחיל את הטרנספורמציה שלנו, כעת אנחנו צריכים להתמקד באסטרטגיה הייחודית שלנו".

 

במרכז אסטרטגיה זו עומדת מילה שקשה לדמיין רחוקה ממנה מהחזון של אפל - פריון, שעליה נאדלה חוזר 20 פעמים לאורך המכתב. "בלבה, מיקרוסופט היא חברה של פריון ופלטפורמה לעולם של מובייל תחילה וענן תחילה. אנחנו נמציא את הפריון מחדש כדי להעצים כל אדם וכל ארגון בעולם לעשות יותר ולהשיג יותר".

 

לא מדובר במהלך של מה בכך: תחת הנהגתו של באלמר השקיעה מיקרוסופט מיליארדי דולרים כדי למצב את עצמה כחברת תוכנה ושירותים, החל מפיתוח והשקת סדרת הטאבלטים הכושלים Surface, ועד רכישת חטיבת המכשירים של נוקיה תמורת כ-7.2 מיליארד דולר. כעת נאדלה אומר, למעשה, שכל ההשקעות האלו היו לשווא ושבכוונתו לקחת את החברה לכיוון אחר לגמרי, קרוב יותר לשורשיה המקוריים ולכיוון ההתפתחות הטבעי שלה.

 

באלמר וטאבלט הסרפס באלמר וטאבלט הסרפס צילום: בלומברג

 

נאדלה לא פירט בצורה מעמיקה איך תשנה האסטרטגיה החדשה־ישנה את אופי הפעילות הנוכחי של מיקרוסופט, אלא התייחס לנושא בקווים כלליים דרך דיון על כמה מהמוצרים של החברה. "מערכת ההפעלה מבוססת הענן שלנו מייצגת את ההזדמנות הגדולה ביותר לאור העובדה שאנחנו פועלים מעמדת כוח", הוא כתב, בדברו על שירות הענן המשעמם Azure. "עם Azure, אנחנו החברה היחידה עם פלטפורמת ענן ציבורית, פרטית והיברידית. היא תהיה הבסיס לחוויית החיים והעבודה הדיגיטליים של מיקרוסופט".

 

חרף השינוי החד, נאדלה לא מתכוון, בשלב זה לפחות, לזנוח לחלוטין את פעילות החומרה של מיקרוסופט: "מכשירי הווינדוס שלנו יקבעו את הרף לחוויית הפריון. ווינדוס תספק את חוויית המשתמש העשירה והעקבית ביותר גם בעבודה וגם בחיים הפרטיים בכל גודלי המסכים - מטלפונים, טאבלטים ולפטופים ועד טלוויזיות ומסכי ענק. המכשירים מתוצרתנו יאירו את החיים והעבודה הדיגיטליים. הסרפס פרו 3 הוא דוגמה מצוינת - טאבלט הפריון הטוב בעולם. בנוסף, נבנה מכשירים שיגדילו את הביקוש לכל האקוסיסטם של ווינדוס. המשמעות היא שלפעמים נפתח קטגוריות חדשות, כמו שעשינו עם הסורפס, וכן שנהיה אחראים ליצירת שוק לווינדוס פון, המטרה שעומדת מאחורי רכישת חטיבת המכשירים והשירותים של נוקיה".

 

מכשירי ווינדוס פון מתוצרת נוקיה מכשירי ווינדוס פון מתוצרת נוקיה

 

מילים יפות, ואולם יש להעמידן בהקשר הראוי: הן מסתתרות עמוק בלב המסמך שחיבר נאדלה, והמקום שהקצה המנכ"ל לדיון בפעילות המכשירים של החברה בטל בשישים לעומת עיסוקו בחזון הפוריות ובפעילות הענן של מיקרוסופט, שמקריאת כלל המסמך מסתמנים בבירור כאסטרטגיה המרכזית של החברה תחת הנהגתו, בניגוד לדרך שקיווה באלמר להתוות ושבמסגרתה המכשירים הם במרכז העניינים.

 

הרושם שעולה הוא שנאדלה דוחה את האסטרטגיה של באלמר כמעט במלואה, ורק כתוצאה משילוב בין נימוס מקצועי, פוליטיקה ארגונית ויחסי ציבור לא אומר זאת במפורש.

 

ואולם, קשה לשפוט איך בפועל תשתנה פעילותה של מיקרוסופט, שכן המסמך של נאדלה מדבר על הסוגיות השונות בקווים כלליים בלבד ותוך שימוש במילות באזז ריקות מתוכן או בביטויים עמומים שנתונים לפרשנות רחבה, דוגמת "פריון", “אומץ אל מול הזדמנויות" או "עלינו לגלות את הנפש שלנו".

 

"לחדש ביעילות רבה"

 

במקביל, נאדלה גם מתכנן שינויים באופן הפעילות הפנימי של מיקרוסופט, במטרה לשבור את הקיבעון ואת השמרנות שנוטים לאפיין חברות גדולות וותיקות מסוגה. "בכוונתנו לייעל את הליך ההנדסה ולהפחית את כמות הזמן שנדרש לביצוע דברים", כתב המנכ"ל. "פחות אנשים יהיו מעורבים בקבלת החלטות ויושם דגש רב יותר על אחריות". נאדלה מתכוון להשיג יעד זה באמצעות שילוב של שני אמצעים: מידע ומדע יישומי והנדסת תוכנה. "לכל קבוצת הנדסה יהיו משאבי מידע ומדע יישומי שיתמקדו בתוצאות מדידות של המוצרים שלנו וניתוח עתידי של טרנדים בשווקים, מה שיאפשר לנו לחדש ביעילות גדולה יותר. הנדסת התוכנה תתפתח כדי שמידע יעבור במהירות גדולה יותר, עם פחות נקודות עצירה בין החזון של המוצר לאספקתו ללקוחות. באמצעות שינויים אלו אנו מתקרבים ללקוחותינו".

 

גם כאן לא ברור לחלוטין למה מכוון נאדלה בדבריו, ואולם נראה שמיקרוסופט מתכוונת להשתמש בכלים מדעיים של ביצוע ניסויים, איסוף מידע עומק רב וניתוחו כדי לקבל החלטות בנוגע לכיוונים ולמוצרים חדשים. זאת, בדומה לאופן שבו פועלות בהצלחה רבה פייסבוק ואמזון.

 

מיקרוסופט, עולה מדברי נאדלה, צפויה להשקיע משאבים ניכרים בהטמעת חזון זה בקרב העובדים, והמנכ"ל אף רמז שהם יכולים להביא לפיטורים או לפרישת עובדים בהיקף משמעותי: "בששת החודשים הקרובים תראו השקעות חדשות בכוח העבודה שלנו, כמו הכשרות והדרכות מורחבות ויותר הזדמנויות לבחון רעיונות חדשים ולהזניק פרויקטים חדשים. שינוי תרבותי משמעו שנעשה דברים באופן שונה. לעתים קרובות אנשים חושבים שהכוונה היא לכולם חוץ מהם. במהלך יולי, צוות ההנהגה הבכיר ואני נשתף יותר מידע על השינויים ההנדסיים והארגוניים שאני סבור שהם הכרחיים". אין להתפלא אם חלק משינויים הכרחיים אלו יכללו גם פיטורים או פרישה מרצון של עובדים רבים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x